Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

USB DATA KABLOSU

Başlatan hogurlu, 07 Ocak 2004, 01:53:44

hogurlu

arkadaslar selam,

benim cep telefonu - pc arasında veri alışverişi yapmam gerekiyor (

SMS, telefon rehberi vs) .  bunun icin seri port uzerinden kontrol gercekleştirebilen yazılımları denedim calısıyor. yani text modda telefona istediğim komutları yollayabiliyorum.

yalnız

sorun surda; benim telefonum c55 aldıgım data kablosu USB, yani RS 232  seri port değil. yazılımlarda USb yi tanımıyor. usb to seri port ceviricilerden buldum bugun ama sanırım bu ikisinin

veriyolları birbirinden farklıdır.

sorum su, cep telefonuna USB data kablosu ile veri yollamanın nasıl gerceklestireceini bilen birileri varsa ve yardım ederse sevinirim...  

kolay

gelsin....

mmengi

dostum zaten usb kablo sürücüsünü bilgisayara yüklediğinde sanal bir com port oluşturuyor örneğin com3, sende bu sanal

com port u kullanarak sanki seri kablo varmışcasına komut gönderebileceksin. Bendede C55 var ben bu şekilde rahatlıkla kullanabiliyorum.

hogurlu

tekrar merhaba,

yani com3 portu üzerinden, (ornegin hyper terminal programıyla ) telefona komut

gonderebilirmiyiz?  eger bu mumkunse benim seri data kablosu aramama gerek kalmayacak...

bu arada siemens'in kendi sitesinden "gprs_modem_assistent_v41109"  modem driverini

indirdim, bu program bile data kablosu takılı oldugu halde usb deki telefonu goremedi. sadece com1 ve com2 den manuel tanıtma secenekleri var.

simdiden teşekkür ederim

mmengi

Evet dostum hyper ternminal den veya pic ten komut gönderebilirsin.com3 ü örnek olarak verdim senin bilgisayarında farklı

olabilir. telefonun modem sürücüsünü yüklediğinde port olarak "usb to serial port" u seçeceksin.illada telefonun modem sürücüsü olmasına gerek yok standart modem bile seçsen çalışıyor. zaten

orjinal programını yüklemişsin orada GPRS via COM diye bir modem sürücüsü geliyor.Siemens in kendi programı beş para etmiyor her kabloyu görmüyor zaten bu programada pek gerek

kalmıyor.

hogurlu

teşekkür ederim. benim makina da com4 ten gordu telefonu. su anda USB den de komut gonderebiliyorum telefona. birde

Handset Manager programı buldum. onunla da logo ve melodi vs yuklemesi yapabiliyorum. simdilik sorun yok  8)

soylediginiz gibi siemens in kendi driver'i hic bir ise

yaramıyor...

yardımlarınız icin cok teşekkür ederim...

Kolay gelsin..   Hayri Ogurlu.... :lol: