ibutton yardım lütfen

Başlatan ertugrul0482, 26 Temmuz 2009, 10:30:11

ertugrul0482

Merhabalar arkadaşlar proteusta sorunsuz çalışmış olan devre board üzerine kurduğumda çalışmıyor.Eksik herhangibir şey kullanmadığıma eminim ama neden oluyor anlayamadım gerçekten.
bu adresten indirebilirsiniz.

http://rapidshare.com/files/260137092/1_Wire.DS1990A.ile.16F84A.rar.html

XT=4MHZ kullandım.4.bacak mclr 10k bağladım.14-5 besleme diğer bağlantılarda tam olarak verildi ama sorun neden kaynaklanıyor bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

Analyzer

Selam,

Adım adım debug yaptınız mı? Problem nerede başlıyor? LCD ekran açıyor mu? Seri no almada problem yaşıyorsanız ibutton'un datasheet'ini tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ertugrul0482

Hayır adım adım debug yapmadım.Proteusta sorunsuz çalıştığı için devreyi hemen board üzerinde kurmak istedim lcd bağlamadım şunun için devre başlangışta boşta beklerken kırmızı led yanıyor bu hiç yanmadığı için lcd bağlamadım.

Analyzer

Selam,

O zaman mcu'nun doğru programlanıp programlanmadığından emin olmak gerekir. İmkanınız varsa başka bir programlayıcı ile deneyin. Ayrıca beslemeyi de kontrol etmekte fayda var. Eğer bunlardan eminseniz ledi yakıp söndüren bir program yazarak besleme+programlamayı kontrol edin. Sorun yoksa kendi programınıza devam edin.

İngilizceniz varsa nasıl debug yapılır örnek üstünde anlatılmış : http://www.drpaulcarter.com/cs/debug.php

Analyzer

ertugrul0482

pic içerisine gömmüş olduğum hex'i tekrardan okutup proteusta denediğim zaman herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Pic'i başka kodla denememde yarar var ilginiz için çok teşekkür ederim...

ertugrul0482

Başka kodla da denedim ama yinede çalışmadı.CCS c ile daha proteus dışında bir devre çalıştıramadım desem yeridir.

Analyzer

Selam,

O zaman sizin donanımsal bir sorununuz olduğunu düşünüyorum. İşlemcinizi deneme board'unuza takmadan önce :
1. Konfigürasyonunuzu kontrol edin. ( Beslemeler doğru voltajda mı, VCC ile GND arasına 100nF kondansatör attınız mı, MCLR ucu bağlı mı, osilatör uçları bağlı mı, farklı kristalle denediniz mi, işlemci sağlam mı)
2. Program doğru şekilde yükleniyor mu? İmkan varsa başka bir programlayıcı ile deneyin.
3. Program ile donanım birbirini tutuyor mu? Program doğru şekilde yazılmış mı?
Bunları çözdükten sonra çalışmaması için bir sebep göremiyorum.

Analyzer