220v'u algılamak

Başlatan teknikev, 26 Ekim 2009, 14:49:35

teknikev

Arkadaşlar 220v'u algılayıp, 16F628 giriş olarak girmem gerekli. Bana bir çözüm önerebilirmisiniz?

camby

tam olarak ne istiyorsun? 220voltun olup olmadığınla mı ilgileniyorsun? yoksa ölçecek misin?

xenix

Picin groundu notürde olacak şekilde , 220V fazı 1 Mega ohm direnç ile başka birşey kullanmadan doğrudan pice giriyorum, bu şekilde sıfır geçişlerini takip ediyorum.

İzolasyon istersen, opto coupler ledini faz-nötüre 22kohm gibi bir direnç ile bağla, optonun ledine ters paralel diyot at. Optonun çıkışını pice gir.

camby

220v u 1mega ohm ile pice girmek uygun mu? Application note 'larda da görmüştüm microchip ' in ama bütün pic'ler için olabiliyor mu bu?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "camby"220v u 1mega ohm ile pice girmek uygun mu? Application note 'larda da görmüştüm microchip ' in ama bütün pic'ler için olabiliyor mu bu?

hem de hepsinde !

teknikev

220v olup olmadığı algılayacağım sadece.

Teşekkürler dostlar. Hemen deniyeceğim.

camby

yan tarafta motor açıp kapadıkça kitlenmesin sonra:) ?

eozkantar

opto ac geilmde problem çıkarıyor, her nekadar dc ye çevirsende kaçırıyor  . 220 v role bağla , pic   1 algılayacaksa role kontağının bir ucunu + 5 e  10k ile bağla  diğer ucunu da pic gir....   0  algılayacaksan  role kontağının bir ununu  (-)  ye diğer ucunu pic e gir  .....

teknikelektronikci

opto en sagliklisi diye düsünüyorum sahsen test ettim ters diod ile opto ya direnc ile girdim saglikli calisiyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

epehlivan2

en basit birşey söyleyeyim. 220v role'ler var finder tipi, kontak uçlarını 220v veriyorsun. ac gerilim oldugu zaman kontak çekiyor. olmadığı zaman kontağı bırakıyor. hem çok basit hemde hemde adc ile ilgilenmiyorsun. kontak uçları buton gibi pic^ten kontrol ediyorsun. basit birşekilde ups yapmak istersen hızlıda cevap veriyor. olmadı moc3021 ile ilgili bir devrem vardı bulayım siteye koyarım