Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

7805 çok ısınıyor

Başlatan chorckbey, 30 Haziran 2009, 09:50:57

chorckbey

Arkadaşlar yapmş olduğum devrede 7805 çok ısınıyor amper metre ile ölçtüğümde 140mA gösteriyor 7805 in girişine 24 volt veriyorum 7805 yerine kullanabileceğim ondan daha iyi bir devre elemanı var mı? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

kemalguler

PWM tekniği ile çalışan malzemeleri deneyebilirsin.Aşagıdaki link fikir verebilir.Kolay gelsin.
www.picproje.org/index.php/topic,23343&highlight=7805

Maxim

Alıntı yapılan: "chorckbey"Arkadaşlar yapmş olduğum devrede 7805 çok ısınıyor amper metre ile ölçtüğümde 140mA gösteriyor 7805 in girişine 24 volt veriyorum 7805 yerine kullanabileceğim ondan daha iyi bir devre elemanı var mı? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

7805 ısınma problemi ve çözümleri üzerine çok sağlam yazılar var forumda, arama yapmadıysanız arama yapınız .

ayhani

7805'e 24 voltu 5 volta düşürünce aşırı ısınması normal diye düşünüyorum.
Çözüm olarak soğutucu takabilirsiniz.
Eğer seri üretim yapmayacaksanız, yani fazladan 7812 kullanmak maliyetinizi arttırmazsa. 7805'ten önce bir 7812 koyun.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Logan

ayhani'ye katılıyorum. 7805 entegresinin olması gereken giriş voltajı 12V'tur. Aksi taktirde çok ısınır. Soğutucu takarak geçici bir süreyle problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat devreden çekilen akım arttıkça ısınmada artacaktır bilginize...
İmza.

karbal656

12v zener diyot kullanarakta 7805 üzerindeki yükü azaltabilirsin.

camby

24V fazla önüne seri bir direnç ile ısıya dönüşen gücü paylaştırabilirsin , dergide detaylı açıklaması da yapılmış..

chorckbey

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim lm2575 kullanarak sorunu çözdüm en ufak ısınma bile yok

fahri-

Alıntı yapılan: "chorckbey"Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim lm2575 kullanarak sorunu çözdüm en ufak ısınma bile yok

Maliyet problemi yoksa uygun bir çözüm :)

chorckbey

başka yapılabilecek birşey bulamadım

camby

bobin ne kullandın?

Daha doğrusu sorum genel , lm2575'e bobin olarak 330uH kullanılmış datasheetinde.  Bu bobin nerden bulunur dayanımı ne olmalıdır (bobinlerin de kapasitelerdeki gibi dayanım parametreleri de var mıdır), fiyatı ne kadardır ve kolayda varsa şeklini (resmini) gösterebilirmisiniz?

tyildizak

sargısı çıkış akımına dayanacak kalınlıkta olmalı tabii, komponent satılan yerlerde bulunuyor, ben özdisan'dan almıştım...

aslan_korhan

MC34063 kullanabilirsin çok yüksek akım çekmeyeceksen.
En azından maliyet açısından daha uygun...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

chorckbey

datasheetinde bulunan bobinden kullandım

AKP

neden 24V veriyorsun ki mecburmusun 12V ver.