Isolasyon ölcümü

Başlatan rck8942, 15 Ekim 2009, 20:50:57

cetinkaya

arkadaslar sizlere sorum bir pano yaptiginizda veya yeni bir proje yaptiginizda 24volt dc veya 230 volt ac icin isolasyon ölcümü yapiyormusunuz yapiyorsaniz hangi ölcüm aletleriyle ve fiyatlari nelerdir. bunun yaninda toprak hattinin düsük omajli (0hm)   oldugunu da kontrol ediyormusunuz ? saygilar.

sir_hawk

Sektör bazında ve yapılan işlerin standartları doğrultusunda yapılmalıdır. Asansör sektöründe,izalasyon direncini her pano icin ölçüyordum. İzalasyon direncini, izolasyon Meger'i ile ölçüyordum ancak Meger'in bir farklı modeli ile de toprak direnci ölçülüyor ve sakın birbirine karıştırmayın.

cetinkaya

peki türkiyede bunlari yapmak zorunlulugu yani bir yasa varmi yoksa elektronikcinin kendisine mi kalmis bu olay ?

sir_hawk

Yürüttüğünüz iş eğer bir standart çerçevesindeyse geçerlidir. Genel olarak bütün CE standartları elektrik/elektronik ekipmanlar için izolasyonu belirli aralıklarda şart koşmaktadır ( ben böyle biliyorum ). Eğer yürüttüğünüz iş bir standarda dayanmıyorsa veya atfedilmemişse böyle bir şeye gerek yok. Ancak şirket kalite-yönetimi prensiplerince yapılabilir.

Şahsi fikrimse,eğer imkan varsa mutlaka yapılmalı. Hele ki bina sistemlerinde mutlaka yapılmalı çünkü toprağın yaz/kış ohm değerleri ciddi anlamda farklılıkların gösterdiği bölgeler bulunmakta.