uln2xxx darlington sürücüye alternatif var mı?

Başlatan camby, 15 Eylül 2009, 15:50:21

camby

Uln2003 ve benzeri sürücülerde çıkış darlington bağlı transistörlerin collector ucundan veriliyor. Yani devre uln200x anahtarı ile toprakla olan bağlantısı anahtarlanıyor.
Çıkışı collector ucundan değil de emitter ucundan veren bir sürücü arıyorum? Böyle bir entegre var mıdır? yoksa 8 tane 2n2222 ile işimi halletmek zorunda mıyım?
Yani aşağıdaki şekilde LED'in yönünün tam tersi olmasını istiyorum;
12 volt yerine şase , besleme de entegreden olacak..

Bu şekilde bildiğimiz npn transistörlerin biraraya gelmiş entegre haliyle daha pratik olmayacak mı? neden uln2003 daha yaygın anlamış değilim?

Ayrıca uln2003 kanal başına 500mA 'lik akım değeri var , toplamda 8 kanaldan 4 amper çekiyor , bu durumda entegreye soğutucu gerekmez mi?

XX_CİHAN_XX

Çıkışı neden emiter ucundan almak istediğini merak ettim.
Ayrıca topraktan değil pozitiften anahtarlama yapmak istiyorsan UDN serisi işini görebilir.
Isı olayını bilmiyorum hiç okadar akım çekmedim ama illaki ısınır fakat soğutucu gerekeceğini sanmıyorum. Datasheet inde bu konuda açıklama yapılmış mı bakmak gerekir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

camby

Devremde bulunan kondansatörlerin sürücü kesime gittikten sonra deşarj olmaları gerekiyor, tabi sürekli kondansatörlere 5v gelince bu mümkün olmuyor. Udn duydum , fakat isiste fazladan kütüphane olduğu halde udn yazınca hiçbir sonuç gelmemesinden dolayı konuyu açma gereği duydum

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

camby

yeterince konuşulmuş bu konuda , teşekkürler

drmp

mrtclk0891

camby

uln serisi open collector
udn serisi open emitter   , diye mi sınıflandırılıyor?

open-emitter uln serisi entegre var mıdır?

tyildizak

open emitter olmaz, npn (uln2003) ya da pnp (udn29xx gibi) çıkışlı olanları vardır

camby

udn nin iç yapısında pnp transistörler olabilir ama anahtarlama mantığı tamamen npn değil mi ? Yani bildiğimiz 7 tane npn transistörtün bir araya gelmiş hali . Collector ucunda direk besleme , emitter ucuna da anahtarlanmak istenen elemanlar ama bu bağlantı şekline open emitter denmiyor sanırım..

tyildizak