Dc Voltajı Ac ye çevirmek.

Başlatan Fixxer, 13 Temmuz 2009, 18:52:27

Fixxer

Arkadaşlar,bildiğiniz gibi ac/yapma işlemini diyodlar yardımı ile kolayca yapabiliyoruz. Peki, dc bir akımı, nasıl ac ye çevirebiliriz? bu konuda bir fikri olup, paylaşmak isteyen arkadaşımız var mı?
...............................

camby

invertor diye aratınca dc-ac çeviriciler çıkıyor..

Fixxer

Alıntı yapılan: "camby"invertor diye aratınca dc-ac çeviriciler çıkıyor..

Hatta, dc ac converter yazıncada birsürü şey çıkıyor. ;)

camby

DC-AC çeviricilerin anahtar kelimesinin "invertor" olduğunu belirtmek istemiştim.

gevv

düşük voltj ve güç ise 2 adet lm317 ile yapılabiliyor bildiğim kadarı ile

Logan

DC voltajdan AC elde edebilmek için, H-bridge kurup 10 Ms süre boyunca mosfetleri + ve - alternanslar oluşturabilecek şekilde tetiklemelisin. 10 bit çözünürlüklü PWM palsi için "0" dan başlayıp 1023'e ve tekrar "0" a düşerek mümkün mertebe düzgün sinüs sinyaller oluşturmalısın.
İmza.

lightt

Selamlar,

Arkadaşlar zaten konuyu yeterince açıklamaış ancak bende ufakta olsa bir katkıda bulunmak istiyorum.
DC sinyalleri AC sinyallere dönüştüren cihazlara inverter (İNG) denir. Inverter kelimesinin türkçe karşılığı ise evirici dir.
Aynı işaretli sinyalleri (AC-AC veya DC-DC) birbirine dönüştüren cihazlara ise converter (İNG) denir. Converter kelimesisinin türkçe karşılığı ise çevirici dir.

Anlam karmaşasına yol açan terimler olarak görünüyor, fakat bu kullanıma alıştığınız taktirde birçok noktada kavrama kolaylığı sağlanabiliyor yada en azından benim için öyleydi.

Fixxer

Arkadaşlar, konu üzerinde verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün bir kaç deneme yapmaya başlıyacağım,  teşekkürler.

KAZIMUGUR

Aşağıdaki elemanla yapılmış çok örnek bulabilirsin.
En ucuzundan en pahalısına bir çok aletin içerisinde var.
Kolayca bulunur , ucuzdur , daha ne ossun.

http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/4286.pdf