LC metre modifikasyonu

Başlatan cozturk, 31 Aralık 2003, 18:27:13

cozturk

Arkadaşlar,

Bir LC metre aldım fakat min. skala 200uH. Tabi bu kademede 10uH

civarındaki değerleri hassas olarak okumak mümkün olmuyor. min. 20uH kademesi olan model ise pahalı gelmişti.

Neyse PIC ile yapılan çeşitli LC metre projelerini filan biliyorum.

Antraktaki Barbaros bey'in proje 0.001 – 100 uH, arasında ölçüyormuş.. Ben bu devreyi yapmadan sadece mevcut LC metreyi adapte etmek isterim.  

Benim aklıma gelen bir şey

var.
1- Sardığım bobinden 10 tane seri bağlayıp ölçmeyi sonrada sonucu 10 bölmeyi filan düşündüm.
2- Cihazı açıp içindeki osc frekansını 10 kat artırsam  skala değişir mi? (virgül filan

değişmez elbet. sadece hassasiyet değişecek. )

Bukadar hassas bobine ne gerek var . Önce hesapla , sonra devre çalışırken itekleyerek ayarlayıver diyecek arkadaşlara şimdiden teşekkür

ediyorum.   Başka öneriniz var mı?

mmengi

hocam sorularına cevap veremeyeceğim ama tam yeridir diye sormak istiyorum barbaros un verdiği LC metreyi yapanınız

varmı.Ben yapmak istedim önce proteus ta deneyeyim dedim çalıştıramadım sonradan hevesim kaçtı şu aralar banada böyle bir alet lazım bu konu ile ilgili görüşlerinizi

bekliyorum.

http://antrak.org.tr/gazete/111998/barbar.htm

cozturk

byka, teşekkür ederim.

mmengi, Antrak LC metre

için çizdiğin dsnyi bir yere gönderir misin ? Picprojeup3 filan. Bir de ben deniym. Çalışmaması belki simülasyon ayarlarındandır. pcnin hızından bile olabilir Çünkü bazı hızlı projeler  bu ayarları

yapmadan çalışmıyor.

mmengi

sevgili cozturk lcmetre ile ilgili dsn dosyasını aşağıdaki adrese

koydum.

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP/files/mmengi/

cozturk

Sağol. bence bağlanan LCD yanlış  olabilir.  Devreyi çalıştırınca garip karakterler görünüyor.  Bir ara denerim.

Selamlar

ete

Baylar,
Bu ara bende aynı LCmetre üzerinde çalışmaktayım. Ayrıca Isiste devreyi yaptım. Ancak düzgün çalışmıyor.

Öncelikle LCD frekansını yaklaşık 4 Mhz ye çıkarmanız gerekir. Ancak böyle ekran doğru karekter gösteriyor. İkincisi sistem 16 karekter tek sıra LCD için yazılmış. Devrenin logic mantığı çok güzel.

Deney boardına da yaptım. Ancak test frekansı olan yaklaşık 740 KHz. frekans yerine 400 KHz. civarında bir frekans çıkıyor. Bu nedenle sistem doğru ölçüm vermiyor. Bu arada isiste çalışmayan

sistem deney boardında çalışıyor ancak doğru ölçüm yapmıyor. Belkide osilatör çok hassas ve yalnızca pcb üzerinde doğru çalışabilir. Bu arada zero(sıfır) anahtarı normalde kapalı kontak olacak. Bu

kontağı açıp kapatınca alet kalibrasyona geçiyor. Her neyse başaran olursa lütfen burada açıklasınki bizde yapalım.

selamlar
ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mmengi

aşağıdaki adreste 16f84 başlığının altında lcmeter var burada pcb ve hex dosyasıda var benim aklıma yattı bu devre en kısa

zamanda yapmayı düşünüyorum. sevgili ete dediğin gibi lcd frekansını 4mhz yapınca lcd üzerinde yazılar okunmaya başlıyor.

http://www.freddospage.nl/

cozturk

Arkadaşlar EPE magazin şubat 2004 sayısında 16F628 ile yapılmış LC metre olacakmış. isterseniz

onu bekleyin.

Ben 10nH civarındaki değerleri hassas olarak ölçmek gerekmediği kanaatine vardım. Çünkü pcb üzerindeki yolların bile indüktansı toplam L yi etkiliyor. tabi bu etki bir kaç

10 nH civarında oluyor:

Sonuç:
Önce bobin hesaplanacak sonra devre çalışırken plastik çubuk veya kürdan gibi birşeyle itekleyerek

ayarlanacak. Tabi frekansmetre vs şart.
Zaten kesin bir değer lazımsa 1uH ... 10uH  1mH... gibi tüm değerler (0.25W direnç tip) satılıyor.
UHF de çalışıyorsanız zaten durum komik.

Bobinler,  5mmçapında 1-2 sarım.
VHF de de sarımlar biraz fazla. fakat ayar lazımsa mekanik yollarla yapılmalı gibi görünüyor. Zaten radyo vb. cihazların içinde de durum böyle . Hatta ayar

bozulmasın diye bobin üzerine balmumu gibi birşey sıvanır.

Mesajımın geyik kısmı:
Arkadaşlar, benim aldığım LC metre üretim sonrasında iyi kalibre edilmemiş!.

Değeri bilinen 1uH  ve 1-10mH civarında çeşitli dirençler aldım.  
cihazın içini açtım. birkaç tane trimpot var itinayla ayarladım. Bu trimpotlar her biri değişik kademelere hitabediyor.  

Şimdi durum süper. 1uH, 1.2uH filan görünüyor. kitapçığında yazıldığı gibi .1uH hassasiyet gerçekten var.

Fakat bunlar ayar sonrası oldu.  Siz siz olun Çin malı LC metre aldıktan

sonra değeri bilinen bobin kond.  ile test yapın gerekirse ayarlayın. Ya da alırken yanınızda bobin götürün. en düşüğünden olsun. Adamın yanında 50mH bobin ve 330nF

gibi kaba değerli parçalar oluyor. onlarla yapılan denemeye itibar etmeyin!

Alıntı yapılan: "mmengi"aşağıdaki adreste 16F84 başlığının altında lcmeter var

burada pcb ve hex dosyasıda var benim aklıma yattı bu devre en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum...
Bence devrenin çalışır halde fotoğrafının görünmesi çok etkili oluyor.

Yoksa çalışmasına ben de şüphe ile bakıyorum.  Sadece şema ve hex  pek inandırıcı olmuyor. Hadi pcb olunca biraz inanıyor insan. Çalışmayan şey için pcb çizmeye uğraşılmaz gibi geliyor.

Ziya

bahsettiğiniz LCmetreyi ben de yaptım. Yazılımı kendim geliştirdim. İlave olarak harici frekans ölçümü de ekledim. Küçük

değerli kondansatörler için gayet güzel çalışıyor. Kondansatör değeri arttıkça tank devresinin Q değeri bozulmaya başladığı için yüksek değerli kondansatörleri rezonans devresi mantığı ile

ölçemiyorsunuz.  Yüksek değerli kondansatörleri ölçmek için bir RC devresi kurup dolma zamanını ölçerek hesaplatmak en mantıklısı.

Antrakta makale olarak geçen ay yayınlanacaktı

fakat bazı eksiklikleri nedeniyle daha sonraya erteledim.

Kolay gelsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cozturk

Haklısın. Benim satın aldığım cihaz da böyle çalışıyor. C için 2 modu var. Cihaz atölyede old. şu an hatırlamıyorum. Fakat

sanırım 2uF ...20mF kademeleri için seri moda geçiliyor orada ölçülüyor. Dokümanda bu konu ayrıca belirtilmiş. Cihazda 1kHz test frekansından bahsediliyor. Sanırım bu rezonans yöntemine

benzemiyor. 4.7pF için 1kHzin ne anlamı olabilir ki? üzerinde oluşan gerilime mi bakılacak?

Bence EPE magazindeki devre 16f84 ile yapılandan daha iyi olabilir. komparator olarak sanırım

(eşek değillerse) 16F628 içindekini kullanmışlardır. Ayrıca röle kaldırılsa fena olmazdı.

Antrakta ki yazını bekleyeceğim. Kolay gelsin.