cnc hk yardım

Başlatan oneday2903, 09 Kasım 2009, 13:44:10

teknikelektronikci

2 tane linkede tikladim ikisindede ufak hali acildi üzerine tikladim gene ufakti tesekür ediyorum 1 haftaya kadar umarim bi aksilik cikmazsa pcb cizerim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

bu sema sadece tek bir step motor icinmi ? 3 lü icin paralel port bagalntilari paralel mi olcak ? ya da orda sadece bir tanesinin kini cizip de orda ufak kutular icinde üstünde ta8485 yazanlar da 1. si gibi mi olcak :S blgisi olan ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

trademy

hocam ufak kutular içindeki ta8435 yazanlar da birincisi gibi olacak.
dip sviç de  mikrostep ayarı için....

turgut94

baddog777

oneday2903 , bende afyon'dayım meslektasız ayrıca yardımcı olabilecegım bır konu olursa ozelden ulasabılırsın.. ben de su an hobi olarak ugrasıyorum ama mini bir makına yaptım ben daha once..

teknikelektronikci

baskı devreyi çizecektim ama bi türlü zaman bulamadım önümde 2 hafta tatil var o sürede ufak cnc yede başlamayı düşünüyorum bunun pcb sinide çizer gönderirim bilginize

teknikelektronikci

arkadaşlar bu devredeki 555 li kısım tam ollarak ne işe yarıyor bilen varmı ?

KAZIMUGUR

Manuel >>> step puls

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Manuel >>> step puls

hocam biraz daha açıklama rica edebilirmiyim

bu 555 liyi kullanmak mecburimidir  bu jumperler ise manuel olduğunu sanmıorum çünkü manual x y z paralel bağlı 3 buton ile yapılıor ama orda 555 in bağlı olduğu jumperler optolara gidior onların tam ne işe yaradığını anlamadım pcb çiziorum ama onlar epey sıkıntı yaratıor turgıt arkadaşda kullanmışmı kullanmamışmı belli değil

KAZIMUGUR

Step motorların "sürücüsünü sürmek" için step ve dir (dicection) komutları gerek.
Sürücü bu puls leri LPT den (25 pin) alıyor.
Pc çalışmadığında hareket ettirebilmek için komut dizisi lazım yani peş peşe bir sürü kare dalga.
Herhalde bir push buton var ve ucu clock bacağında öyle değilmi ?

Korkma , kullanmayanı dövemezler. :)

Ama büyük kolaylık sağlayacağı kesin.
CNC lerde bu işaretler için el çarkı denilen rotary encoder kullanılıyor.
Ne kadar çevirirsen o kadar o tarafa .
Hem step hem dir...
Ucuz ve kolay olsun dersen şemadaki gibi NE555 ve joystic... :)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Step motorların "sürücüsünü sürmek" için step ve dir (dicection) komutları gerek.
Sürücü bu puls leri LPT den (25 pin) alıyor.
Pc çalışmadığında hareket ettirebilmek için komut dizisi lazım yani peş peşe bir sürü kare dalga.
Herhalde bir push buton var ve ucu clock bacağında öyle değilmi ?

Korkma , kullanmayanı dövemezler. :)

Ama büyük kolaylık sağlayacağı kesin.
CNC lerde bu işaretler için el çarkı denilen rotary encoder kullanılıyor.
Ne kadar çevirirsen o kadar o tarafa .
Hem step hem dir...
Ucuz ve kolay olsun dersen şemadaki gibi NE555 ve joystic... :)

çok teşekür ederim hocam. kullanmak en iyisi yapmışken düzgün yapalım ama pcb sorun çıkartcak gibi nese bklm :)