PELTIER BUZDOLABI

Başlatan amuhurcu, 24 Temmuz 2009, 20:26:24

amuhurcu

Arkadaşlar merhaba...
15V 12A lik bir pertier aldım (124cal).. internetten gördüğüm kadarı ile basit bi uygulama gibi gözüktü ama nafile... pertieri kullanarak buzdolabı yapmak istiyorum ama peltieri soğutamıyorum :) fena ısınıyor, ısıyı atamıyorum ve sonuç olarak sonuç fiyasko..
peltier kullanarak bu tarz bi çalışma yapan var mı ve başarı elde etti mi ?

teşekürler...

elt42at

2 adet 12708 peltier kullandım. Büyük sarı strafordan, dışını bantla, içini de aliminyum bantla bi güzel kapladım. Model uçak menteşeleri ile de kapı yaptım.

Peltierleri 5 Voltta sürdüm. 12CM lik iki coolermaster sessiz ve yüksek kapasiteli fan kullandım. Soğutucu kısma, yani buzdolabının içine bakır tabanlı amd işlemci soğutucusu koydum 2 tane. Neden? Çünkü bakır borular ile yükseltildiğinden peltierleri straforun kalınlığı kadar menzil hakkı verdi. Dışını da Büyük bir aliminyum, çok kanatlı özel DC/DC mosfet soğutucusu ile soğuttum. 5 voltta peltierler çok masum ve transfer işlemi için sizi bunaltmıyor.

Güç kaynağı olarak, buzdolabı diyebileceğim kutunun üstüne PC power i koydum.

Ne zaman 12 Volt ile deneme yaptım, ozaman 4C lere indi içerisi. Ancak 5V da pek makul değerlere inmiyor.

12 voltta ise, su soğutma kullandım. Ozaman bişiler oldu. Coolermaster in ve Thermaltake in çok ucuza basit pompası sıvı haznesinin içinde modeller var.. onlarla ısınan kısmın üstesinden gelebilirsin. Ama 1 saat sonra su çok ısındığından sorun çıkıyor. 12CM lik radyatör motorunu baya bi açmanız yada fazladan radyatör koymanız gerekiyor. Sıvı devir hızını arttırayım dedim. Çok bir şey değişmedi. Sanki sıvının ısıyı emmesi için biraz yavaş akması gibi bir şey olabilir.

Okan AKÇA

pertiyel basit işler ici cözüm buzdolabı yapacaksan ısı pompası kullanmalısın

mcan

Alıntı yapılan: "cyclone"pertiyel basit işler ici cözüm buzdolabı yapacaksan ısı pompası kullanmalısın

Peliter de bir ısı pompasıdır....

Peltierin ısınan tarafını pentium4 aliminyum blok ve fan ile soğutabiliyordum tabiki önünde ne olduğunada bağlıdır en olmadı su bloğu kullanılabilinir.

elt42at

PELTIER bir sıoğutucu değildir. Bir ısı pompası yada transfer cihazı diyelim.

50W transfer etmek için 125W harcıyor isek, soğuyan taraf 50W soğutma kapasitesi, ısınan taraf ise 50+125=175 ısınma kapasitesine sahip olur. En büyük dezavantajı budur.

Verimi yüksek olması demek, 50W transfer için daha az enerji harcamasıdır.

Peltier dahasheet lerinde grafik eğrisinde, en ideal sıcaklık farkında hangi gerilimde maksimum transfer yapar ona bakmanız lazım.

Mesela, 50W transfer yaparken, eğer ısınan taraf 10 derece daha ısınırsa bu 50W düşüşe geçer.

Eğer iki taraf arası sıcaklık farkı 70 dereceye ulaşırsa transsfer gerçekleşmez.

Özetle, ısınan tarafı ne kadar soğutursanız o kadar güzel sonuç alırsınız.

Bakır ile soğutma en iyisidir. Su ile soğutma en en iyisidir.

Okan AKÇA

perdiyer aslında elektrik enerjisini direk başka bir enerjiye ceviriyor  ancak ısı pompası farklı ısı pompası derken klima buzdolabı gibi olay sudur ısı pompasında  sogutulacaksa  dısarıdan  soguk hava alır  sogutulan ortamdaki ısıyı dısarıya atar pertiyel farklı bi olay kucukbi deliktende  yüksek miktarda hava gecirisen gecirdigin hava sogur

elt42at

Alıntı Yapperdiyer

Peltier

Alıntı Yapperdiyer aslında elektrik enerjisini direk başka bir enerjiye ceviriyor

Hayır, başka bir enerjiye dönüşmek diye bir şey yok! Peltiere uygulanan POTANSİYEL FARK ile, N maddesinden P maddesine aktarılan elektron sayesinde ısı transferi olur. Ve bu elektronu hareket ettirmek içinde enerji harcanır.

Alıntı Yapancak ısı pompası farklı ısı pompası derken klima buzdolabı gibi olay sudur ısı pompasında sogutulacaksa dısarıdan soguk hava alır sogutulan ortamdaki ısıyı dısarıya atar

Klimalarda ve buzdolabında kullanılan gazlar, kompresör yardımı ile yoğunlaştırılmaya çalışırken ısınır. Bu ısı dışarıdaki soğutucu tarafında ortama aktarılır. Dışarıdaki soğuk hava alınmaz. Dışarıdaki hava ile ısınmış gaz ısı alışverişi yaparken soğur.

Ve soğutulmuş ve sıvılaştırılmış gaz, evimizdeki klima kısmında, peteklerden geçerken gaza dönüşecek şekilde düşük basınca girer. Bu esnada gaza dönüşen sıvı ortamdaki ısıyı alır. Gaza dönüşmesi için atomlar arası mesafe ortamdaki ısıyı alma eğilimi ile gerçekleşir.

Yani gazın sıvıya ve sıvının gaza dönüşmesi olayı kompresör desteği ile kullanılarak ısı transfer işlemi yapılır.

Alıntı Yappertiyel farklı bi olay kucukbi deliktende yüksek miktarda hava gecirisen gecirdigin hava sogur

Küçük bir delikten geçirilmek zorunda kalan hava sıkışma eğilimine girerse ısınır.

"Paran varsa ne rahat"

pv=nrt

bu formül ile orantısal bağıntı kurabilirsiniz.

p: basınç
v: hacim
n: mol sayısı
r: sabit
t: sıcaklık

Peltier bir ısı transfer işlemi yapan peş poeşe bağlanmış diyotlar bütünüdür. P den N e olan yüzeyler bir tarafta, N den P ye ğeçen yüzeyler bir tarafta toplanmıştır. Tüm bu ısı transferi işlemleri yarı iletken maddeleri PN bileşim yüzeylerinde elektron hareketi sonucu oluşur.

mcan

Peltier için şunları da aratabilirsiniz : Peltier etkisi(effect),seeback,thomson effect ,termoelektrik ısı popmpası(thermoelectric heat pump).