gsm modülde rts dcd v.s (soru)

Başlatan teknikelektronikci, 05 Temmuz 2009, 20:47:21

teknikelektronikci

merhaba arakadaslar 2 haftadir gsm modül ile ugrasiyorum bu zamana kadar cross kablo ile bütün kontrol pinleri dahil baglanti yaptim ve pc ile gsm modül arasinda haberlestim fakat bugün sadece tx rx ve gnd uclarini cikararak bilgisyar ile haberlesme yapmak istedim ama olmadi önümüzdeki haftalarda pic e gecince gene proplem cikaracak simdi benim size sormak istedigim gsm modülün cvap verebilmesi icin kontrol uclarini nasil ayarlamam gerek ? nette epey arastirma yaptim kimisi  cts ile trs yi capraz bagla kimisi 10 k direnc ile down yap yani gnd ye bagla ama malesef hic biri olmuyor cihaza ilk enerji verince "Z" karakterini gönderiyor fakat onun sonrasinda ne bilgi alabiliorum ne de gönderebiliyorum yani sirf rx tx ile bitmyior acaba ne apabilirim tavsiyeleriniz nelerdir ?

datasheet

Alıntı Yap
3.5.3 Control Signals - RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, RI
RTS and CTS are capable of transmitting at 1/10th of the data
transmission speed for data rates up to 460kbps (byte-oriented flow
control mechanism).
Request to Send (RTS)
Used to condition the DCE for data transmission. The default level is
high by internal pull up.
The exact behaviour of RTS is defined by an AT command. Software
or hardware control can be selected. Hardware flow is the default
control.
The application must pull RTS low to communicate with the modem.
The modem will respond by asserting CTS low, indicating it is ready for
communication.
Clear To Send (CTS)
CTS indicates that the DCE is ready to transmit data. The default level
is high. You can define the exact behaviour of CTS through an AT
command, and can select software or hardware flow control.

Data Terminal Ready (DTR)
DTR indicates that the DTE is ready to transmit and receive data. It also
acts as a hardware ‘hang-up', terminating calls when switched high.
The signal is active low. You can define the exact behaviour of DTR
with an AT command.
Data Set Ready (DSR)
An active DSR signal is sent from the modem to the application (DTE)
to confirm that a communications path has been established. DSR has
two modes of operation, settable using the AT command AT&S.
Data Carrier Detect (DCD)
DCD indicates that the DCE is receiving a valid carrier (data signal)
when low. You can define the exact behaviour of DCD with an AT
command.
Ring Indicator (RI)
RI indicates that a ringing signal is being received by the DCE when
low. You can define the exact behaviour or RI with an AT command
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

arkadaslar sorunu cözdüm tesekürler

cözümü "make DTR and RTS pin of DB9 connector on board high.. and then try sending at commands"

yabanci bir siteden buldum bir konuda sikayetim olacak o da sudurki artik birakalim hep ayni devreleri ve projeleri cogumuzda tuturmus gidiyoruz kayan yazi saat derece grafik lcd de yazi hepsinin belli modasi oluyor gecior yabanci sitelere bakiorumda adamlar cok güzel proje üretiyorlar en basit örnegi bu gsm modül ler ile ilgili türkiyede hic bir forumda düzgünce kaynak bulamadim bir kac site var o kadar . artik biraz o kabugumuzdan cikmamiz gerektigini düsünüyorum yanlis anlamayin buna bende dahilim niye ben elektronik ile ilgili merak etiklerimi yabanci sitelerde ariyorum da türkce sitede aramiorum ? sebep belli cünkü türk sitelerinde her sey hem gizli (sadece hex paylasilir) hemde yapan kisi az. en basitten ethernet enj serisi entegre daha 2-3 hafta önce forumda yazdim . türkiyede acik kodlu bunu paylasan yok ve calisan da yok .  sayin adminden düsüncelerimi buraya döktügüm icin özür dilerim eger sakincasi var ise baslik komple kilitlenip silinebilinir  saygilarimla
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

hocam yazını okumadan önce kendi kendime daldım şöyle biraz açılayım dedim :D

ve vardığım nokta tamamen duygusal...

bunu aşabilmemiz için ise ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik seviyenin çok çok üzerinde olması gerek ki bu bahsettiğimiz ve dert yandımız bu durumu insanlarda kafalarında ve tamamen duygusal olan maddi konularda kendilerini aşsınlar...

ben bizzat bu durumu yaşadığım ve gördüğüm için buradan tamamen duygusal olduğu sonucunu çıkartıyorum...

iyi çalışmalar...

KAZIMUGUR

....kopyayı , bilmeyenler arar.

mustafa_cmbz

millet anasının karnından bilerekmi doğuyor hocam..._?

vallahi acayip bir insansınız sizi çözemedim kazım hocam...

siz belki bazı konularda kendinizi aşmış olabilirsiniz...herkesi kendi seviyenizde görmeyi ummayın...sizin sorununuz sanırım kendinizi büyük görmekten başka birşey değil...belki bilge bir kişiliğiniz vardır bilemem ama bu kimseyi küçük görmenize gerekçe olarak gösterilemez...ki şahsen bu sözünüzden bende alındım... :(

kimse kırılmasın gücenmesin sözüm  KAZIMUGUR hocama....

eLectronbLue

Bu aralar almış başını gidiyor tartışmalar... Kural boşlukları   8)

teknikelektronikci

kazim hocamiz gibi degerli üyelerimiz tartismaya yol acacak sözler söylerse bu forumda tartisma eksik olmaz tamam hocam siz kopya olmayani arayin tebrik ederim sizi forumda tek geciyorum sizi . oradan konusmasi sanirim baya bi kolay o zaman 3 kelime yazacaginiza isin egrisini dogrusunu yazinda bilelim.

teknikelektronikci

mustafa kardesim katiliyorum sana maddi sikintilar malesef cok oluyor. ama su anda hi bi proje o kadar ucuz değil hem yoktan var etmenin ne oldugunu sen daha iy bilirsin sanirim cünkü bildigim kadari ile eski ceptelefonalrini sökerek sinyal bozucu v.s yapmistin

KAZIMUGUR

Çalışıp , az çok bir şeyler yapabilecekken , ağlayıp zırlayanlardan hiç hoşlanmıyorum.
İnsanımızı , ülkemizi küçük görüp başkalarını bir şeyler sananlardan hiç hoşlanmıyorum.
Tepkimin bir sebebi bu.

Başlığa sebep konu ile ilgili çeşitli başlıklarda fazlasıyla açıklamalar yapılmıştı.
Her şeye rağmen içinden çıkılamayabilir ve sormak ayıp değil !
Lakin , @ETE hocam gibi , o çok övülen sitelerde dahi , ne bilgi olarak ne de yardım severliği ile kıyaslanamayacak bir kişi varken , @aslan74 hocam gibi konusundaki her soruya üşenmeden vakit ayırıp sorunu çözene kadar uğraşan varken ve tabii diğer kıymetli kardeşlerimiz dahil , hexler bir kenara kodlar bir kenara her açıklamayı yapan , kaynaklar gösteren kişiler varken , böyle bir ortamdan hayıflananlardan hiç hoşlanmıyorum.
Tepkimin ikinci sebebi bu.

Her ikinizde , bu forumda yardım isteyip de terslendiğiniz oldumu , sizden bir şey saklayan oldumu ki böyle olumsuz cümleler kurdunuz ?

İltifata evet , yardıma eyvallah , eleştiri , yooo olmaz hakkın yok , hatta hakaret et.
Sizi kınıyorum .Başka sözüm yok.

teknikelektronikci

hocam bu basligi acmadan önce en az 2 saat bu konu üzerinde hem calistim hemde arastirma yaptim merak etmeyin

bu zamana kadar hic bir sekilde terslenemdik cünkü forum kurallarina uyduk ve öyle davrandik ve mustafa da olsun bende olayim bu foruma az veya cok katkimiz olan kisileriz ki takdir forum sakinlerinin .biz burda aglayip zirlamyioruz bunuda hic merak etmeyin. siz forumda deger verdigim bilgili insanalrdan birisisiniz ama bu gibi davranislariniz ile cok tepki topluyorsunuz bu arada biz kinancak bir sey de yapmadik sunu üzülerek söylüorumki sizin gibi insanalr yüzünden bu forumu terk edecem ama bu forumda daha bilgi alacagim ve paylasacagim cok degerli abielrim ve kardeslerim var.

bu arada köklü yöneticiler haricinde bazi yönetici olan arkadaslarda cok degismeler oluyor.

böyle tartismalara girdigim icin tüm forum halkindan özür diliorum ve buadan site kurucumuz ve ground hocmaizdan ricada bulunmak istiorum sitede banlama ve gecici uzaklastirma sistemi olsun derim bu forum böyle giderse her gelen etliye sütlüye burnunu sokarsa bu forum gittikce cok degerli üyesini kaybeder arada sadece gecici bilgi icin üye olanlar kalir