5cm- 100cm arasında 0.5 mm lik has. mesafe sensörü nasıl

Başlatan elektroacemi, 05 Eylül 2009, 22:34:02

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar...
Bir kesim kağıt kesim makinesine var elimde. 100 cm e kadar ayarlanan taplası var ve kağıt oraya dayanıp kesiliyor. Makineye sensor ve digital ekran takılarak mesafe ayarlanması kolaylaştırılacak. Bunun için alıcı verici kullanak yapmayı düşünüyorum. Kızıl ötesi alıcı verici ile süre hesabı yaptırmak geldi aklıma. Sizce uygun mu daha iyi bir fikri olan var mı?

umberto

Selamlar

Ben daha önce , ultrasonik alıcı verici ikilisi kullanarak böyle bir sistem yapmıştım. 2 metre maksimum olmak üzere 1 - 1,5mm hassasiyetle ölçüyordum. Sesin hızı hava ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak değiştiği için 0.5 mm hassasiyete ulaşamamıştım.

Yarım mm gerçekten çok hassas bir ölçü birimi. Bende merak ettim böyle bir ölçüm nasıl yapılabilir.

Kolay gelsin..

Ziya

Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cetinkaya

ziya hocam nasil birsey bu biraz bahsedermisiniz ?

elektroacemi

Alıntı yapılan: "rck8942"ziya hocam nasil birsey bu biraz bahsedermisiniz ?

Ben biraz araştırdım. İçinde potansiyometre var potansiyometreye de ip sarılı. Metre gibi yaylı sistem. İp çekildikçe direnç değeri değişiyor. Dolayısıyla da gerilim:) Anladığım kadarıyla ipli enkoderin çıkışınıda ADC ye bağlayacağız

Ziya

Alıntı yapılan: "elektroakif"
Alıntı yapılan: "rck8942"ziya hocam nasil birsey bu biraz bahsedermisiniz ?

Ben biraz araştırdım. İçinde potansiyometre var potansiyometreye de ip sarılı. Metre gibi yaylı sistem. İp çekildikçe direnç değeri değişiyor. Dolayısıyla da gerilim:) Anladığım kadarıyla ipli enkoderin çıkışınıda ADC ye bağlayacağız
Bildiğim kadarıyla potansiyometre değil. Dijital çıkış veriyor (AB encoder gibi bir şey). İp yaylı bir mekanizmaya bağlı. İpi çekiyorsunuz, çekilen mesafe hassas bir şekilde ölçülebiliyor. İpi geri bıraktığınızda yaylı sistem ile ip encodere geri çekiliyor.

http://www.donusumtr.com/temsilcilikler.asp?KatID=59&islem=detay&ID=79

"ipli encoder" şeklinde araştırın.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

elektroacemi

Herşey iyi güzelde ipli encoder 220 euro:)))) Ben en fazla 50 TL lik çözüm arıyorum:(