Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

dipval,same

Başlatan mrtclk0891, 18 Temmuz 2009, 00:40:45

mrtclk0891

arkadaşlar dipval same diye bir komutla karşılaştım assembly de acaba ne demek ve anlaöda calışır kitaplarda bulamadım bilen arkadaşlarım yardımcı olabilirmi..

Tagli

Hangi işlemciden bahsediyoruz, PIC mi? Değişken ismi vs. olmadığından emin misin?

Ekleme: Google'da aratınca burası çıktı. 85. satırda görüldüğü üzere bu bir komut değil, komut parametresi olarak verilmiş iki adet değişken, daha doğrusu equ ile atanmış sabit değer.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Daha önceden tanımlanmış olabilir. yoksa böyle bir komut yok
yani
Same equ 128
dipval equ 64 gibi

bunları kullandığınız heryerde same yazdığın heryerde 128 dipval yazdığın heryerde 64 olarak kabul eder.

örnek.
dipval equ 64
movwf           dipval   ;dipval olarak tanımlı 64 sayısını W registere at

Tagli

Örnekte zaten şu şekilde geçiyor:
comf            dipval,same

same = 1 olarak tanımlanmış yukarıda. Yani dipval değerinin tersini al, kendi üzerine yaz demek.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Google daki örnek siren mi tagli hocam

Tagli

Evet, yani benim Google'da "dipval same" yazınca karşıma çıkan sayfa siren yazılımıydı. Gerçi mrtclk0891'in bu ifadeyi gördüğü yer burası mı ondan emin olamam.
Gökçe Tağlıoğlu

mrtclk0891

evet kardeş aynı şeyden bahsediyoruz siren olanda orada ki register olarak tanımlanmış ama define olarak yada başka bişi olarak tanımlama göremedim yada kacırdım o siren devresi ile ilgilendim ama orada bulunan dipval , same anlam getiremedim