SMPS-vs

Başlatan cozturk, 26 Aralık 2003, 14:24:37

kesmez

Arkadaşlar xenon ampuller konusunda bilgi veya tecrübesi olan varmı...?
www.perkin-elmer.com  firmasının ürünlerini inceledim..
sn de 3-5 flaş yapan lamba türü (flash tube) var birde sn de 300 defa çakanı var..
Bu lüxs arabalarda kullanılan lambalarda kullanılan lambalar 2. bahsettiğim yani snde 300 defa çakan xenon tüplermi..
yoksa daha farklımı..?
Bu lambalar çok tasarruflu görünüyor acaba fiyatları nedir normal aydınlatma lambaları yerine kullanabilirmiyiz....
Ben au 0023 için bir flaşör yaptım ve çalıştırdım..
http://optoelectronics.perkinelmer.com/Catalog/Category.aspx?CategoryName=Flash+Lighting
BUS 0980 lambasından 2 tane numune nasıl getirtecez ...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

peki sürekli çakmada kondansatörler ısınmıyormu ?
benim bildiğim uzun müddet çalışmadıkları, ama teknoloji işte

z

Xenon tupler simmer modunda kullanilirsa  lamba gibi isildarlar. (CW mod olarak bilinir surekli isima modu)

Simmer modda lamba flash etmez. Siradan bir xenon lamba bu sekilde calistirilirsa kisa surede bozulur.

100W sürekli, 100Kw tepe guclerde deneyimim oldu.

Xenon lambalar tayfındaki dalga boyu zenginliğinden dolayı surekli modda özel amaçlarla kullanılıyor. Labaratuvarlarda özel ışık kaynağı olarak yada özel bir dalga boyunu optik filitrelerle  seçilip tek dalga boyu ışık ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor.

Otomobiller de kullanılmaya başlanan xenon lambaların da ışıklarındaki dalga boylarındaki zenginlikten  dolayı kullanıldığını düşünüyorum.

Xenon lamba yaklaşık güneşe eşdeğer tayfa sahip.

Ancak xenon lambaların verimleri yüksek değil. (Otolardakini bilmiyorum)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Re:Bunalmış'a elimdeki makineyle ilgili bilgi vermesi açısından hazırladığım şemayı gönderiyorum,bizleride bu SMPS metodu hakkında aydınlatırsanız seviniriz.Ayrıca COCTURK ustadan da bir ses çıkmadı.(O devre 0-12v/0-15A. sürekli.)
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/sezgin05/

cozturk

Sezgin dostum. o devre için çok teşekkür ederim. sadece teşekkür mesajı yazarak databeyzi şişirmek istemedim. "Yeni mesajlara" bakanlar kızmasın. ,

Bu devreyi malesef yeteri kadar inceleme imkanım olmadı. Ancak PIC kontrollü çalışan bir psu olması açısından mutluyum. Bir de bunun pcbsi filan yoktur herhalde. olsa onuda gönderirdin.

Bu konularda bunalmis hoca daha bilgili birine benziyor.  Selamlar saygılar

kesmez

@aster : şarj kondansatörü (yüksek voltajlı--400v) ısınıyor ancak 105 derceli olanlar kullanılıyor..

@bunalmış : simmer mod tüp 10000 voltla ateşlendikten sonra kondansatör ani deşarjından önce simmer akımı denilen genelde 50ma ile 500ma arasında bir süre (10-100 msn) lambayı sürmek daha sonra asıl enerjiyi yani 300-500 volta şarz edilmiş kondansatörü aniden deşarz etmek demektir.. bu yöntem ise sadece lambanı ömrünü 3 katı kadar uzatıyormuş..(ben böyle biliyorum)

bu zenonları dünyada 2 büyük üreticisi varmış..perki-elmer ve hamamatsu..
ben perkin elmerin bus 0980 lambasıyla aydınlatma lambası yapmak istiyorum...
Bu lamba 100 watt kondansatör enerjisi 2joule ( Econ= 1/2.C.V.V )
buradan değişik kondansatör voltajlarında bağlayacağın mikrofaradı tespit ediyorsun.. sonra bu kondansatörü snde 50 kere çaktırırsan 50x2=100 watt buluyorsun maksimum watı aşmıyorsun..kondansatör voltajını kondansatör değerini datasitinde verilen değerlere göre tespit ediyorsun..
ne kadar az enerji ve ne kadar az watt ile çalıştırırsan lambanın ömrü okadar uzuyor...
100 wattda bu lamba 250 saat çalışıyor ancak 3 te bir güçte çalıştırılırsa ömrü 10 kat artıyor... 10 da bir güçte ve simmer modunda ömrü 100 kata kadar çıkıyor..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

bunalmış konuyu açtı bende ilave bir bilgi vereyim,
her metal yandığında bir ışık üretir
bu ışık demetinin dalga boyları ölçülerek o metal hakkında detaylı bilgi alabiliriz
en iyilerinden örnek bir cihaz, http://www.thermo.com/com/cda/product/detail/1,,15265,00.html
http://www.alisan.com.tr

z

Kesmez,

Simmer modunda atış yapıp yapmamak uygulamana bağlı.
Atış yapmak zorunda değilsin. Sürekli ışıldama moduna simmer mod deniyor.

Eğer uygulamanda ardışıl atımlar yapacaksan lambanın simmer modda
çalışması şart.

cozturk

Arkadaşlar kaynak makinesi mevzuunda kafama takılan bir konu var:
Çıkışı doğrultup filtre etmek gerçekten gerekli mi? alt tarafı kaynak yapılıyor. mcu filan beslenecek değil. Acaba sadece çıkış akımından alınan geribesleme kısmında bir doğrultma yapılsa yetmez mi? Yani halojen trafolarındaki gibi xkHz AC ile elektrod beslensin. Yoksa kablolar bu frekansta yüksek XL+Xc mi gösterir?

sezgin05

COZTURK usta devrenin Eagle dosyaları var istersen gönderirim(Klemsan).Ayrıca devre pratikte çalışıyor ama Proteusta sadece displey kısmını çalıştırayım dedim hata verdi.Acaba ayarlanan değeri saklama özelliğinden yada geri devreyide çizmek gerektiğindenmi bilmiyorum.
Kaynak makinelerinin DC akım ile yapılanı daha makbuldür.Tabii 50 Hz.için kasdediyorum.Eğer ustalar 40-50 Khz.kaynak için DC sayılır diyorlarsa buna bir şey söyleyemem.

cozturk

Proteusta taramalı display olayındaki sorun simülasyon ayarının düzeltilmesiyle çözülebiliyor. ben 4 digit mux displayli sayıcı yapmıştım. animasyon ayarını, saniyedeki frame sayısını ayarlamadan görünmüyordu.
bkz:
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP/files/COZTURK
Eagle dosyalarını ve varsa pcbyi de gönderirsen sevinirim.

sezgin05

Dosyaları yine benim odaya attım...
Kolay gelsin...

z

Elektrod kaynağında DC makinaların kaynak kalitesinin AC tiplere kıyasala daha iyi olduğu söylenir. Ancak mukayesenin 50Hz tipi trafolu kaynak makinalarıyla yapıldığını sanıyorum.  

Arkadaşımızın gönderdiği şema AC akım basmaya çok müsait değil.
AC akım basmak için konfigurasyonun bridge modunda  olması tercih edilir.  (Genede aksi uygulamalar yok değil)

Ayrıca sabit AC akım kaynağı yapmak DC tip sabit akım kaynağı yapmaktan daha zor. (DC de bobinler bu konuda elimiz ayağımız :D )

Ayrıca böylesine yüksek frekanslı aynı zamanda da yüksek akımın kablo ile iletilmesi sonucu muhtemelen dehşet  elektromagnetik yayılım olacaktır. (Ama endüksiyon ısıtma da kullanılıyor diyebilirsiniz)

Yüksek frekanslarla metallerin kaynak yapılması uygulaması varmı hiç gördünüzmü? Ben de çok merak ediyorum.

Şemadan, makinanın  çalışma prensibi şu şekilde anlaşılıyor.

Her iki (dört) IGBT de aynı anda iletime geçerek 300V beslemeyi trafoya uyguluyor ve trafonun dönüşüm oranında sekondere voltaj aktarılıyor.

Bu voltaj primerle aynı fazda olacak şekilde doğrultuluyor.
(Şemada sekonder tarafında bir karışıklık olmuş, en azından trafonun referans noktalarından birisini ters çevirmek lazım)

Ardından seri bobin üzerinden yüke (elektroda) aktarılıyor. Bu esnada yükten de akım akıyor.

IGBT ler OFF olduğunda primer kaçak endüktansda depolanmış enerji IGBT ve DC kaynak arasındaki FW diodlarla besleme kapasitesine geri aktarılıyor.

Aynı zamanda doğrultucu çıkışına bağlı enduktansda depolanmış enerji  yük akımının sekonder tarafında ters bağlı diyod üzerinden devamlılığını sağlıyor ve genliği OFF peryodunda bile hemen hemen değişmiyor.
(Rıpılı ihmal ediyoruz tabiki)

Bu endüktans, akım depolama amacıyla bu tip konfigurasyonlarda olmak zorunda.

Şemadaki çıkış katının hiç bir esprisi yok ve kılasik forward yapısında.

Arkın başlayıp da plazma oluşuncaya kadar, elektrodlara yüksek voltaj uygulanması ve ardından voltajın düşürülmesi ve  akımın sabit tutulabilmesi işlemleri için sistemin gerilim geri beslemeli değil akım geribeslemeli olarak tasarlanmış olmasını gerektiriyor.

Bununla ilgili detaylar  da şemanın çizilmemiş tarafında olmalı.

Sezgin: Bir ara IGBT ler kaç khz de anahtarlanıyor yazarsan sevinirim.

Primere paralel 22 Ohm direnc de gerçekci durmuyor.

cozturk

Primerdeki diyoda seri konddansatörden oluşan snubber eksik gibi göünüyor. kond. boşalamaz. belki kond. paralel bir direnç olabilir. sezgin kardeş  senin dosyaları 4.11de açamadım. sanırım krekten dolayı bir hata var. Load error 293 çıkıyorfakat kendi örneklerini açıyor.

sezgin05

Bunalmış usta kusura bakma aceleyle çizdiğim için 22ohmu yanlış yere bağlamışım.O direç yanındaki diyota parelel olacak.Frekans ise OGSM dijital ölçü aletiyle ölçmüştüm inşallah doğrudur:72.5 Khz
Cozturk usta devreleri ben Eagle 4.01 ile hazırladım.Biliyorsun farklı versiyonlar birbirinin dosyalarını açmıyor.Bu yüzden bende yıllardır aynı versiyonu kullanmak zorunda kaldım.Çünkü arşivim hep 4.01 kolay gelsin...