Chopper olayı!

Başlatan baddog777, 11 Eylül 2009, 19:45:45

baddog777

Arkadaslar hazır entegrelerde ornegın L297-L298/ L6203 gibi çiftlerle akım sınırlaması mevcut. Akım sınırlama mantıgını kavramak acısından resımdekı devre dogrumudur, eleman degerlerıne dıkkat etmeyın mantık olarak  sadece!
RV2 pot'undan cektıgım akımı artırıp azlatmak ıcın faydalandım. RV2 pot u ıse akımı ıstenen degerde tutmak ıcın Vref voltajını ayarlamak ıcın, Simule ettıgımde sıstemın calıstıgını gorebılıyorum,  mantık boylemi bunu merak etmıstım :)..

xenix

Çok karışık çizmişin, insanın devreyi analiz edesi gelmiyor. + gerilimler yukarıda - ler aşağıda olsun, mümkün olduğunca sinyaller soldan sağa doğru ilerlesin. Eğer bu iki mosfet aynı bacakta ise, altlı üstü dursunlar, zigzag yollar olmasın. Bence bu işde sanatta olmalı.

baddog777

Duzenledim Biraz :) kusura bakmayın bıraz karmasık cızımlerım  :)

bymrz

mosfetler üzerine düşen gerilimleri de bi ölç istersen...

baddog777

motora %95 yuklemede compare yapmadan calıstıgında 900 mA civarında akım gorunuyor sagdakı grafık, cıkıs voltajına göre sınırlama yaptıgımda pot ayarına baglı olarak 800 mA civarlarında kalıyor proteusa gore soldaki grafık..

KAZIMUGUR

Daha önce , eski başlıklara bakmanı önermiştim.CNC ile ilgili 2 başlıkda bissürü şey varken bunları atlamış olamazlar değilmi ?
Pek takmadın ya neyse.
Tırmala dur bakalım  :roll: .

Başkalarıda okuyor neticede.

baddog777

bununla ilgili detaylı bilgi olan forum baslıgını verebilirsen yada bildiklerini paylasırsan tırmalamayız arkadasım degılmı goremedıgımız ıcın soruyoruz :)