bocek kovucu

Başlatan stlg, 28 Eylül 2009, 01:17:19

stlg

sema asagıdadır kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Salih

Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
Bu devreyi deneyen oldumu arkadaşlar. Deneyen varsa
sonuçlarını paylaşırsa seviniriz.

hasangurlek

3130 frekans kaynağı, 4017 bölücü, 555 modülasyon ve 4013 sürücü olarak kullanılmış. Devre çalışır fakat insanları rahatsız etmemek ve böcekleri kaçırabilmek için 20Khz üzerinde çalışacağıdan son elemanı bulmak hayli zor. Elinizde yüksek frekansları verebilecek bir tweeter varsa bununla uğraşmayın, 12 serisi bir PIC transistörler hariç bu koca devrenin işini görür.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

picusta

Devre ilginç geldi. Ben olsam bir tane 555 koyardim 40 KHz'de çalsin dursun.
CD 4013 'ün yerine bir NOT kapisi koyardim sadece, Oldu sana H köprü için sinyal.
H köprü koymazdim yerine de tek transistör koyardim, diyot'u unutmadan.
CA3130 frekans kaynagi da bu frekans ne kadarlik bir frekans  ?
CD4017 bence frekans bölücü islevini yerine getirmiyor. Q0-Q1-Q2-Q3-Q4 sirasi ile bir oluyor (belli araliklarala). Sonra Q5 (veya Q6 ) sayiciyi reset ediyor.
çikislarin her birinde bir degisken resistans var. Böyleklile her çikis NE555'i belli bir frekansta çalistiriyor(60 ila 80 KHz arasi).  Bu demek oluyor ki bu devre belli araliklar ile frekanslari tariyor (ultrasonic jammer). (degisik sivrisinek türleri degisik frekanslara duyarli ?)

Altakki nota söyle yaziyor : telefon ahizesinin kulakligi ile denenmistir.

Bir duyuma göre bu tür devreler sadece disi ve hamile sivrisinekleri kovuyormus (erkek sivrisinek sesi çikartarak), insanlarin derisi en çok o sivrisinegin isirigindan kabariyormus.

Klein

Alıntı yapılan: "picusta"
H köprü koymazdim yerine de tek transistör koyardim, diyot'u unutmadan.
H köprünün konma sebebi ses şiddetini artırmak. Eğer H köprü koymasadınız aynı sesi almak için beslemenizi 2 kat artırmanız gerekirdi.

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Bazılarınıza komik gelebilir, sivri ve kara sineklerden kurtulmanın doğal yolu fesleğendir.

aslan_korhan

Frekans değiştirmenin sebebi ise hayvanların tek bir frekansa zamanla alışması ve bir süre sonra etkilenmemesi...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.