ir2113 mosfet driver

Başlatan fikretduru, 07 Ağustos 2009, 09:05:51

fikretduru

arkadaşlar ir2113 mosfet sürücüsünün high side kısmını çalıştıramadım 3-4 gün dür ugraştım bir türlü olmadı bootstrap diyotu kondansitörü tamam ama bi türlü sonuç alamadım ir2113 tecrübesi olan arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim . yardımlarınızı bekliyom

z

Cipin H side tarafi alt taraftan bagimsiz calismaz.

Daha acikcasi, simdilik L side tarafini surmeyeyim sadece H side tarafi ile calisayim diyemezsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

z'ye aynen katılıyorum. Ayrıca PWM frekansına bağlı olarak kondansatör değeri farklılık gösterir. Kullanılan boostrap diyotuda shotky diyot olmalıdır.
İmza.

erkan614

bu elemanın vdd girişi 500v olanı varmı?

xenix

ilk çalışmada, üst taraftaki kondansatörlerin şarj olması için aşağıdaki transistörlerin bi kaç ms iletime geçirilmesi gerekir.

fikretduru

ne yazikki çalışmadı low side düzgün ama high side çalışmıyor herşeyi denedim ama sonuç aynı 2 tane ir2113 yaktım yine olmadı :(  ir2113-10 le çalışan arkadaş yokmu ?

xenix

Bir yerlerde hata yapıyorsun, ben bu entegre ile çalıştım. Test amaçlı, low side çalıştırmadan sadece high side çalıştırmak istiyorsan, high side kondensatörüne izole bir kaynaktan 15V ver, çekilen besleme akımlarını ölç, mosfeti iletime almaya çalışıp mosfet gate-source gerilimini ölç.

fikretduru

sonunda çalıştı sorun low side değil ayrı çalışabiliyor tam 5 tane ir yaktım ben bunun bu kadar basit bozulacagını hiç düşünmedim en ufak hatayı kabul etmiyor ama sonunda çalıştı

emrahse

Ne yaptın nasıl çalıştı örnek olması için devreyi de yayınlasan çok iyi olur. Bende ir2110 ile çalışacam ama daha önceki çalışmaların-mdan dı-olayı kullanmaktan çekiniyorum.

z

IR sitesinde cipe ait dokumandaki ornek uygulama devresini kur hic bir sorun yazamazsin.

emrahse

ben de onları denedim ama çalıştıramadım nasıl bir devre yapmış onu  merak ettim.

z

Cipin calisip calismadigini anlamak icin nasil bir test uyguladin sen onu ciz nerede hata yaptigini soyleyeyim.

emrahse

Devre dijital dijital çeviriciydi.

z

Olmaz iste. Cipten beklentin, cipin yapabileceginin otesinde.

Bu devrede D2 uclarina bir mos fet bagla. Bu mosu cipin LO ucundan tetikle. Bu durumda D2 yi de kaldirip atabilirsin.

Cipin Lin girisine Hin sinyalinin inversini gir.

Bu yontem D2 deki kaybi azaltir ustelik sorun yaratan H side surucunun besleme gerilimini olusmasina neden olur.

Verdigin devrede H side kati beslenemiyor butun sorun oymus.

Birde Cipin VCC ucuna 12..18v civari besleme vermen lazim. Vss pinini de sase yap.

6N137 5v ile calisir. 6N137 beslemesini IR2110 beslemesinden ayir cunku IR2110 icin en az 12v civari geirilm gerekiyor.