USB GPS Modülünü Serial Port'a Dönüştürmek..

Başlatan boraciner, 05 Temmuz 2009, 13:56:36

boraciner

Merhaba, alışveriş sitelerindeki bütün gps modüller ya bluetooth bağlantılı ya da usb bağlantılı olarak satılıyor . ben bir usb girişli alıp
usb to serial port dönüştürücümün girişlerini erkek->dişi   , dişi-> erkek olarak değiştirip pic'e serial port tan bağlasam çalışma şansı nedir??

Usb Bluetooth Modülü

yufuk

delab'da rs232 çıkışlı GPS modül var. Fiyatıda hazır GPS'lere göre çok ucuz.
Bunu kullanabilirsin ya da rs232 çıkışlı GPS modülleri piyasada vardır.
------------------------------------------------------------------------------------
GPS Receiver Module -Küresel yer belirleme alıcı modulü
RS232 ve TTL çıkışlı
SHF band, 1.575.42 GHz frekansında çalışan oldukça yüksek alış
hassaiyetine sahip Sony gps modülü.Askeri ve sivil maçlı genel kullanıma
açık profosyonel alıcı.DC 5 Volt ile çalışır. Çekitiği akım 85 maA. Geniş
açıklama WEB sayfasında mevcut.

boraciner

baktım fakat satışı sonlandırılmış durumda..

boraciner

boraciner

yufuk

Buradaki katalogda satışının devam ettiği gözüküyor. Bu katalog şu an web sayfasında yayınladıkları katalog ama 2008 versiyonu.  Bence telefonla ara sor. Belki devam ediyordur.

http://www.denizelektronik.com/zip/Deniz_Elektronik_2008.zip

erolca

Alıntı yapılan: "boraciner"Merhaba, alışveriş sitelerindeki bütün gps modüller ya bluetooth bağlantılı ya da usb bağlantılı olarak satılıyor . ben bir usb girişli alıp
usb to serial port dönüştürücümün girişlerini erkek->dişi   , dişi-> erkek olarak değiştirip pic'e serial port tan bağlasam çalışma şansı nedir??

Usb Bluetooth Modülü

Selam,
GPS modülü USB konnetörlü ise
modülü açıp içindeki USB çeviricisini iptal etmek(FT232 veya PL2303 vs..) veya USB to RS232 çevirici almak. çevirici kullnacaksan uygun kablo kullanman gerekir.

saygılarımla
eroool

elt42at

Deniz elektronik te bitmiş. Ben sormuştum. GPS modülü genelde baud 9200 protokolünde 1pps çıkış veriyorlar. Yüksek ihtimal usb çevirici kullanıyorlardır. Ama bu genelde MCU tarafından tek pakette çevriliyor. Yani MCU yu iptal ederseniz başınız derde girer. Ozaman da USB to RS232 çeviricisi, FT232 kullanırsınız. Ama fazladan bi ton protokol gelir.

Yani direkt 0x0183 dilinde çıkış veren bir GPS modülü kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Deniz elektronik herhangi bir şey belirtmedi. Yani ne zaman gelir ne zaman talep alırlar. Ben de kendim getirtiyorum. Tabi askere gitmeden elimde olması çok zor gibi görünmeye başladı. :D