tek islemcide transceiver

Başlatan selvi, 12 Ekim 2009, 10:27:53

selvi

16f628 ile soyle bir iletisim yapmaya calistim.fakat gercek devrede calismadi .devrede 2 anten var biri verici biri de alici icin kullandim.verici bilgi yollarken alici  bu bilgiyi aldiginda led yanacak sekilde dusundum.yaptigim denemelerde alici bilgiyi yakalamiyor.programda hem usart hemde tmr1 kesmesini kullandim.verici her 300msn de veri yoluyor.alici bu bilgiyi aldiginda tmr1 kesmesini aciyor.bir sonraki bilgi 400ms icinde gelmeyince led yanacak sekilde duzenledim olmadi.once 9600 baud kullandim olmadi.1200 e kadar hizi dusurerek denemeler yaptim olmadi.
boyle bir ornek forumda yok.tek islemci uzerinde hem verme alma iletisimi antenleele(kablolu değil)  nasil yapilir.buna benzer  deneme yapan var mi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ete

Aynı devrede hem alıcı (RX) hemde verici (TX) var ise bu devreyi besleyen bir başka vericide var demektir. Öylemidir yoksa yanlış mı değerlendiriyorum?.

Şimdi aynı ortamda normal TX-RX modülleri ile çalışırken iki verici aynı anda açık olamaz. Olursa bir birlerinin sinyallerini bozarlar. Bu nedenle böyle bir sistemi çalıştırmanın yolu akıllı bir protokol oluşturmaktır. Nasıl dersen;

Transreceiver (hem alıcı hem verici) kartında verici daima kapalı olacak. Yalnızca bir sinyal verme ihtiyacı olduğu zaman açılıp 100 ms beklenecek hatta 200-300 ms beklenecek ve sonra veri yollanacak. Bu esnada alıcınıda kapatırsan uygun olur.
Şimdi bu sistemde sorunu muhtemelen diğer verici (harici verici diyelim) oluşturmaktadır.
Mademki harici vericinin bir veri yollaması gerekiyor. Veri yollama zamanını senin transreceiver kartı belirlesin.
Veri ihtiyacı doğduğu zaman;
- Önce alıcını kapat
- Vericini aç ve 200 ms bekle.
- Harici karta bir sinyal yolla (harici kar da transreceiver olmak zorunda demekki) . Sinyali yolladıktan sonra transreceiver vericisini hemen kapatıp alıcısını açmak zorunda. Aynı anda bu sinyali alan harici kart alıcısını kapatsın ve hemen vericisini açarak gerekli bilgiyi yollasın.
Yollar yollamaz vericiyi kapatıp alıcısını açsın.
İşlem bu şekilde sorunsuz çalışır.

Bu işlemi daha sorunsuz halletmek istersen Udea nın RF MOdem modülünü almak zorundasın. (150 TL civarında fiyatı var). Bu modülde kensi işlemcisi olduğu için alma verme işlemlerini kendisi hallediyor ve açma kapama takibi yapmak zorunda kalmıyorsun.
Başka da bu işin çaresi yoktur.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

selvi

harici bir verici var.sorun karmasiklasmasin   diye bunu belirtmedim.bunun gorevi sadece :transceiver(alici ve verici ) kisminin calismasini ve kapatmasini saglamaktir.bu kismi kisaca su sekilde ifade edebilirim.harici verici ver=10 bilgisini yolladiginda transceiver bu veriyi aldiginda RB=1 oluyor.harici verici ver=20 yolladiginda transceiver bu veriyi aldiginda RB=0 oluyor.bu kisimda sorun cikmiyor.harici vericiden veri yolandiginda transceiver de RB=1 oluyor.saglikli calisiyor.
   simdi sorun transceiver kisminda cikiyor.RB=1 oldugunda transceiverdeki verici kismi 300msn araliklarla ver=153 bilgisi yolluyor-bu arada transceiver deki alicinin bilgiyi yakalamasi icin aliciyi hep  acik tutuyordum-aliciyi bu bilgiyi aldiginda tmr1 kesmesini aktiflestiriyor.tmr1 kesmesi aktflestirildikten sonra   400ms icinde alici bilgi almasa led yaniyor.ama 300ms icinde bilgi alis-verisi varsa sorun yok.
   bu transceiver kismi calisirken harici vericinin beslemesi kesik.siz mesajinizda sorunun burda kaynakli olma ihtimali yuksek vermissiniz.onun icin bunu ekleme ihtiyaci  duydum.harici verici sadece vericiden olusuyor(transceiver değil).tabi sizin bu yorumunuz benim eksik anlatimdan kaynakli oldugunu dusunuyorum.
 simdiye kadar bu sekilde programi duzenlemistim.sizin belirtiklerinizi daha uygulayamadim.simdi onunla ugrasiyorum.

selvi

ete

Dosya hatalı yüklenemiyor

Ete

selvi

proteus daki cizimi fotograf olarak buraya nasil eklenebilir.imageshack kullandim olmadi.dosyam.net yukledim.yine olmadi

selvi

rapidshare olan linki acabiliyormusun.eger acamadiysaniz proteusdaki cizimi buraya resim olarak eklenebilirmi?
http://rapidshare.com/files/292017127/semasi.DSN.html

selvi

kullandigim devre semalari boyle.harici verici ve transceiver semalarinda olusuyor.300ms araliklarla  bilgi-verisi yapan transceiver(verici-alici arasinda) kismi.

ete

Görünüşe bakılırsa ortada iki verici var. İkiside aynı anda açık ise bu sistem çalışmaz. Dedğim protokolü uygulaman gerekir.

Ete

selvi

ortada 2 verici var.zaten semalarin uzerinde harici verici ve transceiver yazdim.harici verici: bir veri yollayarak   transceiverde verici-alici arasinda 300msn araliklarla bilgi alis-verisini  baslatiyor.sonra harici vericinin beslemesini kesiyorum.yani artik harici verici devre disidir.bundan sonra transceiverdeki verici-alici arasinda 300ms de bir bilgi alis-verisi oluyor.eger  bu bilgi alis-verisi 300ms icinde olmasa transceivere bagli led yaniyor.
 ben sizin ifadelerinizden sanki 300ms bilgi alis-verisi transceiverdeki alici ile harici verici arasindaymis gibi anladim.

ete

Selvi,
Bu iş uzaktan çözülebilecek bir şey değil. Bu nedenle kendin çabalaman gerek.
Anlamadığım pek çok şey var. Neden aynı kart üzerinde olan alıcı ve verici bir biri ile RF yolu ile haberleşiyor anlamadım. Yoksa hala yanlış bir şeylermi anlıyorum.
Sen olayı bildiğin için anlatırken eksik detay veriyorusn sanıyorum. Her neyse kesin olarak anladımki bu olayı uzaktan çözmek mümkün değil.

Sana kolay gelsin diyorum.

Ete

selvi

Alıntı yapılan: "ete"Selvi,
Neden aynı kart üzerinde olan alıcı ve verici bir biri ile RF yolu ile haberleşiyor anlamadım. Yoksa hala yanlış bir şeylermi anlıyorum.
Ete
hocam ayni oyle yapmak istiyorum.bunu gerceklestirirsem farkli ek islemler ekleyecegim.ek islemleri bir butunen netlestiremedim.fakat ayni kart uzerinde alici ve verici arasinda rf  yolu ile haberlesmeyi ilk bastan gerceklestirmem gerekiyor.
 ayni kart uzerinde tek islemci  ile rf iletisimi mumkun mu?yoksa yine ayni kart zerinde 2 islemci kullanarak bir islemciye verici modul baglayip,diger islemciye alici modul baglarsak olur mu?benim  uyguladigim   yontemle tek islemci ile olmadi.cunku ayni islemcide veri yollanirken alicinin ayni anda bilgiyi yakalamasi gerekiyor. ben programi duzenlerken verici gonderme islemi bittiginde alici devreye giriyor.halbuki tek islemciden kaynakli veri yollandigi anda alicinda aktif olmasi gerekiyor.ben bu iki durumu programda duzenleyemiyorum.ama 2 islemci oldugunda bunun olabilecegini dusunuyorum.tabi bunu daha denemedim.ben tek islemciyle yapmak istiyorum.

ete

Pratik olarak tek işlemci kullandığın zaman işlemci hem alınacak olanı hemde verilecek olanı bildiğine göre böyle bir şeyi kimse yapmaz ve kullanmaz. Amacını tam olarak nalayamadım. Böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Sonuçta aynı yerde olan TX ve RX kablo ile haberleşmeli bence RF gereksiz. Ama amacın başka ise onu bilemem. İki sistemi farklı amaçlar için kullanacak isen kesin iki işlemci olması gerekir.

Ete