3 X 3 Faz Motor

Başlatan parda, 15 Temmuz 2009, 12:13:39

parda

Merhaba Arkadaşlar;

Tek bir mekaniği tahrik eden birbirinin aynı 3 adet 3 fazlı asenkron motor düşünün. Motorlar aynı anda, aynı yöne çalışıp, aynı anda duruyor. Çok az da olsa 3 motora düşen yük dengesiz olabilir. Motorların milleri adeta tek bir mil miş gibi dönmeli.

Şimdi klasik yolla motorları çalıştırırsam küçük yük dengesizliğini göz ardı etsem bile devir farklılıkları olacağını düşünüyorum. Haklımıyım ?

Eğer haklı isem bunu nasıl çözerim?

Sanki bir bağlantı türüyle bu sıkıntı çözülüyor diye hatırlıyorum ama bir türlü anahtar kelimeyi bulamadım.

Fikirlerinizi bekliyorum.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Salih

3 Fazlı AS Motorlarda bu durumda bağlantı ile yapabileceğin bir şey yok
gibime geliyor. Eğer maliyet kurtarıyor ise 3 motorada invertör bağlayıp invertör yardımı ile aldıkları yükü dengelemektir.

kemalguler

3 Fazlı motordan kastınız asenkron motor olmalı.Asenkron motorlarda kayma tabir edilen senkron devir(döner alan) ile rotor devri arasında bir miktar fark olur.Aynı marka, aynı seri ve aynı özelliklerde 3 motoru aynı yüke bağlarsanız yük dağılımında aşırı bir fark(belkide hiç) olmaz.Aradaki regülasyonu, kayma otamatik olarak düzeltecektir.Senkron motorlar için aynı ifadeyi söyleyemeyiz.