AC3FAZ sürücünün çıkışında dalga şekli nasıldır?

Başlatan fractal, 24 Eylül 2009, 16:59:26

fractal

arkadaşlar elimde lenze bir sürücü var.bsm10gd120dn2 diye içi silikonlo bir igbt gurubu vardı.baktım yanmış yenisini aldım.taktım. çıkışta elektrik var ama motor dönmüyor.frekansıda artırıp azaltabiliyorum.ama motorda tık yok.motor sağlam.3 faz çıkışa lamba bağladım lambalarda yanıyor.ama motoru bir türlü çalışturmıyor.osiloskop bağladım çıkışlarına ama nasıl bir dalga şekli göreceğimi bilmiyorum?sorun sizce nerdedir?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

a.zorba

580 VDC gerilimi varmı  iğbt yanmışsa suruculerden en az biri de yanmışdır sürücüleri kontrol eddinizmi.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

EOS

Lenze sürücün Servo tip ise feedback enkoder ve motor bağlı olmadan çıkış alamazsın.

Standart sürücü gibi çalışmaz bunlar.
Sürücünün modeli nedir. (8200,,9300,9400)

fractal

igbt gurubu yanmış.onun yenisini alıp taktım çalışmadı.ozaman bu işlemcisi ile igbt modülü arasundA bir sürücü deveremi var o mu yandı acaba?sürücü servo değil.3faz ac motor ssürücüsü.ama çıkışta gerilim var ama motor neden dönmüyor?

erguncaliskan

igbt önünde bulunan optoları degiştir çıkan igbt ye bak hangi kanal arızalı idi se o kanalınkilerini değiştir smd zener diodlar olacak onları da değiştir
monforst ram da mı çalışıyor sürücü

fractal

monforst ram da çalışma ne demek?

siz bursadamı çalışıyorsunuz?bende bursadayım...

erguncaliskan

monforst ram boyanede emprime makinasının adı
evet bursadayım

fractal

isim hiç yabancı gelmedide ondan sordum...ben optolara bir bakayım.zaten w u v fazlarının herbirine 220 ampül bağladım frekansı artırdıkça bazıları daha parlak yandı bazıları sönük..bu ilginç değilmi..osiloskopta ise w u  v fazlar arasında 120 derecelik bir faz farkı gözükmüyor.bazen kare dalgaya benzer bir işeret gözüküyor.çıkışta sinüs görmem gerekmezmi?

z

Motor surucunun cikisinda sinus voltaj goremezsin. Buradaki cikislar pwm sinyallerdir ve yorumlamasi zordur.

Surucunun her bir cikisina 100K direnclerin birer uclarini bagla.

Her bir direnc cikisindan da saseye 22nf...100nF 350-400v gibi kondansator bagla.

Boylelikle pwm sinyalleri demodule etmis olursun.

Artik scopla kondansator uclarindaki voltaji izleyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

ben direkt çıkışa skop taktım kara dalgaya benzer ama icinde sinüsler olan bir şekil çıktı..asıl soru şu ölçü aletinle bakıyoruz voltaj var çıkışlarda.w u v bağlı ampüllerde yanıyor....ama motor bağlayınca..neden çalışmıyor?

hp3120 opto larla sürülmüş igbt modül .optolar sağlam....modülü yeni aldım.eskisi yanmıştı...

erguncaliskan

a4 a7 smd diodlar olacak onları kontrol et
optoların besleme uçlarında 28 volt varmı
lamba yanıyor motor dönmüyo diyorsunuz dönecekmiş gibi oluyomu yani zorlanma gibi
çoğu zaman optolar sağlam gibi görünür ölçümde
igbt nin beyzinde tüm tetikleme voltajları varmı yaklaşık 7-8,2 volt
bursada hangi semtte oturuyosun (yıldırımda mı ? orada baya giresunlu varda)

fractal

evet optoları ölçtüm sağlam görünüyor çıkışındaki zenerlerede baktım onlarda sağlam görünüyor.motor bağlayınca hiç dönmüyor.en iyisi sürücünün kartını besleyip dediğiniz voltajları ölçmek...ben gemlikte kalıyorum.umarım aldığım igbt modül bozulmamıştır.30 euro civarında birşeydi..

erguncaliskan

bildiğim kadarıyla o igbt daha pahalı 30 euro demişsin sıfır mı aldın yoksa çıkma mı eger sıfır aldıysan yerini söylede bende oradan alayım
birde sürücünün hangi modeli onu da yaz inceleyem bazı tiplerde üst kapağın altında röle var o röleye dışarıdan voltaj geliyo eğer o 24 voltu vermez isen sürücüyü çalıştıramazsın röle varsa kontağını kısa devre et öyle bi dene
kolay gesin

fractal

sıfır aldım.özdisanda var.bendeki sürücü lene 8211 tipinde.kartın üzerinde girişlerin bulunduğu tarfta 1 adet birde karta dikey monte edilen bir 2.karttada 1 adet olmak üzetre 2 röle var.onlarıda kontrol edeceğim.

fractal