7805'in giriş voltajını dengeleme hakk.

Başlatan tyilgin, 13 Temmuz 2009, 19:13:45

tyilgin

Merhaba Arkadaşlar,

Araçlarda da kullanılanbilecek bir şeyler üzerine çalışıyorum. Beslemenin 12 ve 24v olma ihtimalinden dolayı lm317 ve bir switch ile kullanıcıya seçim yaptırmayı düşündüm ancak kullanıcı hatası ihtimalini de ortadan kaldırmak istiyorum.

Bu sebeple giriş voltajını picin adc si ile ölçerek 7805 in önüne koyacağım bir BDX54 'te pwm ile cıkış (yani 7805e giriş) voltajını dengelemek istiyorum.

böylece lm317 kadar da ısınmayacağını düşünüyorum.

sizce başarılı olurmu dersiniz ?

Not : Picin, ilk ADC ile voltaj ölçüm ve pwm çalışma sırasındaki gecikmeleri sırasında 7805'in gelen 24V konusunda sorun çıkartacağını sanmıyorum. çünkü datasında 7805 için giriş voltajına 35V limit verilmiş.

ustura

Üzerinde çalışıldıktan sonra önerdiğiniz tasarım tabiki çalışır.Ama bence "attığınız taş, ürküttüğünüz kuşa değmez..."
Bunların yerine örneğin LM2575-5.0 gibi bir switch regülator kullansanız,
istediğiniz tüm şartları sağlar diye düşünüyorum ...

tyilgin

Alıntı yapılan: "ustura"Üzerinde çalışıldıktan sonra önerdiğiniz tasarım tabiki çalışır.Ama bence "attığınız taş, ürküttüğünüz kuşa değmez..."
Bunların yerine örneğin LM2575-5.0 gibi bir switch regülator kullansanız,
istediğiniz tüm şartları sağlar diye düşünüyorum ...

Eğer LM2575 kullanırsam, 24V tan 5Volta çevirim sırasında 500mA gibi bir yükte bile epey bir ısı oluşacak. Ayrıca LM2575 kullanımında etrafındaki diğer elemanlarla birlikte (soğutucu, bobin vs.) geniş bir yere ihtiyaç olacak.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

ustura

Alıntı yapılan: "tyilgin"
Eğer LM2575 kullanırsam, 24V tan 5Volta çevirim sırasında 500mA gibi bir yükte bile epey bir ısı oluşacak. Ayrıca LM2575 kullanımında etrafındaki diğer elemanlarla birlikte (soğutucu, bobin vs.) geniş bir yere ihtiyaç olacak.

Sanırım lineer ile switch regulatorleri aynı şekilde yorumladınız.Örneğin  24V giriş geriliminde 7805 ten 1A. çekseydiniz, 7805 üzerinde 19W ısıya dönüşürdü.
Aynı şartlar için LM2575 %80 verimle çalıştığını düşünürsek, bu durumda LM2575 üzerinde sadece 1,25 W. ısıya dönüşür ki soğutucuya ihtiyaç bile duymayabilir.

tyilgin

Alıntı yapılan: "ustura"
Sanırım lineer ile switch regulatorleri aynı şekilde yorumladınız.Örneğin  24V giriş geriliminde 7805 ten 1A. çekseydiniz, 7805 üzerinde 19W ısıya dönüşürdü.
Aynı şartlar için LM2575 %80 verimle çalıştığını düşünürsek, bu durumda LM2575 üzerinde sadece 1,25 W. ısıya dönüşür ki soğutucuya ihtiyaç bile duymayabilir.

Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Regülatörler konusunda sandığınızdan daha da cahilim.  :oops:

Her 2 regülatörün de datasında ısı ile ilgili formülü bulamadım. Bu hesaplamayı nasıl yaptığınızı veya datasındaki ilgili yeri bildirirseniz çok sevinirim.

ustura

LM2575 datasında verim grafik  olarak verilmiş - EFFICIENCY (η) -
Formülü ise n = Pout / Pin = (Vout*Iout) / (Vin*Iin)
n=%80  Vin=24V  Vout=5V  Iout=1A buradan Iin=0,26A bulunur.

Oysa 7805 için Iout=Iin olduğundan,
Pin=24W, Pout=5W ve verim n=%21 olur.

tyilgin

Alıntı yapılan: "ustura"LM2575 datasında verim grafik  olarak verilmiş - EFFICIENCY (η) -
Formülü ise n = Pout / Pin = (Vout*Iout) / (Vin*Iin)
n=%80  Vin=24V  Vout=5V  Iout=1A buradan Iin=0,26A bulunur.

Oysa 7805 için Iout=Iin olduğundan,
Pin=24W, Pout=5W ve verim n=%21 olur.

Verdiğiniz değerli bilgiler için sonsuz teşekkür ederim.  ;)

tyilgin

Konu biraz daha farklı boyuta geçti;

Devrede 12V ile çalışan ve anlık olarak 3-4 Amper çeken bir bölümde var.

LM2575-12 anlık olarak 3Amper yükü <3uS olarak vermiş. Benim anlık süresm ise 100uS civarını buluyor ve lm2575 hem süre hemde akım yönünden zayıf geliyor. Ayrıca devre 12V ile beslenirse LM2575-12 nin girişinde sorun yaşayacağım.

Bu durumda TIP3055 15A sürekli akım kapasitesine sahip olduğu için çıkışını çok yüksek bir frekansta (200KHz gibi) pwm ile 12V a sabitlemeyi düşünür ve çıkışında da hem diğer bölümü hemde 7805 i (max 300mA çekeceğim) beslersem sizce sorunsuz bir tasarım yapmış olurmuyum ?

alayli

Alıntı yapılan: "tyilgin"Konu biraz daha farklı boyuta geçti;

Devrede 12V ile çalışan ve anlık olarak 3-4 Amper çeken bir bölümde var.

LM2575-12 anlık olarak 3Amper yükü <3uS olarak vermiş. Benim anlık süresm ise 100uS civarını buluyor ve lm2575 hem süre hemde akım yönünden zayıf geliyor. Ayrıca devre 12V ile beslenirse LM2575-12 nin girişinde sorun yaşayacağım.

Anlık 3A çekmen gerekiyorsa LM2575-12 yerine LM2576-12 kullan gitsin. TIP3055'i 200KHz ile sürüp 15A çıkış almaya falan uğraşmana da gerek kalmaz...  LM2576 sürekli 3A verebilen smps bir regülatördür... 100us devede kulak kalır.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

alayli

Alıntı yapılan: "tyilgin"Ayrıca devre 12V ile beslenirse LM2575-12 nin girişinde sorun yaşayacağım.

Bu kısmı sonradan fark ettim. Kusura bakma. Amacının ne olduğunu ve hangi voltajlarda hangi akımlarda beslemelere ihtiyacın olduğunu da tam belirmemişsin ama, eğer 24'le çalıştığı durumda da tam 12V'a ihtiyacın varsa şu yolu izleyebilirsin: pic ile voltaj tespiti yapabileceğine ve elinin altında adc olduğuna göre, LM2576'yı bir röle üzerinden bypass edebileceğin bir yapı oluştur. Devreye ilk enerji verildiğinde LM2576-12 bypasssız olsun. Kullanıcı cihazı 12V bir sisteme bağlamışsa 12V'un 9-10V lara düşecektir. (LM2576'nın dropout voltajı 2-3 v civarıdır). Fakat bu durumda bile pic i besleyecek 5V (LM7805 veya LM78L05 gibi bir başka regülatör) mevcut olur. Bu anda ana cihaz giriş gerilimini veya LM2576 çıkışını ölç. Durumu pic'de değerlendir. Gerekiyorsa röleyi çektirip LM2576'yı bypass et...

Eğer devrende 12 volt çok kritik değilse (pic i besleyecek 5 volt harici olan besleme 8-10 olarak da işini görürse LM2576ADJ kullan çıkış voltajını istediğin gibi ayarla, giriş bu durumda fark etmez zaten...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)