servo sürücü devresi

Başlatan selba, 03 Temmuz 2009, 12:32:21

selba

herkese merhabalar.
arkadaşlar resmini verdiğim servo sürücü devresini inceleyip yorumlayabilirmisiniz acaba.ben bu devreyi yaptım,entegreleri takmadan enerji verdim.mosfetler yandı.mosfetlerin yerleşiminde hata mı var.teşekkürler.
http://img193.imageshack.us/img193/4428/elm.png
selba

teknikelektronikci

hocam entegrleri takmadan enerji verirseniz bence yanmasi gayet normal özlelikle ir2184 den bahsediroum cünkü bunlar sürücü entegresi kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cnc1

selba hocam

servo sürücü nasıl gidiyo.

çalıştırabildinmi.

xenix

Mosfetlerin gate bacakları float kaldığı için mosfetler iletime geçip yanmışlar. Hohlasan bile iletime geçer bu moslar :)

Gate-Source arasında 100k gibi bir direnç olsaydı yanmazlardı.

selba

mrb
devreyi tamamladım ama işlemciyle başım derde girdi.attiny2313 ün fuse ayarlarını yapmayı beceremedim ve uğraşmayı bıraktım.
selba

z

Alıntı yapılan: "xenix"Mosfetlerin gate bacakları float kaldığı için mosfetler iletime geçip yanmışlar. Hohlasan bile iletime geçer bu moslar :)

Gate-Source arasında 100k gibi bir direnç olsaydı yanmazlardı.

Ayni dusunce ile bende her mosun gate source ucuna 10K baglardim. Son tasarimlarimda bu direncleri  kaldirdim ve hic mos yanmasi sorunu yasamadim.

Edit: Arkadas surucu cipleri takmadan moslara enerji vermis bunu sonra farkettim. Boyle denemeler yapacaksaniz evet bahse konu direncleri takmak zorundasiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com