Pic ve MMC Kart Uygulaması

Başlatan FxDev, 01 Ekim 2009, 00:10:45

FxDev

Picproje Dergi 2'den yola çıkarak MMC kart uygulaması yaptım. 512byte'lık paket verilerin alıp verilmesi biraz picin hafızasını zorlasa da seri port kullanarak bunun aşılabildiğini gördüm...
Uygulamama ait fotoğraf aşağıda...

arslan74

Merhaba,

MMC uygulaması için 16F877 yapısı itibasriyla pek uygun değil. Hafızanın banklara ayrılması yüzünden 512byte tek bir alan tanımlıyamiyoruz. Onun yerine 18F4620 kullanılması yada başka PIC18 veya PIC24 serisi kullanıması daha doğru olacaktır. Bu sayede 512 byte tek bir dizi tanımlanabilir.

MMC kartının imajını nasıl hazırladınız?

Selamlar

salih18200

Tebrikler..
Uygulamayı hangi dille yaptınız eğer sakıncası yoksa paylaşabilirmisiniz.

frkcn

Üyelerimize Ait Projeler

Üyelerimize ait çalışmalar , elektronik projeler kaynak kodlar, devre uygulamaları bilgiler..

yanlış yere açmışsın ..
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

aliveli

amaç ne peki?
hava atmak için mi başlık açtın?

igolcubasi

FxDev  arkadaşın yardımlarıyla Hi-Tech c yi öğrendim.Kendisine yardımlarından dolayı teşekkür ederim.
SD/MMC kartlar konusunda Hi-Tech le yazılmış bir kod bulamadım.Bulsak kendimizi geliştirebiliyoruz.Yukarıda yazdığı fakat paylaşmak istemediği kod bir buçuk aydan beri uğraşıp yapamadığım iş sd karta yazmak.Bunun için derleyici ddeğiştirmeyi düşündüm ama Hi-Tech ten vazgeçmekte istemiyorum.Geriye FxDev  dostumuzdan bu konuyu paylaşmasını istemekten başka aklıma bir şey gelmiyor.Çünkü bize Hi-Tech i sevdiren kendisi.
Başarı ve saygılarımla.......

gevv

@FxDev   hocanın soruları yanıtsız bırakacağını sanmam zaten şovada ihtiyacı yok hi-tech derslerinden sonra...

ayrıca  hitech mmc  örneği web üzerinde var http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_e.html  fazla araştırmadım  dahada vardır

hasangurlek

Alıntı yapılan: FxDev - 12 Nisan 2010, 19:40:51
Bazıları "hmm bu adam bu işi yapmış, acaba nasıl yapmış, ben de yapıyordum ama takıldığım yer var, dur şu adama sorayım" der, bazıları da "şunun kodu olsaydı da aşırsaydım, zahmetsiz, dertsiz, tasasız" der, fark burada..

Kısaca anlatılmak istenen;

"Bir şeyler öğrenmek isteyenler için {Kopyala-Yapıştır} seçenekler arasında olamaz, sadece günü kurtarır"

Maalesef CTRL+C, +V tekniği ile yetişen ve sayıları neredeyse milyonları bulan öğrencilerimiz üniversiteye girişte sıfır çekiyor, bir şekilde bunuda geçip mezun olabilenler ise iş bulamıyor.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

igolcubasi

Kes yapıştır mantığı ile içi dolu bir şeyler yapmak çok zor.Bizim gibilerin sıkıntısı ingilizcemizin bu gibi daha spesifik konuları anlamaya yetmemesi.

gladi

ben ETE hocanın pic basic pro da yaptıklarını , FxDev in hi-tech te yapmasını arzu ediyorum ... başarılı genç bir kardeşimizdir kendisi ... aynı zamanda çok iyi insan olarak yetişiyor ... onun öğretmen olmasını istiyorum aslında ...

misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

ahmet2004

FxDev:

Sen takma istediğini yaz gerekirse kod verirsin gerekmezse vermezsin bu senin insiyatifin.

Gerekirse havada atarsın devam et kim tutar seni.

Onlar konuşsun sadece sen bildiğin yolda devam et.

hibeyup_44

Fxdevv Hocam enteresan bir yaklaşım tarzınız var. Ben biraz bencillik seziyorum yazılarınızda ve verdiğiniz özel cevaplarınızda.
Örneğin size HI-TIDE editörü nasıl bulurum diye defalarca sordum git araştır gel, kendin bul, vs... gibi cevaplar verdiniz; oysa şöyle kısa bir cevap yeterdi: Micrchip'in sitesinden indirdiğiniz HTCPIC18'i internet varken kurarsanız ve Hi-Tide editörü işaretlerseniz otomatik yüklenir demeniz yeterli olurdu.

Bu projeniz de güzel ve temel; fakat paylaşacağınız taş çatlasın 20 satır kod.... Zaten bir txt dosyasına bir kaç satır yazıp bunu okumak için yapılan bir şeyi kullanmak isteyen biri kendini geliştirmek ve öğrenmek niyetiyle kodlama örneğini ister.
MicroBasic kullanan arkadaşlar varsa bende Doç Dr. İbrahim Yücel hocanın SD Kart ve PIC kitabı var ordan kod, şema, bağlantı  örneklerini gönderebilirim...
Vesselam
Derdim mi? Yeterki bu memleket teknoloji ithal etmesin...

X-Fi

başlık eski ama devam edecek gibi. kendi görüşüm mmc kart kodları artık heryerde var complier kütüpanelerine kadar girdi kopyala yapıştır mantığı kolaycılık olmuş araştırmanıza ramen beceremiyorsanız daha alt seviye programlarla uğraşmak lazım yeterince iyi değilsiniz demektir.

kolay kazanılanlar kolay kaybedilir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

hibeyup_44

İdrak yollarınızda ya enfeksyon var yada başı eleştirel olduğu için yazıyı sonuna kadar okumamışsınız. Ben kopyala yapıştır yapalım veya bunu savunalım demiyorum zaten, sadece bir palyaşım yapılıyorsa fayda sağlasın diyorum.

Şimde FxDev'in yaptığı paylaşımı bana açıklayabilirmisiniz. Bir proje resmi var ,ben böyle bir şey yaptım. Eeee bunun bize ne faydası var, şimdi bu başlığa girip baktım ve ben ne kazandım. Açıklama yapmayarak paylaşımda bulunmayan ne kaybetti?

Güven...

Derdim mi? Yeterki bu memleket teknoloji ithal etmesin...

KIRIKDR

Forumda sd ve mmc. Kullanimi ile yeterince guzel aciklamalar edinemiyoruz. Son 2 aydir sd kartlari kullanip program yazmaya ugrasiyorum ama tam bir kemalata ulasabilmis deil...bu konuda bilgisi olan arkadaslar daha acik olurlarsa sevinirm.bende en kisa zamanda yptigim calismalardaki ulastigim neticeleri paylasacagm. .ccs.c icin calismalariniz varsa lutfn paylasalim. .herkese iyi calismalar