Attiny2313 ile usb-uart dönüştürücü

Başlatan Erhan YILMAZ, 23 Eylül 2009, 18:57:19

Erhan YILMAZ

geçenlerde devreyi nette görmüştüm gerçekleştirmek bu güneymiş uygulamadan bahsedecek olursak uygulama atmelin meşhur attiny2313 ile gerçekleştirdiği usb uart dönüştürücü ayrıca devrenin 8bit I/O 128 byte eeprom 32 byte fifo buffer gibi bir sürü özelliği var detaylı bilgi AVR309 uygulama notunda var devreyi yaptım ve gayet güzel çalışıyor.Her şeyden önemlisi devreyi pc ft232 çipler gibi usb uart çevirici olarak görmüyor devre açık kodlu olduğu için cihazın ismini asm kodlarından değiştirip istediğiniz ismi verebilirsiniz aynı şekilde pc kısmında AVR309.inf ve AVR309.rc driver dosyalarında gerekli yerleri düzenleyerek istediğiniz firma bilgisini girebilirsiniz.Devre için örnek delphi kodları da mevcut bende bu kodlardan faydalanarak bir deneme devresi yaptım devre pic16f88''in 0. kanalından aldığı 8 bit analog bilgiyi pcye gönderiyor pcden de 1 byte gönderilerek 16f88'in  pwm modülü ile 0-5 volt gerilim elde ediyor.Devre 3.3v ile çalışıyor fakat 16f88'inusart modülü ile haberleşmede sorun çıktığı için 5 volt ile besledim masaüstü pcde sorun çıkmadı notebooklarda sorun olabilir bilmiyorum. Attiny2313'ü programlamak için ise http://www.berik.net/0201parport.html adresinden bulunan paralel porttan çalışan basit programlayıcıyı yapabilirsiniz.

Dosya şifresi:tekniker_erhan

Projeye ait tüm dosyalar

dijital74

ATTiny 2313 ün USB bağlantısı özelliği var mıydı?   :o

Erhan YILMAZ

arkadaşım avr ler ile fazla ilgin yok galiba attiny2313te usb modülü yazılımla gerçekleştirip usb seri dönüştürücü gibi kullanılıyor

Cetinal

Ürün Adı : ATTINY2313-20PU RoHS 
Marka : Atmel 
Fiyat : 1,50 USD + KDV  

Erhan YILMAZ

Bende İstanbuldan 4liraya almıştım yanında atmega8 aldım onuda 4 liraya verdi :) ama ft232 'yi pc sanal seriport olarak görüyor veya dll dosyasındaki fonksiyonlar ile kullanım sağlıyor attiny2313 te ise özel bir aygıt gibi görüyor ve dll dosyanızı programınıza ekleyip fonksiyonları kullanmanızı sağlıyor birde seri numarası olmadığından cihazı farklı usb portuna taktığınızda yeniden driver istiyor ft232 de böyle bi olay varmıydı hatırlamıyorum

Erhan YILMAZ

hyper terminalden değilde dosyaların içinde delphi ile yazılmış örnek bir program var aldığın dataları gönderiyor ve alıyor hyper terminalin yaptığı işi fazlasıyla görür.

N3CAT1

arkadaşlar bu attiny 2313 ft232rl 'nin yaptığı işi yapıyo dimi. yani ben bunun TTL RS232 to Usb olarak kullanabilirim dimi. elektronik bilgim kıt biraz. sorduğum soru tuhaf gelebilir size.

bir de ben bu mikrodenetleyiciyi almak istersem nerden alabilirim. istanbulda oturmuyorum. tavsiye edebileceğiniz bir site var mı satın almak için.
Home Sweet Home. Evinizin kıymetini bilin :)

Erhan YILMAZ

devre seri portu usbye dönüştürüyor fakat bilgisayarda özel bir aygıt olarak görünüyor bu yüzden hyperterminal veya başka bir seri portu kullanan program ile haberleştiremezsiniz fakat projenin hyperterminale benzeyen örnek yazılım sayesinde veri transferi yapabilirsin delphi c vbasic gibi uygulamalarda kullanmak içinse dll dosyasını programa dahil edip haberleşme fonksiyonları ile iletişim kurabilirsin.

N3CAT1

teşekkürler üstad verdiğin bilgiler için. peki bu ürünü nerden tahsil edebiliriz.
Home Sweet Home. Evinizin kıymetini bilin :)

Erhan YILMAZ

Ben İstanbul Karaköyden almıştım 4 liraya ama Uşakta oturuyorsan nerden alırsın bilmiyorum çevrendeki elektronikçiler getirtebilir belki araştırmak lazım

Cetinal

Alıntı yapılan: "N3CAT1"teşekkürler üstad verdiğin bilgiler için. peki bu ürünü nerden tahsil edebiliriz.

vaay picprojedeki hemşeri sayısı artıyor bu arada .... :)

özel mesajla gönderiyorum nereden alacağını....

online alışveriş edecek kredi kartı banka hesabı vesayren yoksa ben alıp gönderirim ;)

z

Çok zahmetli bir işe girip bu kodları kendi işlemcimin kodlarına dönüştüreceğim. Bu nedenle verdiğiniz dosyalarda USBtoRS232_ATmega8 ve USBtoRS232_ATtiny2313 klasorleri içindeki kodları derleyip çalıştırdınızmı bilmek isterim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Devreyi 2313ile yaptığım için 2313ün asm dosyasını derledim tabi ki yoksa yeni donanım bulundu kısmında benim yazdığım yazılar görünmezdi birde hangi denetleyicinin kodlarına dönüştüreceksiniz onu merak ettim niye böyle bir şey yapma gereği duydunuz gerçekten de çok zahmetli çalışma garantisi olmayan bi işe girişmişsiniz

z

Çok emin olmak istedim. O yüzden sorma ihtiyacı duydum. Aksi halde sorun dönüştürdüğüm koddamı yoksa referans aldığım koddamı diye kafayı yerim.

Son projemde USB için FT232 kullanmaya karar vermişken bugünlerde forumda ki bir kaç soft usb çalışmalarını görünce bir kaç günümü bu işe feda etmeye karar verdim.

Eğer sonuç olumlu olursa projeden FT232 yi çıkartacağım.

İşlemci olarak 40Mips TMS320 serisi DSP kullanıyorum. İşlemcinin mevcut projeden dolayı çok ağır yükü var. Normalde usb işinin üstesinden havada karada gelir ama asıl proje kodları ile birlikte sonuç ne olacak bilemiyorum.

Atmega8 kodlarını çevirmeye başladım ve şimdilik rahat ilerliyor.

Sen 2313 ile yapmışsın ben de aksilik işte atmega ile devam ediyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Anladığım kadarıyla atmega8in kodlarını dspnize uyarlayacaksınız atmega8 ile 2313ün kodlarında pek bi fark yok fakat kodları biraz inceldim program çoğu işleri kesme rutininde yapıyor yani program sürekli kesme çağırıyor buda dspnin işlerini aksatabilir bence onun yerine 4liralık 2313 ile ft232yi yer değiştirmek daha mantıklı olur