Motor dönünce proğram sıfırlıyor

Başlatan yasargunaydin, 15 Ekim 2009, 08:27:59

yasargunaydin

Herkese merhaba;
Pic16f877 nin bir bacağından çıkış alarak 24vdc röle çektirdim.Tabiki bunun için sırası ile 4k7 direnç,bc337 transistör,2a diyot ve 15a röle kullandım.(5 ayaklı basit röle). Röle çekince 24vdc 380vluk kontaktör çektirmesi için ve picin akımı düşmemesi için ayrı adaptör kullandım.Bu kontaktörde 380v bir motoru döndürüyor.
Şimdi problem şu,motor bazen döndükten sonra proğram sıfırlıyor.Pici değiştirdim,röle ilk önce 6Amperdi 15ampere kadar artırdım olmuyor.Ama kontaktöre giden kabloyu söktüğümde (yani röle yine çeksin ama kontaktör çekmesin, problemin ordan olduğunu kesinleştirmek için) evet böyle problem ortadan kalkıyor.Yani proğramda bir aksaklık yok,devre sağlam.Ama kontaktör çektimi proğram bazen sıfırlıyor.
kontaktör çekince pice ters akımmı gidiyorda proğramı resetliyor anlamdım.Bunu nasıl engelleyebilirim

Kafayı yiyecem lütfen yardım.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Logan

Kontaktör sağlam bir parazit kaynağıdır. Çektiği anda oluşan bu parazitleri engellemek için bobin uçlarına paralel snubber devresi koymalısın. Pic'i adaptör ile besledim diyorsun. Aslına adaptör yerine 2x12 bir trafo koyup besleme devresini de MC34063 gibi bir DC-DC konvertör entegresi ile yapsaydın sanırım daha sağlıklı olurdu. Devre içerisinde işlemcinin besleme uçlarına 100 nF kondansatör koymayı da unutma.
İmza.

ete

Sigorta ayarlarından BOD_off yap

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

EXELANSKA

Ya yine olmuyorsa pic çıkışını TLP521-1 (optkuplör) yalıtarak sürersin sıkıntı kalmaz sadece 4 bacaklı bir eleman ekleyeceksin devreye .

yasargunaydin

İlginiz için teşekkürler,
Elektronikçiden söylediğiniz bütün malzemeleri yeni aldım.Linkteki filtre elemanlarını,optokuplör,triyak...Hepsini deneyeceğim.

bymrz

ETE 'nin ve Logan'ın dediklerini dikkate al yeter(şimdilik)...

-100nf
-Bod_off

Lütfi AYYILDIZ

Besleme kısmını LM2575-5 ile yapmanı tavsiye edrim. Bu gibi problemlerin çoğu beslemeden kaynaklanıyor.100 Nf kondansatörler de önmeli.

yasargunaydin

Arkdaşlar,filtreleme %100 işe yaramadı.Ete hocanın bod_off ta yaptım.Sırayla gidiyorum.Şimdi bu 100nf yi takıcam.Picin 5volt devresi var 7805 ile.O devrenin girişine 24dc volt veriyorum.Bu girişemi takıcam yoksa picin 14. bacağınamı takıcam emin olamadım.

Maxim

14. bacak ?
hangi pic ?

picin 5 volt besleme ayaklarına ve pice en yakın yere takılacak 100nf .

OptimusPrime

baskı devrende önemli bir rol oynuyor. yanlış yapıldıysa sen ne yaparsan yap devren düzgün çalışmayacaktır.
scopun varsa bu iş daha rahat halledilir. ilk önce pic in reset pinine daha sonrada beslemesine bağlarsın. şüphelendiğin olayı tekrarlarsın ve scopda neyin ters gittiği görülür.
eğer scop imkanın yoksa arkadaşların bahsettikleri yöntemleri sırayla denerken bir sonrakine geçtiğinde yaptığın değişikliği geri almadan devam etmen de faydalı olacaktır. belkide bir değil 2 yöntem aynı anda kullanıldığında devren sağlıklı çalışabilir.
kolay gelsin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bigbey

Bununla birlikte benimde önerim olacak.
kullanılan kondaktörün bobinine 1uf AC kondansatör takabilirsin.
eğer kondaktör zerocross anahtarlama yapan bir optokuplör (moc 3041) ile anahtarlanırsa sorunları daha aşağı indirecektir.
TA6R

yasargunaydin

İşe yaramadı derken;10 defada yaklaşık 5 kez yani yarıyarıya proğram sıfırlıyordu,şimdi 10 kezde 1 ilka 2 kez kadar düştü.
Denemelere devam ediyorum
Herkese tekrar teşekkürler

Bu arada 14. ayak derken  pic 16f877a kullanıyorum,aklım 84'e gitti
Yani pice +5 volt verdiğimiz ayağınamı diye soracaktım

mcan

Alıntı yapılan: "OptimusPrime"baskı devrende önemli bir rol oynuyor. yanlış yapıldıysa sen ne yaparsan yap devren düzgün çalışmayacaktır.
scopun varsa bu iş daha rahat halledilir. ilk önce pic in reset pinine daha sonrada beslemesine bağlarsın. şüphelendiğin olayı tekrarlarsın ve scopda neyin ters gittiği görülür.
eğer scop imkanın yoksa arkadaşların bahsettikleri yöntemleri sırayla denerken bir sonrakine geçtiğinde yaptığın değişikliği geri almadan devam etmen de faydalı olacaktır. belkide bir değil 2 yöntem aynı anda kullanıldığında devren sağlıklı çalışabilir.
kolay gelsin.

O anı scopla nasıl yakalayabiliriz? Benimde görmek istediğim bazı durumlar var  fakat scop bir türlü tetiklemiyor.Tetiklense bile ekranda umduğum şeyi bulamıyorum çok abartı bir şey gözükmüyor.
Kullandığım skop rigol marka 60mhz dijital 1gsp.Parazit yaratan bir eleman yaptım.Test edeceğim devrenin güç girişine bu parazit yaratan elemanı paralel bağlıyorum . Devrem ve parazit yaratan eleman 12v aküye bağlı .devremde lineer regülatör var kapasitörler var vs vs.. ayrıca mikronun güç girişinde 5v tvs var.regülatörün çıkışını ölçtüğümde 5v geçen her hangibir zıplama göremiyorum tvs çıkarırsam görünüyor ancak tvs olsada olmasada bazı gürültüler var ki mikro sapıtıyor yanlış şeyler algılıyor....Ben bunu skopda göremiyorum,nasıl daha etkin kullanabiliriz? Birde fft dönüştürücüsünü periyodik gürültüleri bulmak için kullanabilirmiyiz?

z

Parazitlerin neden oldugu sorunlari scop ile izlemek icin malesef cok yuksek tarama hizina sahip ve de ozellikle analog scoplar lazim.

Bu scoplar hic de ucuz cihazlar değil.

100Mhz scop vs cok kritik olaylari yakalamak icinyetersiz kalir.

Birde soruna neden olan sinyal peryodik olmadigi icin yakalamak cok zordur.

Ancak bu durumlar, gurultu uretecekleri ve iyi bir scop esliginde yakalanabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com