yapılan devrenin usb den alınan voltajda sapıtması ??

Başlatan boraciner, 12 Ağustos 2009, 20:40:30

boraciner

Merhaba , ben yaptığım 16f628a ve 24c512 li devreme bir 12V aküyü 7805 ile 5V a düşürüp çalıştırdığımda hiçbir sorun olmuyor fakat bilgisayardan usb kablosunun +5 ve GND kablolarını aldığında düzgün çalışmıyor.
Bir elektronikçi arkım  dikdörtgen şeklindeki 100 nano (sarı oluyormuş sanırım)  kondansitorü  plaketin girişine ,işlemcinin + - sine de 10 mirofarad lık olanından koy dedi.
sizce olurmu??

Teşekkürler..

boraciner

devre klavyenin içine takılı sadece pic ve harici eepromdan oluşuyor, basılan tuşları çözümlüyor.. pek akım çekeceğini sanmıyorum ?

timpati

arkadaşının önerisi yerinde (uzun bağlantı kablolarından parazit kapma olasılığı yüzünden mutlaka yardımı olur) fakat sorunun çözümü olur mu bilemeyiz. çünkü sorunun kaynağı belli değil.
* belki de USB üzerinden gelen beslemeyi ters bağlıyorsunuzdur (bir voltmetreyle ölçmeden bağlantı yapmayın)
* belki kullandığınız USB portununuz sorunludur (yine voltmetre gerekiyor, orada sorun varsa başka bir USB portu deneyin, hatta başka bir PC...)
* belki de son denemenizde USB portu veya devrenizi bozdunuz.
* belki de...(artık başkaları doldursun ya da siz sorunun kaynağını bulduysanız yazın da biz de meraktan ve endişeden kurtulalım).
why mr. anderson, why ?

boraciner

cevap için çok teşekkür ederim herkese, şu an elektronik malzemelerimi kolilere koydum evimi taşıyorum cmtsi günü.. pazar günü halledip tekrar cevap yazacağım =) ilginize teşekkürler..
bu arada;

pic 'i  taktığımda seri porttan ilk anda "program başlıyor" stringini alıyorum fakat tuşa basmamla işler bozuluyor.. büyük ihtimal parazittendir. malzemeyi aldım , pazar günü bakacağız artık =)

707yunus

Boraciner usb den +5 volt geldiği için ve 7805 e uyguluyorsan bu gerilimi senin devrenin çalışmaması bnce normal.Çünkü 7805 girişine en az bnim bildiğim 6.5V  uygulanır.Yani giriş voltajın yetersiz demek istiyorum.Usb den gelen voltajı direkt uygula diyeceğim ama yine de herhangi bir kısa devre olursa bilgisayar portun gider haberin olsun.

XX_CİHAN_XX

evet usb den gelen voltajı 7805 in girişine (daha önce aküyü bağladığın yere) vermiyorsundur umarım.
Sorunu anlamak için @timpati nin dediği gibi bir adet avometre yeterli.
Usb beslemesini önce boştayken ölç temiz dc 5v u gör. Ardından devrene (yönlere dikkat ederek) uygula ve devreye bağlıyken tekrar ölç. Aynı temiz 5v u görüyormusun yoksa voltajda azalma olmuş mu. Azalma olmuşsa bunun iki nedeni vardır ya devrende bir kısa devre (yada aşırı akım çeken bir eleman) var yada devren devrenin çektiği akım USB beslemesinin verebileceği akımdan daha fazladır ki bu durum da yapabileceğin birşey yoktur.
Ama bu ölçümleri bahsedilen kodansatörleri ekleyerek yaparsan daha iyi olur.

Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

boraciner

hayır abi usb den voltaj alırken 7805 e bağlamıyorum, kısadevre olmadığına eminim çünkü voltaj geldiği anda seri porttan düzgün şekilde bilgisayara bir string gönderebiliyorum.klavyeden tuşlara bastığımda sapıtmaya başlıyor.ama bilgisayara normal şekilde tuşlar geliyor.. pic in çalışması anormalleşiyor

xenix

"Ground Loop" problemi olabilir. Hem USB den ground alıyorsun, hem seri porttan. Bilgisayar içinde bir sürü anahtarlamalı eleman var, bu elemanlar ground'u bozuyor, ground gerilimi her yerde aynı olmayabilir. Bu yüzden farklı groundları birleştirdiğinde groun hattı üzerinden akımlar dolaşabilir. Beslemeyi aldığın hattı, yani USB den gelen 5V ve Ground'u "common mode noise filter" a sokup öyle kullanırsan düzelebilir. Kolay gelsin.