opamp ac evirmeyen yükselteç nasıl yapılır?

Başlatan fractal, 15 Ekim 2009, 14:32:12

fractal

1 vac evirmeden filtreleyerek nasıl 20 vac yaparım? elimde 358n var ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.bir çok devre denedim olmadı.

1.opamp belemesidemi ac olucak? yoksa simeterik güç kaynağımı kullanılacak.?

2.filtre icin hangi kondansaötler kullanılacak ? evirmeyen girişe serimi olucak?1 adette çıkışama konucak?bu faz kayması yaparmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Erol YILMAZ

@fractal;
Elektronik hakkında teknik eğitim aldın mı?
Aldıysan ona göre cevap vereceğim.

fractal

elektrik elektronik mühendisiyim.analog elektroniğim zayıf öğrenmek istiyorum..teşekkürler..

Erol YILMAZ

http://picproje.org/index.php/topic,4757

bu linkteki yazılanları güzelce okuyarak başlayabilirsin.

En başta şunu söylemeliyim.
Çıkış gerilimi her zaman besleme gerilimi sınırları içinde kalır.
Besleme geriliminden daha fazla bir gerilimi çıkıştan alamazsın.

tek yapman gereken giriş gerilimini katlamak.

fractal

hocam teorik  olarak biliyorum ama hiç uygulama yapmadım.girişe ve çıkışa 100nf koysam olurmu?.beslemem ac giriş ac mi olucak dc mi?

OG

Erol hocam bunlarıda soracak, cevapları hazırla.

1-Frekans ne?
2-Giriş voltajı
a)gnd ye göremi AC, yani GND ye göre bir pozitif bir negatifmi oluyor?
b)Yoksa bir DC kaynağın sınırı içindemi AC dalgalanıyor?
3-Aynı şekilde çıkış voltajı
a)gnd ye göremi AC, yani GND ye göre bir pozitif bir negatifmi olacak?
b)Yoksa bir DC kaynağın sınırı içindemi AC dalgalanacak?

4-Çıkış Empedansı ve çıkış akımı nedir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

frekans max 1khz
opamp ile yükseltmek istediğim şey bir trafonun çıkışı.ordada 1-3 volt arası ac gerilim ölçüyorum ölçü aleti ile.

yapmak istediğim şu.bende bir trafo var.çıkış trafı 4200 amper ac akım var.bu kaynak yapmakta kullanılıyor.metal levhaları.amacım kaynak koruması yapmak.trafonun çıkış ucları metal ile kısa devre yaplarak metalden yüksek akım geçmesi sağlanarak kaynatlıyor.kaynak yapan çıkışlara çalışırken bile dokumsam çok yüksek akım olduğu halde çarpma tehlikesi yok.amaçım şu bazen kaynak yapılacak levhaların kaynak bölgesine matbaada iletimi engeleyecek sıvılar damlıyor.ozamanda kaynak makaralarını yakıyor.şimdi ölçü aleti ile ölçtüm 2-3 ac volt gerilim var trafo çalışırken.düşünceme göre eğer metalin kaynak kısmında iletimi engelleyen birşey olursa gerilim daha trafonun sargılarında gerilim farkı daha artacak.bir gerilim transduseri aldım 4-20 miliamper  çıkış veriyor.onuda plc ile işliyorum.ama değer çok kücük.giriş sinyalini opampla yükseltmem gerektiği kanısına vardım. eğer plc belli bir set değeri oluşturacak seviyede değer vere bilirsem o değeri aşınca trafonun akımını kesebilirim diye düşündüm.

teşekkürler..

Erol YILMAZ

OG

O zaman en basiti 1w-2W gücünde küçük bir trafo sar veya sardır oranı 1/x olsun

x değerini kendin seç. 1V girişte 20V çıkış versin istersen 1/20 gibi.

Frekansın 1KHz mi yoksa en fazla 1KHz mi, yani değişkenmi? Frekansa göre trafo göbeği değişir. Gerçi demir göbekli trafolar 1000Hz de de verimsiz de olsa çalışır.

Bu kaynak makinası 50Hz şebeke trafolumu, elektronik kaynak makinasımı?

Normalde 50Hz trafolu makinalar boşta 50-60V lara kadar çıkar, kaynak başlayınca düşer.

fractal

peki hocam şimdi bende 358n var bu sanırım simeterik güç yaknağına gerek duymuyor.çünkü datasheetinde gnd ve +vc uçları var.benim girişim ac .peki ozaman ac girişin negatif alternasını çıkışa vermeyecekmi 0-24 vdc besleme yaparsam  lm358n..?ve yukarda bahsettiğim çıkarsama doğrumudur?

OG

Doğrudur da bence gereksiz bir yöntem. Ayrıca önce yukarıdaki sorular net cevaplanmalı.

fractal

200hz ile 400 hz arasında çalışıyor.statik jenaratör var.igbt tetikleme ile pwm çıkış trafında trafo var.çıkış 4200 amper 1-3 vac gerilim var çalışırken trafo çıkışlarının uçlarında.

elimde bir kart var bu işi yapan ama çözemedim.ad524 - ile + uçlarına arasına 180 ohm direnç koymuş ve bunu trafonun çıkış uçlarına bağlamış.ad542 de mf6-50 diye bir filtre entegresine sokmuş.ordanda  lm311 girmiş.bir pot ile referans girilen değer ile bu lm311 değeri karşılaştrılmış  and yapılmış.sonuç bu.

ben ne yapabilirim?

OG

Bir trafo, trafonun çıkışına (belkide doğrusu trafo girişine) 1KHz gibi bir alçak geçiren filtre istediğin çıkışı verir.

fractal

trafo sarmasını bilmiyorum böyle bir trafo bulabilirmiyim onuda bilmiyorum.

bu ac gerilimi köprü diyotla doğrultup plc girsem olurmu acaba:0-10 v tu 0-4000 arasına dönüştürüyor.

fractal

358n leevirmeyen yükeselteç denedim olmadı.kazanç 10 olucak şekilde r1 ve r2 dirençlerini ayarladım.beslemeyi 24 dc yaptım.eveirmeyen girişe ac sinyali girdim. çıkışı osiloskopta baktım hiç birşey olmadı...