Motor dönünce proğram sıfırlıyor

Başlatan yasargunaydin, 15 Ekim 2009, 08:27:59

venusson

7805 girişini 24v dc ile değil 12 v dc ile beslemeyi dene derim 7805 girişi için 24 v yüksek gelir. kararsız çalışabilir regüle entegresi
ats2000

OptimusPrime

z
pic in osilatörü ne ki ona reset attıracak sinyal ne olsun.

datasheet:
MCLR Pulse Width (low) min 2μs VDD = 5V, -40°C to +85°C
Brown-out Reset pulse width min 100μs VDD ≤ VBOR

gördüğünüz gibi. reset pinine 2µ low gelirse MCLR reset olayı vuku buluyor, BOR ise Vdd de min 100µs düşüş istiyor.

e bu olayları görüntülemek içinde süper scoplara ihtiyaç olmasa gerek. periodik olmasıda gerekmiyor. trigger ı bu olayın meydana gelmesi için gereken gerilim değerine ayarlamanız yeterli. sonrasında ise scop sadece düşen kenarda tek bir tarama yapacak.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

muhittin_kaplan

bir Kuluçka makinası kontrol ünitesi yaparken, ısıtıcı kontrolü için röle kullanmıştım röle çektiğinde pic resetleniyordu. rölenin bacaklarına ters akım diyodu bağlayarak düzeltmiştim. belki bu bilgi işinize yarar..

yasargunaydin

BAşka bir çalışma yapmamız gerekti,Tela istifleme....Sensörü görünce 24vdc kamyonsilgeç motoru devreye giricek.8 ayaklı röle ile sağa ve sola dönecek falan.

Buradada aynı problemle karşılaştım.
Ete hocanın  söylediği
@ DEVICE pic16F877A,BOD_off

şimdilik işe yaradı gibi.
1 saattir deniyorum sıfırlama yapmıyor.Nazar değmesin inşaallah...

Ama diğer manşon olayında niye olmadı tekrar deneyeceğim.

Bu arada pic16f877 nin 11 ve 32. ayaklarına 100nj koydum.picin başlangıçta proğramı  devreye giriyor,çıkıyor.ve atlayamıyor.Yani saçmaladı.

Maxim

Alıntı yapılan: "yasargunaydin"BAşka bir çalışma yapmamız gerekti,Tela istifleme....Sensörü görünce 24vdc kamyonsilgeç motoru devreye giricek.8 ayaklı röle ile sağa ve sola dönecek falan.

Buradada aynı problemle karşılaştım.
Ete hocanın  söylediği
@ DEVICE pic16F877A,BOD_off

şimdilik işe yaradı gibi.
1 saattir deniyorum sıfırlama yapmıyor.Nazar değmesin inşaallah...

Ama diğer manşon olayında niye olmadı tekrar deneyeceğim.

Bu arada pic16f877 nin 11 ve 32. ayaklarına 100nj koydum.picin başlangıçta proğramı  devreye giriyor,çıkıyor.ve atlayamıyor.Yani saçmaladı.

11 ve 32 mi ? eminmisiniz ?
11 ve 32 VDD uçlarıdır çünkü

yasargunaydin

Evet 11 ve 32 VDD uçlarına bağladım,zaten pic saçmaladı,olmadı.Vss uçlarınamı bağlamam lazım(12,31),veya hangi ayaklarına ,ayak numarasıyla söyleyebilirseniz.

Maxim

önce ..
VDD = +5 volt demek
VSS = şase demek, 0 VOLT

sonra
11 ile 32 numaralı ayaklar
ve
12 ile 31 numaralı ayaklar
KISA DEVRE OLACAK .

sonra
11 ve 32 ayağına +5 volt
12 ve 31 ayağına şase vereceksiniz .

sonra
100NF kondansatörüde
11 ile 12 ayaklarına
YADA
31 ile 32 numaralı ayaklara takacaksınız .