PIC ile dijital eko, reverb vb. efekt devresi bilen var mı

Başlatan cozturk, 12 Kasım 2002, 07:30:00

cozturk

Arkadaşlar özel entegre kullanmadan PIC ile dijital eko(yankı), reverb vb. efekt devresi duyan var mı acaba?

Piyasada anficiler 250w üzeri anfilerde bu sistemi kullanıyorlar. devre bir sürü entegre RAM adc, dac ile yapılmış. Ben ise daha adi bir devre bulmuştum. ekolu mikrofon olarak satılıyor.

Bu devre 16f877 ile yapılsa fena olmaz hani.

Selamlar

nuri osman paşa

selam...pic dahili adc leri hifi yapaıda ses frekansı üretecek hızda değiller malesef...ayrıca birde bu frekanstaki sesleri işlemeleri  gerekiyor...yani pic için öyle 20mhz felan yeterli olamaz...rahat bir 100mhz işlemci hızı geniş bir ram bellek vede iyi bir program gerekir...

yaniiii pic ile olmaz vesselam...bende düşünmüştüm...daha sonra herşeyi analog olarak yapmanın sonra sadece kontrol işleminin pice verilmesinin daha mantıklı oldugunu gördüm...tabi benim yaptığım devre eko devresi değil sadece basit bir 6 kanallı bas/tiz/volume/balans devresiydi...

selamlar...
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "cozturk"Arkadaşlar özel entegre kullanmadan PIC ile dijital eko(yankı), reverb vb. efekt devresi duyan var mı acaba?

Piyasada anficiler 250w üzeri anfilerde bu sistemi kullanıyorlar. devre bir sürü entegre RAM adc, dac ile yapılmış. Ben ise daha adi bir devre bulmuştum. ekolu mikrofon olarak satılıyor.

Bu devre 16f677 ile yapılsa fena olmaz hani.

Selamlar
Dostum sen anlaşılan bu devrenin içini görmüşsün, içinde işlemci (veya MCU) falan var mı bir baksana. Varsa ne işlemcisi var ?

cozturk

Devrenin içini gördüm. Fakat tüm entegreleri kazımışlardı. özel enegreyle yapılanı var. Bu devre 30$'a filan satılıyor. Sanırım bu adidir. (az gecikmeli vs)

Bir de Bojidar Elektronik denen yerde şemayı görmüştüm.  Adam devreyi kendi tasarlamış. Şemayı da duvara asmıştı.

Arkadaşlar,

Bu iş bana PICle  mümkün gibi görünüyor:

picin içine maksimum 0,5 sn lik ses kaydedebilirsek bu mümkündür galiba. az kalitede 4khz konuşma  bandı altında ses çok az yer kaplar. (ISD entegrelerinde ses çok az yer kaplıyor. Fakat bunlara ses kaydetmek-okumak yavaş)

Hadi olmadı dışarıya Ram koyalım.

Bence sesi çok fazla işlemek gerekmiyor. girişteki analog sinyal öncelikle çıkıştaki toplayıcıya (analog mikser) aynen gidecek.

Bir de çıkış sinyali bir pot ile bölünerek geciktiriciye girecek. Bunun çıkışı yine mikser girişine gidecek.

Sonuçta gecikmeli ve gerçek zamanlı sinyal çıkıştan alınıp bölünerek tekrar girişe uygulanmış oluyor yani. Böylece giderek sönen bir ses duyulur.

Sayın meslektaşlarım. Bu arada  ben başka bir yerde benzer devre gördüm. Bir çok devre içeren bu siteyi seversiniz sanırım:

http://www.electronic-projects.net/projects/digital_echo/index.shtml

Burada devrenin şeması, pcb  de verilmiş. Ancak bazı entegreler galiba m.controller.  IC6 6264 bu nedir acaba? bilen var mı?

Selamlar.

Prof.EleCTroN

PicProje

evet dostum 6264 ram fakat piyasada adc ve dac yok bu şemadaki 1 sene önce yapmıştım
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

sakiralp

arkadaslar princeton firmasinin pt2399 entegresini inceler misiniz?Tek basina yanki(echo) ve dijital reverb yapabilirsiniz.Yine ayni firmanin dijital kontrollu egalizor ve bas tiz volume kontrol entegreleri var.Bu is pic ile olmaz.Pic ile yalnizca konrol yapabilirsiniz.Kolay gelsin
Dostça Kalın

Ersin

evet oldukca komplike bir entegre ama piyasada var

mi , birde
THD orani cok yuksek.Bu daha cok microfon tipi  , yani konusmalarda kullanabilecek
bir entegre daha cok

amator uygulamalar icin . Kaliteli bir mikserde kullanilmasi pek mantikli değil.

Elo Elektronik dergisinde bir devre vardi

sainirim 70-72 sayilari arasindan bir tanesinde
yalniz  adc tr de var mi bilmiyom zamaninda en azindan yoktu . adc adc082 idi

sanirim.

TR de yapila mikserllerde  daha cok analog delay kullaniyorlar mn serisi entegrelerle

sakiralp

thd ye ben karışmayayım ama istanbul da var ömer abed han

(idi adı değil mi)' da and elektronikte
Dostça Kalın

Prof.EleCTroN

Arkadaşlar bu konu habire kafamı gıdıklıyordu dayanamadım, şimdi bir hesap yaptım, aslında bu devre PIC'le yapılır gibi geliyor ama kaba bir hesapla en az 128 K RAM gerekiyor. Yani 2 X 62256

daswi

arkadaşlar aslında pic 16f84 ile yapılmış eko devresi var  ayrıca lcd kullanılmış anfiyi kullanmadım  anfini ismini tam olarak bilmiyorum ögrendigim an yazarım

onurke

herkese selam
internetten çok araştırmama ragmen elo elektronik dergilerine yada cilt halinde kitabına ulaşabilecegim bir yer bulamadım. bir haftaya kadar istanbula gitme durumum var. istanbulda olan arkadaslardan ricam bu dergileri bulabilecegim bir yer biliyorlarmı (ö.m. de olabilir). şimdiden teşşekkürler

htiras

kadıköyde yazıcıoğlunda 2.katda elektronik kitaplar satan ve kartuş dolduran bir yer var.orada ciltli halde satılıyodu
bir bir ihtimal karaköyde selanikde kitap satan bir yer var birde oraya bak

Ersin

@onurke
digital eko elo elektronik dergilerinde (en azindan 1-76 sayilar arasinda)
iki tane devre var biri cok eski CSDM yontemi ile ki onu yapmistim (40. sayi filan)
fakat 20 kusur entegre var 2 kart , digeri ise ya 70 yada 72 idi tam emin değilim
ordakinde adc yi bulamamistim digerleri vardi,yanlish hatirlamiyorsam adc082 idi
dac ve s&h entegresi bulunuyodu lf398 hatta su an oyle duruyo  :D
eger adc yi bulursan bu devreyi yapabilirsin . ram kismina bir pic ile gelistirebilirsin yani lcd filan takarsin.Yalniz unutma 8 bit ne kadar kaliteli olur onu bilemem , ha birde
o sayilrada 70-72 arasi mixer semasi vadi o oldukca profesyonel gorunuyo.

birumher

Aslında 16F877 nin ADC sinin örnekleme zamanı
T = Amplifier Setting Time + Hold Capacitor Charging Time + Temperature Coefficient
formülü ile hesaplanıyor .

= TAMP + TC + TCOFF
= 2µS + TC + [(Temperature – 25oC)(0.05µS/oC)]

TC = CHOLD (RIC + RSS + RS) ln(1/2047)
= -120pF(1kΩ + 7kΩ +10kΩ) ln(0.0004885)
= 16.47µS

T = 2µS + 16.47µS + [(50oC – 25oC)(0.05µS/oC)]
T = 19.72µS
oluyor.
Buradan (1/19.72µS) 50.7 KHz. örnekleme frekansı elde ediliyor ancak her örneklemeden sonra datasheet de söylendiğine göre diğer örneklemeye geçebilmek için 2.0 TAD gecikme olması gerektiği söyleniyor. Bu da 20 MHZ de ve 32TOSC seçilmiş durumda
1.6 * 2 = 3.2 µs ediyor.

Yani
1 çevrim örnekleme için gereken zaman toplam 19.72 + 3.2 = 22.92 oluyor.
Örnekleme frekansı 1/22.92 = 43.63 KHz oluyor. Aslında bu da sesi örneklemek için yeterli bir süre.
Ancak bu örneklenen sesin depolanabilmesi için hızlı ve oldukça büyük bir hafızaya ihtiyaç var.
Yani saniyede 43630 * 2 byte dersek mono bir ses için bile 87260 byte hafıza gerekiyor.

Ama yine de teorik olarak örneğin 2 mikroişlemci kullanarak yapmak mümkün gözüküyor.
Birkan.Herguner