Giriş ve Çıkışları tam izole etme?

Başlatan Maxim, 07 Ağustos 2009, 18:30:50

Maxim

0-10 volt girişler var
ne yapabilirim, tam olarak izole etmem için ,
yani şaseleride ayırmak lazım ,

1-linear opto ?
2-basit bir pic ile adc okuyup seri olarak diğer pice göndermek ?

fakat şaseleri ayırma işini kafamda kuramadım tam ,
opto ile seri yollasam , opto çıkışındaki şase nereye bağlı olacak ?
biraz kafam karıştı sanırım .

sonuçta girişlerde çıkışlarda izoleli olacak ama nasıl olacak ?

yardımlarınızı bekliyorum ,teşekkürler .

birde çıkışında 0-10 volt olması lazım ,
bunu picin çıkışından pwm ile rc devre ve opamptan geçirerek yaparız heralde ama daha stabil daha düzgün olması için öneriniz varmıdır ?
tabi gene izolasyonlu olacak

ugurtarlaci

Bu tip uygulamalar için genellikle seri ADC/DAC kullanmanı öneririm. Seri datayı izole etmek her zaman daha ekonomiktir. Lineer Optolar pahalı çözümlerdir. Analog çıkış için PWM kullanabilir ve PWM çıkışını izole ettikten sonra izole katmanda gerekli çevrimi gerçekleştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar....
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

aslan_korhan

Şaseleri birbirinden ayırmak için küçük DC-DC Konverterler kullanabilirsin.
5V giriş ve 5V çıkışı olan modelleri var...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ustad

emrahmrcn

@aslan_korhan hocamızın dediği gibi DC - DC modüller yararlı olabilir.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

camby

ben tam olarak anlamadım ? 5v-5v dc-dc ile bir hattaki parazit diğerine geçmiyor mu ? amaç bu mudur?

emrahmrcn

Alıntı yapılan: "camby"ben tam olarak anlamadım ? 5v-5v dc-dc ile bir hattaki parazit diğerine geçmiyor mu ? amaç bu mudur?

Merhaba, burda tamamen galvanik bir yalıtım mevcut yani aslında bir trafo var bu kutunun içinde.

camby

yani opto yerine bunu mu da kullanabilirmiyiz giriş çıkışlara? şaseleri ayırma nasıl olacak peki?

emrahmrcn

Alıntı yapılan: "camby"yani opto yerine bunu mu da kullanabilirmiyiz giriş çıkışlara? şaseleri ayırma nasıl olacak peki?

Hayır, opto yerine kullanamazsın, data transferi için değil güç transferi için kullanılır. Genelde endüstriyel ortamlarda mcu nun olduğu devreyi yüksek voltajlardan yalıtmak ve korumak için kullnılan bir besleme.

camby

yani mcu'ya giden besleme uçlarına bundan koysak tabi mcu'nun 1Watt'dan fazla güç harcamaması lazım yada mcu'dan rölelere giden akımlar mı bu elemanın üzerinden geçirilmelidir?
Bu elemanının kullanımı ile iligli bir şema varmıdır?

Maxim

acaba elinde bu izole olayı ile ilgili "örnek şema" olan varmı ,
şu şase ayırma olayı nasıl olacak , optonun çıkışında da şase olması lazım değilmidir ?

@ugurtarlaci
PWM çıkışını izole ettikten sonra izole katmanda gerekli çevrimi gerçekleştirebilirsiniz

aynı şey sanırım ,pwm çıkışını optodan geçirdikten sonra opto ayaklarını nasıl bağlayınca izole olurki ?

aslında bir arkadaşın çizimleri vardı optolarla yaptığı ama kimindi hatırlayamadım .

@aslan_korhan
Şaseleri birbirinden ayırmak için küçük DC-DC Konverterler

gene aynı soru, örnek bir şema varmı elinizde acaba?
bu tip konverterları piyasada bulmak kolaymıdır ,kaçadır ortalama?
genel olarak nasıl kullanabilirim ?
teşekkürler

@ustad
üstad,
IL300 den farklımı bu opto ?

birde linear optolar pahalımıdırki ? fiyatlarını bilmiyorum hiç .

ustad

IL300i incelemedim ama HNCR200 ü kullandım bayağı, dediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, yani ekside izoleli bir şekilde diğer devrede bulunmakta. Datasheetinde uygulama notu bulunmakta, fiyatıda pahalı ayrıca adete göre değişiyor ama 2.5-3$ civarlarında idi en son hatırladığım...

aslan_korhan

Devrende hem opto hemde DC-DC Konverter kullanman gerekir.
Konverter ise giriş katı ile senin devrenin arasındaki şaseleri birbirinden yalıtmak için kullanacaksın. Opto ise sinyal girişini yalıtmak için.

Buda RS485-RS232 için yapılmış 3000V isolasyonlu Konverter şeması

Şaseleri birleşik çizmişler ama normalde girişin şaseleri ve çıkış kısmının şaseleri birbirinden bağımsız olacak...

Maxim

aslan hocam ,anladım .
birşey sorucam ,
piyasada 1wattlık 5volt dc-dc konverter fiyatı (kabaca) ne kadardır, varmı bilginiz ?
çıkışında izoleli olması için bir dc-dc konverterda çıkış için kullanmak lazım o zaman ?

girişlere linear opto veya seri adc veya adc pic
çıkış için pwm ile 0-10 volt veya dac
izoleli beslemeler için dc-dc konverterlar

kabaca belli olmaya başladı

aslan_korhan

Fiyatlar hakkında bilgim yok maalesef.
İlla girişi izole etmen gerekmiyor. Sadece çıkış kısmını izole etsen daha kolay olur. Yani çıkışdan PWM alacaksan bunu opto ve DC-DC Konverter üzerinden verebilirsin. Bu şekilde de şase izolasyonu yapmış olursun...