ısı ayarı nasıl yapılır

Başlatan ramazan10, 29 Eylül 2009, 10:06:05

ramazan10

kolay gelsin,

ısı kontrol hakkında genel  bilgi edinmek istiyorum.

fırın sıcaklıkları havya ısıları nasıl kontrol ediliyor .  Bir resistansın ısısını nasıl sabit tutabilir ayarlayablirim.

teşekkürler.

Okan AKÇA

havyalarda termocouple kullanılmaktadır. sıcaklık bilgisini ayarladıgımız set e göre kıyaslayarak tiryakla rezistans kontolü yapılarak olmaktadır..

xenix

ON-OFF kontrol, P, PI, PID kontrol kullanılabilir.

• ON-OFF kontrol.
En basitidir. Sıcaklık referans değere geldiğinde ısıtıcıyı OFF yap, altına düştüğünde de ON yap. Burda ısıtıcıyı OFF yaptığın halde fırının sıcaklığı referansın üstüne çıkacaktır, çünkü ısıtıcı tellerin depoladığı enerji bir süre daha ısıtacak.

P, PI, ve PID de ise ısıtıcının gücünü kontrol edebilmen şart. Triaklı kıyıcı ile fırının gücünü kontrol edebilirsin.

•P Kontrol
Isıtıcı Gücü=Kp×(Tref-Tölçülen) şeklinde ısıtıcı gücünü kontrol edersen P (proportional) kontrol yapmış olursun. Basit olmasına rağmen dezavantajı var. Tref, Tölçülen'e yaklaştıkça ısıtıcı gücü sıfıra doğru gittiğinden dolayı referans sıcaklığa çok yaklaşır, ama ulaşamaz (sonsuzda ulaşır)

•PI Kontrol
Isıtıcı Gücü=Kp×(Tref-Tölçülen) + Ki×integral(Tref-Tölçülen)
yöntemiyle PI (proportional+integral) kontrol yapılır. Tref ile Tölçülen arasında küçük bir fark kalsa dahi bu küçük farkın integrali alındığından büyür ve ısıtıcı gücünü artırarak referans sıcaklığın tam tutturulması sağlanır. Endüstride en çok bu kullanılır, ben de hassas uygulamalar için bunu tavsiye ederim.

•PID Kontrol
Isıtıcı Gücü=Kp×(Tref-Tölçülen) + Ki×integral(Tref-Tölçülen) + Kd×türev(Tref-Tölçülen)
PI kontrolün referans değerine çabuk gitmesini isterseniz integral kısmını artırmalısınız. Bu da "overshoot" yaptırır, yani sıcaklık referans değerine oturmadan önce yükselerek pik yapar. D (derivative=türev) eklenerek bu overshoot azaltılır. Bu yöntemde sensör çıkışının çok temiz parazitsiz olması önemli, çünkü parazitik sinyalin türevi çok büyük olur, o yüzden dikkatli kullanılmalıdır.

Fırın işinde aktif soğutma  olmadığından negatif ısıtıcı gücünden bahsedemeyiz, negatif ısıtıcı gücü değerlerinde 0 güç vermeliyiz.

Bu resimde (Tref-Tölçülen) in 3 kontrol yönteminde nasıl teğiştiğini görebilirsiniz.

drmp

hocam bu bahsettiğiniz konuları basitçe öğrenip uygulayabilecek kadar konu açıklaması varmı elinizde   deneme yanılma yontemiznden bilgi teknolojisine geçmek gerek diye düşünüyorum

repose15

arkaşım benim bildiğim pıd kontrol senin işini görür ama pahalı patlar.
piyasayada pıd kontrol sürücüleri var.bu cıhazlarla pot ayarı ile rezistansın sıcaklıgını ayarlarsın