güç kaynağı sorunu

Başlatan b_erkul, 06 Temmuz 2009, 18:43:10

b_erkul

pc kasasının güç kaynağı tami edilirmi? önce güç kaynağından koku geldiğini farkettim güç kaynağının içini açtım ve içindeki sarı bi parçanın kızardığını gördüm açaba bu parçayı elektironikçiler değiştirirlermi masraf nekadar olur ????

aşağıdaki resimde

http://www.hizliupload.com/viewer.php?id=20037300564.jpg

wsxwsx

Bu parça büyük ihtimal DC gerilim filtresinde kullanılan bobindir. Bunda arıza olma ihtimali düşüktür.

Ana kart yada diğer parçalarda (cd sürücü vs), kablolarda veya bundan sonra bağlanmış olan kondansatörde kısadevre olduğu için ısınıyor olabilir.

Bu aletler kısadevre korumalıdır. ancak 5 volt kademesinde 20A civarı akım geçebiliyor. Çıkış kısadevreye yakın ise bu akım nedeniyle kızarmış olabilir.

Başka bir ihtimal   toz toprak vs nedeniyle kartın altında kısadevre olabilir.  Bir keresinde içine böcek girmiş ve bir güç kaynağını kısadevre ederek bozmuştu.

b_erkul

bilgisayarımda 1 TB  boyutunda disk var bi siski birleştirme sonucunda bu sorun oluştu.

güç kaynağının içini açtığımda yeni bişe daha farkettim çok aşırı derecede tozlanmış bundandaolabilirmi?

b_erkul

bunun tamiri olurmu ?

hangi yerler tamir eder?

bu parçayı tamir ettirtikten sonra eskisi gibi güçlü olurmu ?

sizce nekadara tamir ederler?

yoksa bu güç kaynağının yenisini almak daha mantıklımı sizçe?

tyildizak

kimin tamir ettiğine göre değişir tabii.. Bence 20-30 $ lık  güç kaynağından tasarruf için donanımını riske etme, yenisini al.