Hitachi 5' GLCD Yardım

Başlatan FxDev, 02 Ağustos 2009, 01:38:54

FxDev

Arkadaşlar elimde 2 adet aşağıdaki GLCD'den bulunmakta. Ekranın sökülebilir kısımlarını söktüm. GLCD ve arka aydınlatma kısmı olarak ikiye ayrıldı.
-Arka aydınlatmaya fotoğraflardan görüleceği kısmı bağlamışlar, fakat daha önce forumda okuduğum aynı tip GLCD'de 110V/400Hz gerekli denilmiş, acaba onu mu üretiyor ve ben o devreye kaç Volt vermeliyim?
-Acaba arka ışıklandırmayı çalıştırmasam normal LCD'lerde olduğu kadarıyla az da olsa şekilleri görebilir miyim?
-Forumdaki GLCD'nin 14-15 bacağı varken benimkinde sadece 12 tane var, buna uygun datasheet'i de bulamıyorum, elinde olan varsa paylaşabilir mi?
-Son olarak, buna değecek bir GLCD mi?

Yorumlarınızı bekliyorum, fotoğraflar ise şunlar...

ahmet2004

Arka plan ışığı CFL tipinde. Yani floresan ışığı, CFL ye 12volt ver (Beyaz soket)

arkaplanın aydınlanması lazım.Lamba bozuk değilse.

Displeyin çip isimleri neler?Displeyin üstünde belirleyici bir isim yokmu?

Bu diğer 5" samsung'a benzemiyor.

ipek

aydınlatmada 3 ucun biri izin verme yani enable

şase zaten en kalın yol veya transistör'lerin emiterlerinin birleştiği yer artı ucu'da mavi şok bobini yolu üzerindedir bu alalade bizim sürebileceğimiz bir glcd'ye benzemiyor  controler yok gibi duruyor sanki resim çercevelerinin ekranlarına pek benziyor 3'nçü uc pwm gerektirebilir bu durumda burayı pas geçersin + ucunu şok bobininin trafoya gitmeyen ucuna direkt olarak verebilirsin burası aydınlık kontrolu olabilir tabiki bunların hepsi yorum aslını ifade etmez...

ahmet2004

TR ler NPN olduğundan emitörleri şase Trafonun orta ucuda +12v genel şema bu.

CCFL diye arattırırsan çok şema bulursun.

ahmet2004

Pinleri bir kontrol et bunlara uyuyormu?