Devre Yapımı İstek!

Başlatan rockstar, 13 Ekim 2009, 12:51:35

rockstar

Merhabalar

Elimde bir  GSM/GPRS quad band 850/900/1800/1900 Mhz. kart var, devrede sim kart çalışıyor. Hyperterminal üzerinden AT komut yazmak istiyorum internette yabancı sitelerde araştırma yaptım sitenin birinde uart max232 bağlantısı ile yapılır yazmışlar bir sitedede  Maxim 3237 bağlantısı ile biri bağlantı yapıp çalıştırdıgını yazmış

Modüle ait PDF dosyası ektedir dosyayı dikkatli incelerseniz yapıla bilecek baglantı türlerini yazmışlar ve hangi ayakların nereye çıktıgı yazıyor ( örnek : pinOut X3 txd gibi )

benim sizden isteğim hyper terminal veya başka bir yazılımda olabilir cihaza AT komutu yazabileceğim duruma gelmesini istiyorum cihazın bilgisayarla baglantısı yapıp test edip bana teslim etmeniz ilginize şimdiden teşekkürler

MODÜLÜN ADI P5186D RESİMDEKi CİHAZ BU RESMİ YABANCI BİR SİTEDEN BULDUM MODÜL AYAKLARININ ÇIKIŞINI GÖSTERMİŞ AMA BENDEKi CİHAZDA BAZI AYAKLAR YOK YANİ MODÜL AYNI AMA MODÜLÜN MONTE EDİLDİĞİ KART FARKLI KARTIN SAĞ ALT KÖŞESİNDEKİ MKROFON AYNI BENDEKİNDEDE VAR SOL KÖŞEDEKİ LEHİMLE İKİ YER PİL GİRİŞLERİ - ve + KUTUPLARINUN BAGLANTI YERLERİ

MODÜL PDF LİNKİ:

http://www.sendsms.cn/download/wavecom/wavecom%C4%A3%BF%E9%CB%B5%C3%F7%CE%C4%B5%B5/p5186/WM_PRJ_P5186_PTS_001-001.pdf

Maxim 3237 bağlantısı yapıp çalıştıran sayfada şunlar yazıyor belki işinize yarar

The version I received is indeed quad band. However, it comes configured from the factory for 900/1800MHz. In order to use this in the US, you have to configure it for 850/1900MHz. Doing this is not easy, but it is possible.

Here's how to do it.

First, you'll need a level shifter for taking a PC serial port down to CMOS logic levels. I used a Maxim 3237. There are plenty of reference diagrams on the internet on how to do this (find one in here: http://www.gm862.com/module/infopool/download.php?id=537). You can also buy one here: [removed per Terms and Conditions]

Next, crack open the device. It's sealed around the top so you're going to have to destroy the case. Be careful as it's crowded inside. Now you have two things, the battery (blue) and the GSM module. If you look at the GSM module with the label facing you, you'll notice several small, copper contact pads. This is the serial port for the device.

The pinout is as follows (reading left to right):
VCC, GND, NC, RX, CTS, RTS, TX

RX is output (you'll read voltage on this pad)
TX is input
CTS and RTS are required

Set your terminal to 115200/8/N/1 with RTS/CTS (hardware) flow control and put a sim into the device.

Try just issuing an "AT" command and press enter. If you get "OK" you've successfully connected to the GSM radio.

The full AT command ref is here: http://eng.euromobile.ru/files/documents/AT_INTERFACE_9_1.PDF

If you issue "AT+WMBS?" you'll get "+WMBS: 5,0"

5 = 900/1800MHZ

To change this issue: "AT+WMBS=4,1" to change to 850/1900MHz. There's probably a way to set this permanently but I have to grab some dinner now.

Issue "AT+CSQ" to get the signal level. Something like "+CSQ: 30,0" is good. "+CSQ: 99,99" means it can't find a signal.

Now try calling the device. You should see two "RINGS" and then it picks up.

YAPA BİLECEK ARKADAŞLAR PM ATARAK FİYAT VE NE KADAR SÜRECEĞİ KONUSUNDA BİLGİ VERSİNLER

MSN kemalndr@hotmail.com

olumyolu549

her iki max entegreside kullanabilirsin ben max232 ile çalıştırıyorum
www.eprojemarket.com ELEKTRONİK PROJE,KABLO KONNEKTÖR,ADETLİ TH DİZGİ

ErsinErce

PC arayüzlü yapacaksanız FT232R ile yapmanız daha kolay olacaktır, beslemesinide kolayca usbden alabilirsiniz.

illusionledpcb

devre için kuru film kaplama proses kullanılır hat aralığı ve hat incelig 0,1mm yapılabılır.
ILLISION LED & PCB Baskı Devre Kartı Dizgi Malzemeleri Kompanent İthalat ve İhracat Necati Bey Cad.No:30/2 Karaköy Beyoğlu/istanbul  Tel : +90 212 245 41 22 Fax : +90 212 245 41 23 GSM: 0531 774 00 62  web: www.illusionled.net

SpeedyX

Alıntı yapılan: "cynetron"PC arayüzlü yapacaksanız FT232R ile yapmanız daha kolay olacaktır, beslemesinide kolayca usbden alabilirsiniz.
Bu tarz modüller ortalama 2A akım çekmezler mi?

BenC

Bu modülün besleme devresi yapılmış durumda mı?

Besleme devresi varsa kaç volt?

Eğer besleme yok ise LM2576ADJ 4.2 volt bir besleme. LM2576 nın datasheetinde gerekli bilgi var.

Max232 ile  seviye dönüştürücü yapılması gerek. Piyasada bulunan max232 entegresi  işini görür. Yanlız kondansatör değerleri 100nF olacak.  MAX232 nin besleme ucunuda modülün beslemesi ile aynı yap.

Bu iki unsur yapıldıktan sonra geriye sadece at komutları göndermeniz kalıyor.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

BenC

Alıntı yapılan: "SpeedyX"
Alıntı yapılan: "cynetron"PC arayüzlü yapacaksanız FT232R ile yapmanız daha kolay olacaktır, beslemesinide kolayca usbden alabilirsiniz.
Bu tarz modüller ortalama 2A akım çekmezler mi?

Şuana kadar 4 çeşit modemle çalıştım aşağı yukarı çektikleri akım 200mA ile 350mA arasında.  Ama anlık 2A çekim durumları oluyor. Ripple dedikleri. O nedenle  besleme devresi güzel tasarlanması gerekir. Benim en iyi sonuç aldığım entegre LM2576
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

SpeedyX

Alıntı yapılan: BenC - 20 Mart 2010, 21:53:02
Şuana kadar 4 çeşit modemle çalıştım aşağı yukarı çektikleri akım 200mA ile 350mA arasında.  Ama anlık 2A çekim durumları oluyor. Ripple dedikleri. O nedenle  besleme devresi güzel tasarlanması gerekir. Benim en iyi sonuç aldığım entegre LM2576
Beslemesini hiç usb den aldınız mı?

BenC

Alıntı yapılan: SpeedyX - 23 Mart 2010, 16:19:42
Alıntı yapılan: BenC - 20 Mart 2010, 21:53:02
Şuana kadar 4 çeşit modemle çalıştım aşağı yukarı çektikleri akım 200mA ile 350mA arasında.  Ama anlık 2A çekim durumları oluyor. Ripple dedikleri. O nedenle  besleme devresi güzel tasarlanması gerekir. Benim en iyi sonuç aldığım entegre LM2576
Beslemesini hiç usb den aldınız mı?

Kendi tasarımını yaptığım modem devrelerinde  genelde lm2576adj kullandım. Hiç birinde usb den almadım. Lakin USB olan solomon marka gsm modülde kullandım. Birtane daha vardı ama adı aklıma gelmedi. Şuan ki USB 3G modemlerde aynı şekilde USB den besleniyor. Sanırım modemlerin iç tasarımından dolayı besleme farklılıklar gösterebiliyor.

emrahmrcn

ESR si düşük bir kapasite ile 2A peak karşılanabilir
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK