glcd fontlu yazı gösterimi ve hataları

Başlatan aykut54, 09 Kasım 2009, 23:42:01

aykut54

İyi geceler
glcd ilk önce bu uygulamayı yaptım sorun yok.

GLCD büyük font yazı bastığımda glcd ekranında harflerin bir çıkıp bir çıkmadığını gördüm.Aynı olay sitede bir başka hocamızın başına gelmiş glcd'nin 2'sininde bozuk olma olasılığı yok herhalde.GLCD bütün dotlarınıda karartım hepsi yanıyor.4 saattir uğraşıyorum ama bir sonuç halen alamadım.

Device = 16F877A                   'MCU 16F877A
        XTAL = 4                           'KRİSTAL 4MHZ
        ALL_DIGITAL= TRUE                  'ADC PORTLARININ TAMAMI DİJİTAL GİRİŞ VEYA ÇIKIŞ
		LCD_DTPORT = PORTB                 'GLCD DATA PORTLARI PORTB'YE BAĞLI
		LCD_RSPIN = PORTC.5                'GLCD RS PİNİ PORTC.5 BAĞLI
		LCD_ENPIN = PORTC.1                'GLCD ENABLE PİNİ PORTC.1 BAĞLI
		LCD_RWPIN = PORTC.4                'GLCD RW PİNİ PORTC.4 BAĞLI
        LCD_CS1PIN = PORTC.2               'GLCD CS1 PİNİ PORTC.2 BAĞLI
		LCD_CS2PIN = PORTC.3               'GLCD CS2 PİNİ PORTC.3 BAĞLI
        LCD_TYPE =  GRAPHIC
		INTERNAL_FONT = On
		FONT_ADDR = 0
		 GLCD_EXTERNAL_PRINT = PPRINT

Cls
                              'GLCD EKRANINI TEMİZLE

Print Font ArialK____12
Print At 0,45,"SEW"  
Print At 20,15,"EURODRIVE"
Print Font Arial____8
Print At 40,2,"DUNYA NASIL HAREKET"
Print At 50,50,"EDER"
End
Include "Arialk12.txt"
Include "ARIAL8.TXT"

teknikelektronikci

hocam merhaba size yardimci pek olamayacam ama sizden ricam bu include dosyalarini gönderebilirmisiniz acaba ? en azindan bende deneme yapar sonucu size yazabilirim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aykut54

glcd kontrast ayarı ile oynuyorum glcd bütün pixelleri kararıyor ama karakter basmada sorun yaşadım inşalalh glcd bişey olmamıştır :D
yoksa dayanamam :)

akşam bütün kod ve şemaları paylaşırım bu başlık altında

aykut54

bütün glcd noktalarını yazdırdığımda böyle bir sorun var

burda ise hiç bir şey yok gayet güzel çalışıyor devreyi ben borda kurudum acaba ondan bir sorun olabilirmi?Kablolarda temassızlık göremedim bire bir ölçtüm ben yine yazılımdan şüpheleniyorum?

11 projem buna bağlı kıymetli cevaplarınızı sabırla bekliyorum.
http://www.2shared.com/file/9061915/ef2c1670/GLCD2.html

ahmet2004

teknikelektronikci

eski prootn ile derleyince hata verdi yeni proton derlyior ama k128 yeni protonun ürettigi hexi kabul etmiyor benim glcd baglantilari farkli oldugu icinn derlemem gerek sizdeki proton verisonu nedir aykut hocam  bu arada 20 Mhz ile dandik glcd ler calismyior aynen resim^lerdeki hatayi veriyor hatta daha beterini winstar marka ise calisir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

sorunu cözdüm calisti ancak sizin resimdeki gibi bir problem yok fakat kalin olan mnopr.....  de cok ince bir bos cizgi var

Erol YILMAZ

Programlama işi K128 de sıkıntı olabilir.

aykut54

W G 1 2 8 6 4 B- T M I- V#N
glcd model numarası bu arkasında etiketle WINSTAR  yazıyordu elimde 20mhz kristal yok ama bugün kadiköye inecez artık.

proton programı ise picproje.4shared download ettim.
yapayım inşallah sonucu yazarım bu sefer devreyi çalıştırabilirim :(

muhittin_kaplan

Ayn problemi bende Yaşadım Sonra Başka projeden Uğraşamadım.. Konuşmuştuk..İnşallah çalışırda bizde nasipleniriz..

Murat Mert

S.A.
Aykut kardeş ben 128x64 glcd de hiç prolem yaşamıyorum aynı glcd biliyorsun bendede var sana yolladığım kodları derledim ve denedim sorun yok ama ben 877 20 Mhz kullanıyorum ve sabit kartta. Korkma glcd de problem yok bozulmamıştır . İşlemci hızını arttır ve sabit kartta dene birde.

Declare LCD_RSTPIN PORTX.X

kodunu kartımdandolayı kullanıyorum ama uygulamalarımda genelde reset ucunu direk + uca veriyorum.
mert07

aykut54

sorunun kaynağı bulundu PORTB pull up dirençleri iptal edilmesi gerekir yada glcd data pinleri portd'ye bağlanırsa bu sorun ortadan kalkabilir ben 2.şık olan data pinlerini portd'ye bağladım

cevabını esirgemeyen bütün hocalarıma selam olsun

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mert07"S.A.
Aykut kardeş ben 128x64 glcd de hiç prolem yaşamıyorum aynı glcd biliyorsun bendede var sana yolladığım kodları derledim ve denedim sorun yok ama ben 877 20 Mhz kullanıyorum ve sabit kartta. Korkma glcd de problem yok bozulmamıştır . İşlemci hızını arttır ve sabit kartta dene birde.

Declare LCD_RSTPIN PORTX.X

kodunu kartımdandolayı kullanıyorum ama uygulamalarımda genelde reset ucunu direk + uca veriyorum.

protonda 20 MHz de glcd için özel kod ayar mı var ? bende 20 Mhz de bütün karakterler biribirine giriyor

bu arada gözün aydın aykut hocam paylaşım içinde tesekürler

aykut54

saygıdeğer hocam yukardaki resimdeki görüntü 4mhz ile alındı aslında ezelden beri devre çalışıyor ama bilgi eksikliği nedeniyle sorunlar çıktı 20mhz hiç denemedim ama onuda denerim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim