Sayaç protokolü

Başlatan CaFFeiNe, 28 Ağustos 2009, 22:01:01

CaFFeiNe

Merhaba

Elektronik elektrik sayaçlarının kızılötesi portları var biliyorsunuz, elimizde ABB marka 3 fazlı elektrik sayacı var bunun iletişim protokolünü nereden bulabilirim, sanırım IEC1107 diye bir protokol var ama onunda ayrıntısını bulamadım.

drmp

sanırım kolay bulamayacaksın dosyum  bizim de  bayya çok sayacımız var ama resmi olmayarak bir cihaz veya pc programı arayılına girdim firmasından yardım alamadım  yinede ümitsizliğe kapılma

Ziya

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"Merhaba

Elektronik elektrik sayaçlarının kızılötesi portları var biliyorsunuz, elimizde ABB marka 3 fazlı elektrik sayacı var bunun iletişim protokolünü nereden bulabilirim, sanırım IEC1107 diye bir protokol var ama onunda ayrıntısını bulamadım.
Başka bir markanın tek fazlı sayaç tasarımı ve imalatı yapan bir firmada arge müdürü olarak çalışan bir arkadaşım ve kendi sayaçlarını tasarlayan ve imalatını yapan diğer bir arkadaşım var. Bundan 5-6 yıl kadar önce çok sık TEDAŞ ile toplantıya geliyorlardı. Toplantı konusu bu IR port ile aktarılacak bilgilerde standartlaşma idi. O zaman toplantıya katılan bir çok firma arasında fikir birliği sağlanamamış, TEDAŞ ise bir standart oluşturamamış idi. Arkadaşımın dediğine göre piyasanın %80 pazarını elinde tutan firmalar kendi aralarında bir standart geliştirmişler ve üretimlerinde kullanmışlar.

Şu an bildiğim bu sayaçların okunması IR port üzerinden değil, okuyan kişi ekrandan gördüğü rakamları elle giriyor.

Yukarıda yazdıklarım çok eski bilgidir. İsterseniz arkadaşıma sorayım, bu konuda size verebilecekleri bilgi varsa alır burada yayımlarım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

CaFFeiNe

yapmak istediğim şey sayacı okumak değil aslında, bu sayaçlarda bildiğiniz gibi (evlere takılan dijital sayaçlarda aynı) değerler sırayla ekrana geliyor fakat biz çalıştığım yerde sadece aktif değeri okuyup hergün kaydediyoruz
açıkçası komik olacak ama sayaç karşısına geldiğimiz zaman aktif değer ekranda değilse 20-30sn değerin ekrana gelmesini beklemek gerekiyor, bende kendi kendime dedimki küçük basit bir picli devre yapsam gerekli IR kodları göndersem ekranın değişmesini sağlayabilirmiyim, sayacın üzerinde ekranı değiştiren SELECT düğmesi var ama tabiki sayaç mühürlü cam bir bölme arkasında olduğu için basma şansımız yok :)

mustafacan

Select düğmesinin olduğu noktaya bir delik açıp kürdan gibi bişiyle düğmeye basmak sanırım daha az uğraştırır.
Ama protokolü öğrenmektede fayda var tabiiki.

Bir arkadaşımın işyerinde (Çok) akıllı sayacın saati tam 12 saat geriydi. Arkadaşım akıllı tarifeyi kullanıyordu.(T1 T2 T3) yani gece gündüz gibi çalışıyordu. Dolayısıyla gündüz en ucuz tarifeyi kullanıyordu. yağtığımız hesaba göre 150 lira yerine 60 lira fatura geliyordu. sayaçtaki 12 saatlik fark nelere sebep oluyor.

haberleşme protokolü belki biçok konuya yardımcı olur...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

CaFFeiNe

@mustafacan

bana protokolün sadece SELECT düğmesinin işini yapan kısmı yeter :) saatle işim yok

camby

Bu optik protokol hakkında bilgisi olan var mı acaba?