SMPS-vs

Başlatan cozturk, 26 Aralık 2003, 14:24:37

cozturk

Bazı pahalı cihazların (cctv multiplexer vs.) da smps adaptörleri bir müddet sonra duruyor. Sebep:

içerideki pwm devrenin beslemesine bağlanan elektrolitik kondansatör 1-2 sene sonra kuruyor. Kondansatörü değiştirince düzeliyor. (>=100$ servis ücreti)

salim ALTIN

Arkadaşlar  lambalar ile ilgili benim bir problemim var. Yüksek güçlü uv lambaları (1500 W) iletime sokmak için kullanılan ignatör ateşleyiciler . Bunlarda flaman yok. Yüksek gerilim palsi ile ateşleniyor. Bunun devresi ile ilgilendinizmi ?   bunların benzeri daha küçük güçlü (400 W) metal halide lambalar için kullanılanları inceledim. Bir dimmer devresi var  fakat balast ile lambanın ortak noktasına bağlanan uca bir ucu bağlı bir kondansatör koymuşlar kondansatörün dier ucu triyakta ve triyak bunu belli bir açıda doldurup boşaltıyor.4 bin 5 bin volt civarında yüksek voltaj endükler deniyor cihazın üzerinde. Fakat bu 1500 W lambaya yeterli gelmiyor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

1500 w 'a mı ignatörü bulamadın ?
pelsana bir baktınmı ?

cozturk

Ben ateşleyici devreyi incelemiştim.
Ateşleyici devresinde kullanılan bir ototrafo var.
Oradaki sarım ayarlanırsa kesin işini görür gibi görünüyor..
Mesela mevcut gerilim yetmiyorsa seconderi 5 kat fazla
sarımda sarsan belki olur.

salim ALTIN

Merhaba.
Cevabi yazdığım şu anda elimde 1000 W lık metal halide lambalar için bir ignatör bulunuyor. :D  ( italyan malı faturalı fiyatı onüçmilyon beşyüz bin lira )     arkadaşlar benim  sormak istediğim bunun elektronik yapısı veya mantığı nedir ? , ilgilendinizmi ? idi. Ayrıca 1500 W olarak bugun bankalar caddesinde dolaştım ancak 1000 W olarak ignatör bulabildim. Bu işimi görecekmi onu deneyip göreceğim. Ben bir ara tamir ettiğim bir sistemde görmüştüm. Japonlar yapmış diyot-kondansatörlü gerilim katlayıcı vardı. devre kapatılmış olduğundan inceleyemedim. Fakat 220 voltta 2 defa katlama yapılmıştı. Ve bu voltajı kullanıyordu.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

Benim gördüğüm ateşleyici devrede bir diac osilatör vardı. trafoya kondansatör ile seri bağlı triakı tetikliyordu. seri kondansatör olmasa maazallah trafo üzerinden triak kısadevre olur..

Gerilim katlayıcı kullanılacaksa frekansın yüksek olması şart. 50 hz  ve 220V için çok pahalı kondansatörler gerekebilir.

Ben böcek öldürücü incelemiştim ERA Elektronik marka. Orada bir elektronik floresan balast var. floresanları yakıyor. bu balastın ürettiği yüksek frekans ve yüksek gerilime seri direnç ile bir trafo + katlayıcı bağlanmış. kondansatörler 1000V idi değeri sanırım birkaç nF civarında idi.  tabi her kondansatöre ayrıca seri dirençler bağlanmış.

Çıkış 5000V civarındaydı.

salim ALTIN

Hocam sağol. Çözdüm olayı. Yav bize 13 milyona yutturdukları parça 2 dolarlık bişi. İyi ticaret yani ... :D  Karar verdim bende yapacam bu ateşleyicilerden... :lol:  Önceki yazımda söylediğim gibi gerilim katlayıcı var devrede. katlayıcıda gerilim ne kadarsa bir kat sonrasındada kondansatör üzerinde aynı gerilim oluyor yani kullandığın kondansatörün gerilimi giriş gerilimin ile ilgili. 220 voltsa 1 kat. 220*1.414 + 2 kat 220*1.414   şeklinde gelişiyor  her kattaki kondansatör kendi üzerinde aynı voltajı içeriyor. Fakat çıkış ile giriş arası 1.kar voltajı + 2.kat voltajı +...... oluyor. Burada tek dert triyak voltajı.....

OG

Metal Halide lambalarda enerjiyi kestikten sonra soğumadan ateşlemek mümkün olmuyor. Bunun bir çaresi varmıdır?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aster

bildiğim kadarıylan yok civanın soğuması gerekiyor
ama sodyum buharlı lambalar öyle değildir söndükten 10 saniye sonra tekrar parlamaya başlarlar (karayollarında aydınlatmada kullanılan sarı ışıklar )

punishme

Arkadaşlar bi sorum olucaktı.
Ben dim edilebilir elektronik balastlı 3 grup armatürü bir pic'le kontrol etmek istiyorum.

Bu armatür grupları belli bir sırada efekt oluşturacak şekilde yanacak ve her grup diğerlerinden bağımsız olacak şekilde kontrol edilecek. 16F877'nin dijital-analog konverterinden faydalanak tek bir

entegre ile bu işi yapmak mümkün mü? Ayrıca kontrol hakkında ayrıntılı bilgi nereden alabilirim.

cozturk

sezgin05

Arkadaşlar ben de bir ara SMPS devrelere oldukça merak salmıştım.
Az elemanlı devrelere bir örnekte 12volt.60wattlık spot lamba besleyicileri. Benim merak ettiğim bu metodla en fazla kaç Watta kadar uygulamalr yapılabilir?
Örneğin 3000wattlık bir kaynak makinesi yapılabilirmi? (Yapılsa nekadar küçük ve kullanışlı olurdu...)

cozturk

Kesin yapılır. maliyeti yüksek de olsa.  http://www.infineon.com/cgi/ecrm.dll/ecrm/scripts/parameter_overview.jsp?oid=31743
bu sayfada belirtilen IGBT filan bu amaçla kullanılıyormuş.:,
600V NPT IGBT for switching frequency from 30kHz upwards. Focus applications: Welding Machine, Inductive Heating, UPS and SMPS

Hatta tabanca havya da yapılmış galiba. kataköyde  görünüyordu.

sezgin05

Ben; Fimer(İtaly) şirketinin  140 Amper ark kaynak makinesini incelemiştim.Çok karışık ve maliyetli bir sistem yapmışlar(3843 osilatör,opamplı koruma devresi ve 30 Amper 4 tane IGBT ve çıkışta3tane 80 Amper diyotlu).Faka nedense tek yönlü çalışan bir SMPS tekniği kullanmışlar.Bunu yerine çıkış diyotu kullanmadan bu sistemle bir devre geliştirilebilir bu durumda. Akım ayarı için bir formül bulunursa bu yöntem daha basit olur gibi geliyor...ne dersiniz.

cozturk

"tek yönlü" kısmını biraz açar mısın? yani half bridge veya full bridge olmayıp boost reg.  midir? Ya da 1 trafo ve paralel 4 tane IGBT mi?
Çıkış diyotu halogen trafolarında da yoktur. fakat koruma mecburen olması gerekiyormuş. Çünkü halojen lamba ilk anda yaklaşık kısadevredir. koruma olayı 1 ohm gibi bir direnç üzerinde düşen gerilimle bc337nin iletime geçerek oscyi susturmasıyla elde ediliyordu.