verici ve alici modulleri ayni devrede kullanma

Başlatan selvi, 31 Temmuz 2009, 08:32:42

selvi

elimde transceiver modulu olmadiginda tek bir devre kartinin bir yuzeyine verici diger yuzeyine alici modul kullanip tek bir anten uzerinde hem bilgi verme hemde alma islemini saglikli yaabilir miyim?yada verici ve alici icin ayri ayri anten kullanmaya gerek var mi?bunun disinda elimdeki modullerle daha saglikli iletisim yapmak icin oneriler var mi? verici-alici ayni frekanstadir.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

timpati

alıcı-vericinin ikisi de aynı frekansta ise iki antenli kullanımda eşzamanlı çalışılırsa sinyaller karışır yani uzağa gidecek olan sinyal hemen yanıbaşındaki alıcıdan da alınır. telefon benzetmesi yaparsak, buna "aliasing" deniyormuş yanılmıyorsam, kendi sesinizin ekolu halini duymak gibi bir durum oluşur. anahtarlamalı  yani peşpeşe çalışırsanız sorun olmaz ki o zaman da iki antene gerek kalmaz zaten.
why mr. anderson, why ?

selvi

tek antenle bir ornek uzerinden aciklamaya calissam;
benim bahsettigim sistemden 2 tane yapacagim.1.sistem ve 2.sistem birbirinden uzak yerlerde olsun.pbp ile rogrami yazacagim.verici ve alicida programlarla   kosullar olusturarak bu seylerin onune gecilebilir mi?
1.sistem verici=10 degeri gondersin 2.sistemin alicisi 10 degerini aldiginda 2.sistemin verici 20 degerini yollasin.1.sistemin alicisi gelen deger 20 ise led yaksin seklinde bir program olustursam sorun cikar mi?

timpati

sorunun ortaya çıkması anlattıkların içinde yok. sorun, 1. verici gönderim yaparken, anında 2.den geliyormuş gibi kendi gönderdiğini alabilme olasılığı. bunun önüne geçmek için de sadece bir gecikme koyacaksın, hepsi bu. yani gönderim sırasında gönderiyi yapan verici kendi alıcısının belli bir zaman içinde alış yapmasına engel olacak.
why mr. anderson, why ?

XX_CİHAN_XX

@timpati ninde dediği gibi anahtarlamalı yapmanız gerekmektedir. Tek anten kullanmak istemenizin önemli bir sebebi varsa antenide bir röle ile verici yada alıcıya yönlendirebilirsiniz hatta çift kontaklı bir röle olsun bu diğer kontaklada verici yada alıcıyı aktif edin.
Yani röle çektiğinde atıyorum verici enerjilensin ve antende vericiye bağlansın röle bırakıldığında (sadece) alıcı enerjilensin ve antende bu sefer alıcıya yönlendirilsin.  Çünkü bunların aynı anda ikisnin birden sağlıklı çalışması (aynı frekansta oldukları için) mümkün değil. Ama anahtarlama yöntemi ile gönderme yapıcağınız zaman sadece vericiyi çalıştırıp göndermeden sonrada sadece alıcıyı çalıştırıp alma yaparsanız ortada bir sorun kalmıyacaktır.

E-dergi 2 de ki RF ile ilgili yazıyıda okumanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

canteknik

bu sistemi ben yaptım denedim gayet güzel çalıştı ben vericide PT2262 Alıcıda PT2272 kullandım mesafe sorunu yaşadığım bir yerde kullandım bunu yani telsis dilinde buna role mi ne diyorlar

XX_CİHAN_XX

Hayır burada bahsedilen röle gerçek anlamdaki bir röledir.
Sizin bahsettiğiniz sistem farklıdır; hazır PT li kodlayıcı ve kodçözücü sistemleri sözkonusudur.
Benim bahsettiğim sistem sadece bir pic, anahtarlama elemanı (röle, transistör vb..) ve alıcı-verici modülden ibarettir. Herhangi bir kodlayıcı yada kodçözücü benim anlattığım yerde yoktur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

aslan_korhan

Ayni anda gönderme ve alma yapmayacaksan dediğin şekilde kullanabilirsin.
Anten tarafına röle koymana gerek yok. Röle hem fazla yüksek bir anahtarlama yapmana izin vermez ve sinyalin RF olduğundan kontaktlar çekik olmasa bile sinyal yinede atlar. Basit bir LC filtre ile iki kısmıda tek bir antene bağlayabilirsin. Yada PIN diyot bulup kullanacaksın, fakat RF güçün düşük olduğundan pek gerekli değil. Eski 46/49MHz bandında çalışan telsiz telefonlar vardı. Bunların anten kısmını inceleyebilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

selvi

2 cift asagidaki verici-alici modullerden   siparis verdim.yakinda elime gecmesi gerekiyor.moduller asagidaki arf27 verici-alici cifti.bu modulleri kullanirsam bahsettiginiz lc filtreyi kullanmaya gerek var mi?eger kullanilcaksa kullanilacak filtrenin l ve c degerleri nasil olmali.simdiye kadar filtre kullanmadim.
http://www.reimesch.de/arf27_en.html

aslan_korhan

http://www.reimesch.de/arf29_en.html

Bunu alsaydın aslında senin işine daha çok yarardı. Hem alıcı, hemde verici tek kartda. Yani Transceiver...

selvi

hocam onu sonradan fark  ettim.transceiver birde cok pahali.
tek anten icin en iyi pratik cozum hangisi?filtreye gerek var mi?eger zorunlu ise l ve c degerleri nasil olmali.bende hazir  bobinler var.sema vermeniz mumkun mu?
 calisma mantigi kisaca soyle:
 1.sistemin vericisidenden herhangi bir bilgi yolladigimda 2.sistemin alici bu bilgiyi aldiktan sonra 2.sistemin verisici farkli bir bilgi yolluyor.1.sistemin alicisi bu bilgiyi aliyor.ona gore islem yapiyor.istense her bilgiden sonra bir gecikmede konulabilir.belirttigim gibi birisi bilgi yolluyor.digeri gelen bilgiye gore ikinci bir bilgi yolluyor.gelen veri farkli ise zaten islem yapmaz.

not:eger 2 antenle sorun olusmayacaksa oyle de yapabilirim.tek anten olmak zorunda değil.daha pratik oldugu icin tek anten olsun dedim.

aslan_korhan

Çıkış 500mW olduğundan LC tipi filtre pek olmaz. Dediğim gibi PIN diyotlu birşeyler kullanman gerek, oda zor. Çift anten kullanma ihtimalin varsa en iyisi bu şekilde olur. Fakat illa tek anten kullanmak istersen yinede röle kullanabilirsin.
Burada dikkat eteceğin nokta ise, gönderme yaptığında alıcı kısmın anten girişi şaseye çekmesidir. Çok kısa hatlarla yapman lazım bu ilaveyi. Röleli de yapsan, PIN diyotlu da yapsan sistem biraz kayıplı çalışır ve mesafen düşebilir.
Sen en iyisi çift antenli kullan. Bu durumda kayıpta olmaz...

FullMetal

merhaba,
@selvi
sipariş verdiğin modüller Türkiye de satılıyor mu?

selvi

Alıntı yapılan: "timpati"sorunun ortaya çıkması anlattıkların içinde yok. sorun, 1. verici gönderim yaparken, anında 2.den geliyormuş gibi kendi gönderdiğini alabilme olasılığı. bunun önüne geçmek için de sadece bir gecikme koyacaksın, hepsi bu. yani gönderim sırasında gönderiyi yapan verici kendi alıcısının belli bir zaman içinde alış yapmasına engel olacak.
timpati arkadasin  belirttigi sekilde olabilir diye dusunuyorum.sonucta 1.sistemin vericisi bilgi yolladiginda 1.sistemin alicisi bu bilgiyi almasi bir sorun yaratir mi?1.sistemin alicisi islem yapmasi icin 2.sistemin gonderecegi bilgiye goredir.1.sistemin gonderdigi bilginin 1.sistemin alicisinin almasi  2.sistemin bu bilgiyi almasinda  yada mesafede bir sorun yaratir mi?gerekirse duruma gore kisa gecikmeler olusturup 500ms gecikme civarinda degerler sorun yaratmaz.
not:ben verici-alici modulleri istanbul,ankarda arastirdim.genelde cikis gucu 10mw civari.turkiyede nin baska yerlerinde var mi bilmiyorum.fazla ihtimal vermiyorum.

FullMetal

@Selvi
RF SPDT switch leri araştırdın mı? İşine yarayabilir belki.