RS485 ile hangi protokol kullanılmalı?

Başlatan sigmoid, 04 Ekim 2009, 20:13:34

sigmoid

Bu sıralar RS485 üzerine denemeler yapıyorum. Yaptığım araştırmalarda MODBUS ve DMX512 protokolleri kullanıldığını gördüm.

1) Başka hangi protokoller var?

2) Protokolleri karşılaştırırsak hangi uygulamada hangisini kullanmalıyız? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

3) Multimaster çalışmak gerektiğinde hangi protokol kullanılmalı? Collision olayını nasıl tespit edebiliriz?

tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

stlg

Rs485 icin ozel bir protokol yok istedigini kullanabilirsin ,rs485 daha cok donanımla ilgili bilgileri uzak mesafelere gondermek icin, protokolu sen belirle arabirim devreleriyle rs485 le gonder ve karsıdan yine aynı mantıkla al
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

piedos

hocam ben rs232 kullanıyorum, ama çok sıkıntılı, daha iyi çalışan bir protokol olduğunu bilsem anında geçerim
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

sigmoid

Alıntı yapılan: "stlg"Rs485 icin ozel bir protokol yok istedigini kullanabilirsin ,rs485 daha cok donanımla ilgili bilgileri uzak mesafelere gondermek icin, protokolu sen belirle arabirim devreleriyle rs485 le gonder ve karsıdan yine aynı mantıkla al

Hazır standart çok yaygın bir iletişim protokolü varsa niye yeniden keşfedeyim?

RS485 ile uğraşanlar genellikle kendi protokollerinimi yazıyorlar?

OG

Half dublex e uygun bütün protokolleri kullanabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "abdullaho"
Alıntı yapılan: "stlg"Rs485 icin ozel bir protokol yok istedigini kullanabilirsin ,rs485 daha cok donanımla ilgili bilgileri uzak mesafelere gondermek icin, protokolu sen belirle arabirim devreleriyle rs485 le gonder ve karsıdan yine aynı mantıkla al

Hazır standart çok yaygın bir iletişim protokolü varsa niye yeniden keşfedeyim?

RS485 ile uğraşanlar genellikle kendi protokollerinimi yazıyorlar?

Ciddi otomasyon üreticileri kendi geliştirdikleri protokolleri kullanıyorlar. Bundan amaç ise sistem çalıştığı müddetçe müşterilerinin yedek parça ve servis hizmetlerini dışarıdan almamaları. Bu amaçla soketler hatta kablolar içinde bir direnç, bir diot  bile olsa ki filtreler, konvertörler, ADC katları gibi ek donanımlar bile olabiliyor ve bunun pek çok örneğini gördüm.

Siz denemelerinizde istediğiniz protokolü kullanabilirsiniz. Kararı uygulamanızın amacı ve geleceği için vermelisiniz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

sigmoid

@OG

örneğin hangi protokoller ?

@hasangurlek

RS485 bağlantımı birer SN75176  ve 120ohm luk sonlandırıcı dirençleri kullanarak kuruyorum. Basit uygulama ve denemeler için uygun. İnternette gezerken isolated rs485 diye abartı denilecek sayıda elemanlardan oluşan devreler gördüm. Oturup o kadar elemanla devre yapamam.

Fabrika ortamında kullanacağım RS485 devresinde nelere dikkat etmeliyim, nasıl bir devre kurmalıyım? Devre şemasını da eklersiniz sevinirim.

teşekkürler.

Klein

Alıntı yapılan: "abdullaho"İnternette gezerken isolated rs485 diye abartı denilecek sayıda elemanlardan oluşan devreler gördüm. Oturup o kadar elemanla devre yapamam.

Fabrika ortamında kullanacağım RS485 devresinde nelere dikkat etmeliyim, nasıl bir devre kurmalıyım? Devre şemasını da eklersiniz sevinirim.

teşekkürler.
izole olmasına , abartılı olarak değerlendirdiğiniz tüm elemanların olmasına dikkat edebilirsiniz.

sigmoid

Alıntı yapılan: "Klein"
Alıntı yapılan: "abdullaho"İnternette gezerken isolated rs485 diye abartı denilecek sayıda elemanlardan oluşan devreler gördüm. Oturup o kadar elemanla devre yapamam.

teşekkürler.
izole olmasına , abartılı olarak değerlendirdiğiniz tüm elemanların olmasına dikkat edebilirsiniz.

internette bir sürü şema var. Bu şemalar içindeki bazı elemanları burda rahat bulabileceğimizi sanmıyorum. O nedenle piyasada rahat bulunan, sorun çıkarmayacak ve tecrübeleriniz sonucunda olgunlaşmış bir devre tercihimdir.

hasangurlek

Nasılki RS232 için MAX232 kullanıyorsak RS485 donanımı içinde MAX485 (SN75176 nın kardeşi) kullanıyor olmamız yeterlidir. Bu şekilde zaten izalosyan probleminiz yok. Eğer iletişimi PC ler arası yapacaksanız 485 serisini MAX232 üzerinden sürebilirsiniz.

RS232,422,485 hepside seri iletişim hatlarıdır. İster ilk 3-5 baytı senkronizasyon için kullanın, ister 1 biti bir bayt şeklinde peşpeşe 8 defa gönderin, ister gönderdiğiniz baytı hemen ardından geri okuyup doğruluğunu kontrol edin, ister 10-20 baytta bir kontrol baytı gönderin yani datayı istediğiniz gibi gönderebilirsiniz önemli olan gönderdiğiniz mantıkta geri okumaktır. Diğerleri teferruat olup sadece iletişim hızına etki eder.

Ayrıca o gördüğünüz karmaşık devreler muhtemelen datayı çok daha uzun mesafelere gönderebilmek için dizayn edilmiş olmaları veya aşırı gürültülü ortamlar için tasarlanmış olmalarıdır ve yine muhtemelen +80,100 voltlara kadar hat beslemesi söz konusu olabilir ki bu durumda datayı yine kendi tasarladığınız devre ile lojik seviyeye çevirebilirsiniz ve bu durumda elbette donanım karmaşıklaşır.

Kullanacağınız kablo ve ortam gürültüsü önemli olmakla birlikte 300 metreye kadar tek başına SN75176 fazlasıyla işiniz görür.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

Collusion olayı;

RS485 de multimaster çalışmak pek uygun değildir, sıkı hata denetimi gerektirir. Çok luzumlu ise aynı anda mastırların sadece birine izin verilebilir ve sırayla tüm masterlar bus ı kullanır diğerleri slave olarak bekler. Aynı anda birden fazla master kullanımı gerekliyse 64 bayta kadar datayı paketler halinde gönderen ve paket çakışmasını algılayabilen CAN bus ı tercih etmelisiniz ;

M_B

5-10km uzaga veri iletimi RS-485 ile yapılabilir mi ?
Yapılırsa  nasıl bir yontem uygulanır. Veya RS-485 in yerine hangi tur iletişim kullanılarak iletişim sağlanır.

( RS-485 bildigim kadarıyla 1,2Km idi uzatılsa bile verilerde sorun olurmu?)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "M_B"5-10km uzaga veri iletimi RS-485 ile yapılabilir mi ?
Yapılırsa  nasıl bir yontem uygulanır. Veya RS-485 in yerine hangi tur iletişim kullanılarak iletişim sağlanır.

5-10 km kadar kablo çekeceksen olabilir,
Bir de iletişim hızını düşürmek gerekecektir.
4800 -2400 - 1200 bps gibi :)

hasangurlek

Mesafe uzadıkça gürültü artar ve kablo kaliteside önemlidir bu nedenle kablo uzunluğu 1.2 km bile olmadan maliyetleri ve beslemeleri dert değilse tekrarlayıcılar kullanılarak mesafe artırılabilir. Mesafe arttıkça iletişim hızının düşürülmeside data güvenliği için gerekli. Gerçi piyasada oldukça yüksek fiyatlara satılan sürücüler var 10km mesafeye kadar 115200b/s hızı garanti ediyorlar. Uzak mesafe sürücüler veya tekrarlayıcılar+beslemeleri maliyeti düşünülürse bunlara bu parayı verene kadar modem kullanmak hatta iletişim hızı önemli değilse RF modem (-kablo maliyeti) kullanmak daha mantıklı.

OptimusPrime

120ohm twisted kablo ile 1200 metre diyor standardında.

zaten 5km lik 120ohm karaktersitik empedanslı kablo fiyatına bir RF alıcı birde RF verici sahibi olunabilir sanırım.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||