Kişi Sayımı

Başlatan Lenark, 08 Kasım 2009, 21:01:53

Lenark

İyi aksamlar millet

Ben bir mekanın kapısından geçen kişi sayısını saydırıp zamanlarıyla kayıt edecek bir sistem yapmak istiyorum. daha sonra bilgisayar bağlanarak veriler alınacak.

Hangi sensörü ve işlemciyi önerirsiniz?

yardımlarınızı için şimdiden sağolun.

aykut54

benim aklıma PIR geliyor yada lazer diyotlada olabilir sadece aklıma geldi ama daha uygulamadım bende yapacam bu tarz bir uygulama

Lenark

Sen yardımcı olunca baktım. lazer diyot ile olabilir galiba ama mesafesi ve ücretleri ne civarda acaba bunların bilen var mı acaba?

XX_CİHAN_XX

Lazerde mesafe sıkıntın olmaz. Dükkanlarda satılan 2liralık lazerler ve ldr yada foto diyot gibi malzemelerle bile işin görülür. Ancak bu lazerlerin kesintisiz çalışma süresi ne kadar bunu test etmek gerek. Uzun süre çalışmaya müsait olmyabilir. Öyle bir sıkıntın olursa daha kalitelibir lazer led alıp onunla işini görebilirsin.
Pahalı gelirse lazer yerine ir led koyup foto diyot ile bunu okuyup analog ölçüm yapabilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

emrah_elektronik

Devreyi tamamen kendin yapacaksan,pic vb kızılötesi led verici-alıcı ile yapabilirsiniz.
Yada datasensör ve daha değişik markaların sensörleri var gayet iyi alıcı-verici olarakta,reflektörlü tipleri de mevcuttur...

teknikelektronikci

eger sadece normal basit kapidan ise ir-led ve fotodiod bence rahatca is görür ki bu is icin hazir sensörlerde var lazer sanmiom uzun ömürlü olsun her ne kadar led lere benzeselerde ayrica piyasadan alacaginiz yari iletken led de gözün görebilcegi cinsden olcak bu da hos olmayabilir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Lenark

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"eger sadece normal basit kapidan ise ir-led ve fotodiod bence rahatca is görür ki bu is icin hazir sensörlerde var lazer sanmiom uzun ömürlü olsun her ne kadar led lere benzeselerde ayrica piyasadan alacaginiz yari iletken led de gözün görebilcegi cinsden olcak bu da hos olmayabilir

IR LED ve Foto Diyot ile daha önce başka bir sensörlü devre yapmıştım (Fırçasız DC motor Kontrol devresi isteyene yardımcı olabilirim). ama onların biraz sıkıntısı oluyor tam karşılaması fln gerekiyor galiba. bide mesafe sorunu olabilir. benim yaptığım devrede acıklık 6-7cm idi burada 3-4 metre sözkonusu olacak.

aslında benim kafamdaki bu garaj kapılarında kullanlan sensörler vardı. bi taraf sensör diğer tarafta yansıtıcı yüzey. böyle tek tarafta kablo olurdu ama bu sensörler pahalıdır galiba.

Data sensörler nasıl bir şey ki acaba?

XX_CİHAN_XX

Mesafe 3-4 metre olduğuna göre anladığım kadarıyla araç sayacaksın.
Ozaman bir uca alıcı diğer uca verici koymana gerek yok. Marketlerin otomatik kapılarında olduğu gibi ir alıcı ve verici yan yana bulunabilir.
Vericinin ışığı araçtan yansıyıp alıcıya geri döner. Bu durumda 1-2 metre sana yeter mesafe olarak. Alıcı olarak hazır TSOP sensörlerini kullanabilirsin ancak vericiden tsopunun çalışmasına uygun frekansta kodlu data göndermelisin ki sistemin sağlıklı çalışsın. Yada foto diyot ile analog yükseltme ve karşılaştırma işlemi yaparaka daha basit bir yazılım ile işini görebilirsin.
Bence burada lazer sistemde çok güzel iş görür, lazer ledi ve foto diyodu monte edeceğin yerde içeri doğru gömersen (gizlersen) lazer ışığı kimse göremez. Zaten bunları tam birbirlerini görecek şekilde sabitleyip özellikle foto diyotu sadece lazeri görecek şekilde yerleştirip gün ışığını görmeyecek şekilde yerleştirmeli yani etrafını izole etmelisin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Lenark

Lazer Led ve foto diyot en güzeli gibi yada ben önceden böyle bişi yaptığım için kolay geliyor. Ama araç değil İnsan sayıcak. Işık yanısayarak iş görecekse bu devre olmaz galiba?

mesala bir mağzaya günlük giren sayısı gibi fln?

XX_CİHAN_XX

Ozaman bende lazer ile sayım yapılmasını tavsiye ederim.
Kolay gelsin.

vsalma

Görüntü işleme ile yapılabilir.
Burada bir ürün var. www.kade.com.tr

Lenark

o zmn lazer led devresi ile ilgili araştırma yapmaya başlayım ben. bakalım sitede neler var.

evt bi arkadas daha kade yi söyledi adamlar hakkaten süper yapmışlar ama onlar biraz fazla tuzlu... :(

tyildizak

Alıntı yapılan: "Lenark"
aslında benim kafamdaki bu garaj kapılarında kullanlan sensörler vardı. bi taraf sensör diğer tarafta yansıtıcı yüzey. böyle tek tarafta kablo olurdu ama bu sensörler pahalıdır galiba.

Reflektör ile çalışan infrared ışık bariyerlerinin çin işi olanlarının fiyatları makul seviyelerde, çalışma voltaj aralıkları da geniş oluyor (9-220 v ac-dc gibi)

muhittin_kaplan

giren ile çıkan kişiyi nasıl ayıracak

tyildizak

Alıntı yapılan: "muhittin_kaplan"giren ile çıkan kişiyi nasıl ayıracak

Giriş ya da çıkış yapıldığını algılamak için en az iki sensör kullanılmak zorunda ki geçiş yönü ayırdedilebilsin. Ayrıca yanyana geçiş olmamalı. Bu koşul sağlanamıyorsa, ancak turnike ile olur.