RS232 den RS485 e Ve RS485 den RS232 ye çevirici

Başlatan tekniker_murat, 02 Ağustos 2009, 05:53:00

tekniker_murat

Arkadaşlar Herkese selamun aleyküm yaklaşık 3,5 aydır izmirin bir ilçe belediyesinde elektrikçi olarak işe başladım o yüzden foruma pek sık takılamıyorum sakın öldüğümü düşünmeyin öyle kolaay kolay ölmem yoksa siz değerli ustalarımın başını kim ağrıtacak  :roll:  :D

Arkadaşlar sorunum şu bana öyle bir devre lazım ki örneğin pic den serout portb.1,n2400,[şifre_1,şifre_2,cihaz_no,veri] şeklinde bir datayı yaklaşık 500 metre kadar mesafeye yollucam ama alıcıların sayısı çok olacak örneğin 20 tane ve iki tane kablo ile bu 20alıcıyı birbirine paralel bağlıcaz yani alıcıdaki piclerin bir data ve birde gnd uçlarını 20 cihazda da 2x0,75 gibi bir kablo ile birbirisine bağlıyacağız ve ben ana pic den işte 14 numaralı cihaza 10 data bilgisini yolla dedim mi birbirisi ile paralel bağlı 20 cihazdan 14. cihaz o datayı alıp işlem yapacak röleyi çekecek vs

Şimdi bu picin portb.1 pininden RS232 protokolünde bir data oluşacak ve alıcılara doğru yola çıkacak ama mesafe çok uzun olduğu için picin portb.1 çıkış pinine bir tane rs232 den rs485 e çevirici devre yapacağız bütün derdim bütün tasam işte bu devre arkadaşlar elinde böyle çalışan denenmiş gğvenilir bir devre olan var mı ? yada hangi entegreleri araştırmam lazım örneğin max485 ile olabilir diye düşünüyorum deneyen varmı acaba ?

Ayrıca diyelim ki bu rs232 den rs485 e çevirici devreyi yaptık çalıştırdık verici picden dataları yolladık ama alıcı pic e bu rs485 protokolü ile gelen datayı direk girebilirmiyiz yoksa arada birde rs485 den rs232 ye çevirici devre mi kullanmamız gerekir ?

Arkadaşlar beni bu konuda biraz aydınlatırsanız çok memnun olurum herkese başarılar dilerim saygılarımla...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

OG

Önce PC çıkışını TTL seviyesine çevirmen gerekir, bu işi MAX232 vb yapar.

MAX232 çıkışı TTL seviyesindeki seri datadır. Bunu RS485 e çeviren eleman SN75176 vb dir (TX ve RX içerir).

RS485 500 metrede sağlıklı çalışmayabilir. Yolun ortasında güçlendirme yapmak faydalı olacaktır. Bunu 2 adet 75176 ile yapabilirsin, birisi RX diğeri TX çalışır.

Yolun sonuna bir 75176 daha (RX), bunun çıkışı da PIC'e.

PC --> max232 --> 75176(TX) ------------yol 250m------------> 75176(RX) -->75176(TX) --------------yol 250m-------------> 75176(RX) -->PIC
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektromer

Merhaba arkadaşlar.

tekniker_murat arkadaşım. Yukarıdaki ifadelerinden anladığımı yazayım.

Merkezde bulunacak PIC mikrokontrölörlü devre yardımıyla, 500 metre mesafe içinde bulunan yine PIC'ler ile oluşturulmuş 20 adet devreye data  göndererek onlara birtakım işler yaptırmak istiyorsun.

Bu işlem için RS485 protokolü uygun bir seçim. Bu protokolde önemli olan data hattında kullanılan kablo biçimidir. RS485 için önerilen birbirine sarılmış (Twisted pair) olan kablo tipi kullanmalısın. Örneğin tek per telefon kablosu. Biraz daha kaliteli olsun dersen ekranlı bir kablo ama mutlaka birbirine sarılmış olmalı...

RS485'in güvenilen haberleşme mesafesi olarak dökümanlar yaklaşık 1300 metre (4000 feet) diyorlar.

Biz bir projemizde RS 485 kullandık. haberleşme hattını 100 çiftlik telefon kablosunun 1 çifti üzerinden 700 metre mesafeye gönderdik başarılı olduk.

Fakat zaman içerisinde bazı problemler yaşadık. Özellikle kış mevsiminde yağmurlu ve yıldırımlı havalarda hat üzerinde indüklenen gerilimden dolayı çok sık RS485 entegresi yaktık.

Bununda çaresi bulundu. RS485 hattı üzerine 1N4007'lerden köprü yaparak AC giriş noktalarını bağladık  Köprünün Artı ve eksi çıkış noktalarına P6KE6V8 (yanlış hatırlamıyorsam) Transil diyot bağlayarak şaseye verdik. Böylelikle Entegre yanmasını engelledik.

Hemen belirtmekte fayda var. Bu köprü diyot uygulamasını bütün PIC'li devrelerin RS485 girişi önüne eklemeniz gerekiyor.

Ayrıca yazında belirttiğin gibi "Şimdi bu picin portb.1 pininden RS232 protokolünde bir data oluşacak...."   Her şeyden önce PIC'in pinlerinde oluşacak datanın protokolü size kalmıştır. Ve buradaki  sinyal TTL seviyeli bir sinyal olacaktır.

Bunu belirtmemdeki neden ise, elde ettiğiniz bu TTL seviyedeki sinyali (RX ve TX ayrı ayrı) doğrudan RS485 entegresine girebilirsiniz.

RS485 ile  ilgili daha fazla ve detaylı bilgiyi RS485 adresinde bulabilirsin.

Ayrıca şema olarakda Google görsellerde bulabilirsin.

RS485 ile ilgili olarak bildiklerim ise şunlardır.
1. Bu protokolde kullanabileceğin çok sayıda entegre mevcuttur. (Max485. SN75176 gibi)
2. Kullanacağın entegrelerin datasheetlerini iyi incelemelisin. Genelde hepsi 32 noktaya kadar sorunsuz çalışır. Bazı entegrelerde ise 256 noktaya kadar destek verebilmektedir.
3. RS485 hattınızı 1300 metreden öteye taşımanız gerekirse, araya mutlaka RS485 repeater devreleri eklemelisiniz. Bunun içinde MAXIM'de hazır entegreler mevcuttur.

Ve son söz....
Yapmayı düşüdüğünüz TTL <> RS485 devrelerinizde,
--PIC ile RS485 arasında optik (6N137 gibi) izolasyon olmalı.
--PIC ve RS485 üniteleriniz birbirinden ayrı olarak beslenmeli,
--RS485 hat girişiniz korunmalı, (Köprü diyot + Transil diyotlarla)
--RS485 hattınız mutlaka birbirine sarılmış (Twisted pair) olmalı...

Aklıma geliverenler bunlar...
Çalışmalarınızda başarılar dilerim...
Her şey gönlünüzce olsun..

OG

Alıntı YapBiz bir projemizde RS 485 kullandık. haberleşme hattını 100 çiftlik telefon kablosunun 1 çifti üzerinden 700 metre mesafeye gönderdik başarılı olduk
Güzel mesafe, hangi hızda?

tekniker_murat

Sn elektromer ustam verdiğiniz cevap için teşekkür ederim biraz şu konuları açabilirmiyiz ?

RS485 hat girişiniz korunmalı, (Köprü diyot + Transil diyotlarla)
Bu konuda bir şema verebilirmisiniz tam olarak detayları anlayabileceğim bir şema ?

PIC ile RS485 arasında optik (6N137 gibi) izolasyon olmalı.
Bu konuda bir şema verebilirmisiniz tam olarak detayları anlayabileceğim bir şema ?

Uzun lafın kısası biraz bu konuyu şemalar ve uygulamalar ile pekiştirmeme yardımcı olursanız bu konuyu kolay bir şekilde aşabileceğim konusunda şüpem bile yok sizden acil cevap bekliyorum sn elektromer ustam...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

elektromer

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı YapBiz bir projemizde RS 485 kullandık. haberleşme hattını 100 çiftlik telefon kablosunun 1 çifti üzerinden 700 metre mesafeye gönderdik başarılı olduk
Güzel mesafe, hangi hızda?

Merhaba,
İhtiyaç duyulduğu anda ve belrli periyotlarda paket veri gönderildiği için 115K olmadığını biliyorum..:)
Yüksek hızlarda çalıştırma gereksinimimiz olmadı.

tekniker_murat arkadaşım,

Buradaki dosyayı incelemeni öneririm. Gerekli yerlerini kesip alabilirsin.

Yeri gelmişken, yardım isteyen arkadaşlarımız lütfen verilen linkleri incelesinler.
tekniker_murat arkadaşımda işin kolayına kaçarak açık şema istedi.
Verdiğim devre linkinide bir önceki mesajımda verdiğim RS485 linkinde buldum.
İyi çalışmalar...
Her şey gönlünüzce olsun..

camby

Alıntı yapılan: OG - 02 Ağustos 2009, 09:33:22
Önce PC çıkışını TTL seviyesine çevirmen gerekir, bu işi MAX232 vb yapar.

MAX232 çıkışı TTL seviyesindeki seri datadır. Bunu RS485 e çeviren eleman SN75176 vb dir (TX ve RX içerir).

RS485 500 metrede sağlıklı çalışmayabilir. Yolun ortasında güçlendirme yapmak faydalı olacaktır. Bunu 2 adet 75176 ile yapabilirsin, birisi RX diğeri TX çalışır.

Yolun sonuna bir 75176 daha (RX), bunun çıkışı da PIC'e.

PC --> max232 --> 75176(TX) ------------yol 250m------------> 75176(RX) -->75176(TX) --------------yol 250m-------------> 75176(RX) -->PIC

OG hocam bahsettiğiniz güçlendirici tek yönlü zannediyorum ( PC -> PIC ) yönünde. Aynı hattı kullarak ( half dublex ) nasıl çift yönlü iletişim yapabiliriz ?

serhat1990

Datayı RF ile 7 8 km gönderimide yapılabilir pek zor bir iş değil... Yeterki filtre devrelerini iyi ayarla parazitten pek etkilenmesin . 74176 işini görecektir. Kolay gelsin...

camby

rf kullanmayacağım.

485 için çift yönlü iletim yapabilen half-dublex repeater nasıl yapılır ? Datasheet'te gösterilen ve sizin bahsettiğiniz tek yönlü çalışıyor.

serhat1990

2 adet kullanıp repeater yapabilirsin . Fakat filtreleme işlemini iyi yapman lazım devrelerde , statikten etkileniyorlar...

OG

Akıllı RS485 sistem diye satılıyor. Ben hiç yapmadım.
"RS485 data flow control" şeklinde aratın.

camby

Alıntı yapılan: serhat1990 - 22 Mart 2012, 02:12:05
2 adet kullanıp repeater yapabilirsin . Fakat filtreleme işlemini iyi yapman lazım devrelerde , statikten etkileniyorlar...

evet onu bılıyorum , yukarıda dedıgım gıbı datasehhette de var. Fakat tek yonlu ıletım yapıyor , o yuzden benım ıhtıyacımı karsılamıyor.

2 adet kullanarak cıft yonlu verı ıletımı saglayan donanım var mıdır ?

skara1214

konunun üstünden baya geçmiş ama genede yorum yapayım max490 entegresi repeateriçin gayet uygun incelerseniz görebilirsiniz.
edit:bu arada ac bağlantı noktalarına köprü diyotla hatları bağlama mantığı nedir?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz