GLCD sürekli titreşiyor

Başlatan sekoli, 12 Kasım 2009, 00:03:05

sekoli

Selamlar,

Pic 16F877A ve KS0108 chipsetli bir Winstar 12864B model GLCD ile bir devre yapmaya çalışıyorum. Ekrana bir şeyler basıp bıraktığımda sürekli bir titreşim oluyor, sanki görüntü sürekli tazeleniyormuş da, çok yavaş tazelendiğinden dolayı kıpraşıyormuş gibi. Halbuki görüntüdekileri bir kez yazıp bırakıyorum, tazeleme yapmıyorum.
Sebebini anlayamadım, bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

GLCD'yi ve backlight'ı devreyi beslediğim 7805 in çıkışından 5v ile besliyorum. Kontrast pinlerini şekildeki gibi bağladım.

yazdığım programın ana döngüsü de şu şekilde. Ekrana gerekli şeyleri yazdıktan sonra sonsuz döngüye sokuyorum.
void main (void)
{
...
...
  GLCD_BitmapFont(saat1, font20x24, 7, 2, 20, 24);
  GLCD_BitmapFont(saat2, font20x24, 27, 2, 20, 24);
  GLCD_BitmapFont(dakika1, font20x24, 67, 2, 20, 24);
  GLCD_BitmapFont(dakika2, font20x24, 87, 2, 20, 24);

while(1)
  {  }
}

hasangurlek

12864B backlight 4.2 volt beslemede 100 ma çeker. Direk 5 volt veriyorsanız fazla akım çeker ve 5 volt azalır, backlight bozulur. Ayrıca bu durumda KS0108 kararsızlaşır. Anotu 5-4.2=0.8 / 0.1 = 8 (10) ohm direnç üzerinden bağlayın. Zaten böyle ise kontrast trimpotu sebep olabilir. Titreme sonrası kitlenme var ise besleme gürültülü olabilir.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

remzi

Backlight normalde 100mA mi çekmesi gerekiyor?

teknikelektronikci

ekrani programda loop icinde temizlemediginizden eminmisiniz

atiorum

loop:
cls
,

,,
,

printf 1,1,"asdfg"
goto loop
end

gibi tabi bu proton icin gecerli

ayrica backlight i direnc ile 5 volta baglayin yoksa kisa sürede salih mort  :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

hasangurlek

Alıntı yapılan: "remzi"Backlight normalde 100mA mi çekmesi gerekiyor?

Markadan markaya ve led backlight yapısına göre değişir. Arkadaşın problemi olan GLCD için 100 ma uygundur.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"ekrani programda loop icinde temizlemediginizden eminmisiniz

while(1)
{  }

Kesme dışında bu koddan öteye yol varmiki ?

Okan AKÇA

arka ışık voltjı lcd lerde 4.3 volt dur  bir cok arkadasında düstügü hata budur.

sekoli

@hasangurlek arkadaşımızın dediği çıktı. sorun beslemeden kaynaklanıyormuş. Dediği ayarları yapınca problem kalmadı.

Teşekkürler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "hasangurlek"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"ekrani programda loop icinde temizlemediginizden eminmisiniz

while(1)
{  }

Kesme dışında bu koddan öteye yol varmiki ?

programin tamami olmadigi icin öyle bir yorum yaptim ;) belki geride ollabilir diye
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!