uni-polar step motor için sürücü tavsiyesi

Başlatan remzi, 22 Ekim 2009, 15:05:04

remzi

12V 0.48A uni-polar( 6 uçlu ) step motorum var. Bu motoru ileri geri kontrolünü yapıp düşey yöndeki bir parçayı belirli bir noktaya getirip sabit tutmak istiyorum. İki faz uyartım metodunu kullancam. ( Double Coil.)

1. Sorum bu motor için uln2803 entegresi kullanılabilirmi? 500mA sürekli 600mA peak akım verebiliyor. Veya BC639 gibi bir npn transistörlemi sürücü devresini yapsam? ( kollektör akımı sürekli 1A, peak olarak 1.5A verebiliyor)

2. sorum ise yaklaşık 400 gr ağırlıktaki bir kütleyi  düşey yönde belirli bir noktaya getirip orada sabit tutabilirmiyim? Step motora fren yaptırma yöntemi varmı?

Sağolun...

teknikelektronikci

uln ile hayatta tavsiye etmem hocam cok isinyior ben 4 tane üst üste paralel baglama ragmen 15-20 dk dayandi sonra güm :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fractal

lam teknolojinin akıllı step sürücüleri var.harkon.com dan bakabilirsin...her işi cözer..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

remzi

Ben kendim yapmayı planlamıştım. Peki şunu sorayım. Step motor bir yükü asılı şekilde tutabilirmi?

mihri

Alıntı yapılan: "remzi"Ben kendim yapmayı planlamıştım. Peki şunu sorayım. Step motor bir yükü asılı şekilde tutabilirmi?

Yükün ağırlığına ve motorun gücüne bağlı. Mekanizmayı vidalı mil (yada gijon uygulamaya bağlı) ile yaparsan işin daha kolay olur.
"Eppur si muove!"

teknikelektronikci

ta8435 entegresi ile güzel sonuc alanlar var, sitede yapanda var ama orda düzgünce acik sema yok elinde olan varmi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

baddog777

Alıntı yapılan: "remzi"Ben kendim yapmayı planlamıştım. Peki şunu sorayım. Step motor bir yükü asılı şekilde tutabilirmi?
motorun holding Tork değerine baglı olarak asılı tutman mumkun! Bilindiği üzere step motor hareketsiz haldeyken uclardan akım geçtiği için frenleme kuvvetıne sahıptır! bu holding tork olarak adlandırılıyor, yukun kaldırma seklıne gore , basıt bır moment hesabıyla bunu hesaplamak kolay olur!
motorunuzun holdıng tork olarak gecen degerını bılıyorsanz bunu hesaplayabılırsınız!

fractal

step motorlarda hız artıkça tork düşer
asenkron motorlarda hız artıkça tork artar
servo motorlarda tork sabittir.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur