9 volt pil şarj devresi + PCB mevcut.

Başlatan demirbilek, 06 Temmuz 2009, 11:40:06

demirbilek

slm,

Yeni yeni devre yapmaya başlıyorum. Faydalı olacağını düşündüğüm bir devreyi sizinle paylaşmak istedim. Kesin çalışan bir devredir kendim yapıp denedim.

ARES ÇİZİMİ

mustafa_cmbz

entegre ve diğer malzemelerin ayaklarını büyütmeni tavsiye ederim pcb delerken ve malzeme dizgisi yaparken sorun çıkartabilir...

timpati

hevesli ve üstelik üretken olmak bence her türlü takdire layık olmayı gerektiren durumlardan. tebrikler...ancak;

baskı devrede yanlışlık yapılmış sanırım. opamp çıkışı bu haliyle sadece bir ledi ışıldakmakla sorumlu gibi görünüyor, oysa mantıklı olanı, direnç ve led üzerinden BD136'nın bazını sürmek.

ayrıca gerilim geribeslemesi için diyot öncesi değil de diyot sonrası (doğrudan Pilin artı ucu) noktası olsa daha iyi olur bence.

sonra bu şarj aleti, hangi tip pili şarj eder, açıklasaydın ya (NiCd mı, NiMH mi, Li-Ion mu?)
why mr. anderson, why ?

mustafaaxu

sayın demirbilek
öncelikle paylaşım için teşekkürler
sayın timpati arkadaşımın dediği gibi burada yapılan iş bir şarj cihazı gibi görüksede aslında hiç bir aktif calışan malzeme yok bd 136 sadece akım geciren olmuş opamp 741 sadece ledi süren şarj göstergesi olmuş  741 komparator ucu  diyodun arksından olmuş

yanlış anlama burada ukalalık yapmıyoruz  bu devre çalışır ama hiç bir kontrolu yok
batarya  dolduğunda nasıl şarzı kesecek  nasıl akım sınırlaması yapacak
741 ın beslemesi regüleli değil  
yeni başladığını söylüyörsun bence başkalarının yaptığı devreleri kopyalamayla geçirecegin zamanı 741 çalaşmasını ögrenirsen
daha kaliteli devreler yaparsın kolay gelsin
aşağıdaki link faydalı olur umarım
http://picproje.org/index.php/topic,25039
http://img198.imageshack.us/i/sarj.png/

demirbilek

Slm.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Dediğim gibi bu işlere yeniyim. Ben bu devreyi yaptım ve çalıştı. Pilin şarj olduğunu sarı led yanarak haber veriyor. Sarı led yanınca pili yuvasında çıkarıyoruz.

Ayrıca bu devreyi ben tasarlamadım . Bi yerden buldum bu devreyi daha sonra proteusda çizip çalıştırdım.

mustafaaxu

sayın demirbilek
değerli arkadaşım hepimiz böyle başladık  
önemli olan devreyi anlamak ve yeni şeyler eklemek
selamlar