Endüstriyel Uygulama PIC ?

Başlatan gtekdemir, 12 Kasım 2009, 11:37:17

gtekdemir

Merhaba arkadaşlar, bir proje üstünde çalışıyorum sizlerinde fikirlerini almak istedim. Bir işletmede çapları 3mt yükseklikleri 15mt olan demirden yapılmış 16 adet silo var. Bu silolara üstten toprak dolduruluyor alttan ise boşaltılıyor. Doldurma ve boşaltma işi şu anda manuel olarak yapılıyor. Amacım sistemi tamamen otonom hale getirmek yani siloların içindeki toprak miktarına göre dolum yapmak veya boşaltmak. Toprak miktarını ölçmek için SICK DT500 yada LEUZE ODSL 30 lazer sensörlerini kullanmak istiyorum. Özellikleri hemen hemen aynı 30mt ye kadar ölçüm yapılabiliyor, çıkış olarak 4-20mA olan tipi tercih edeceğim. Ortam aşırı tozlu ve nemli, aslında bu sensörlerin verimli çalışacağından da emin değilim ama alternatif bi sensör bulamadım, sizin önerebileceğiniz/tecrübe ettiğiniz bi sensör varsa sevinirim. 16 adet 4-20mA analog bilgiyi kullanmam gerekiyor, aslında PLC ile yapmayı düşünüyordum ama PIC ile çözebilirsem PIC tercih edeceğim. Analog verileri PIC ile alıp yorumladıktan sonra bir PLC' ye dijital çıkışlar gönderip motorların ve diğer eyleyicilerin kontrolünü PLC ile yapmayı düşünüyorum. Olayın birde raporlama kısmı var, yani silolardaki toprak miktarı her an çıktı olarak alınabilecek, günlük haftalık aylık raporlar alınabilecek, projenin bu kısmını    sonra yapacağız. Uzun oldu kusura bakmayın, sizlerin önerilerinizi bekliyorum...  Teşekkürler.

Salih

Ben size bu iş için Plc kullanmanızı tavsiye ederim. Bütün verileri plc ye gir ve bütün işi plc programına yaptır.

teknikelektronikci

endüstriyel ortamda pic cok saglam bir tasarima sahip olmali plc sanirim daha iyi ollabilir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

Bu tarz endüstriyel projelere PIC'i bulaştırmamak en iyisi fakat analog okuma kısmını PIC ile yapabilirsin. 24 serisi piclerde 16 kanal 10/12 bit ADC mevcut. Güzel ve sağlam bir besleme ile gayet stabil bir okuma yapar ve Can-bus,RS232 gibi protokollerle PLC'ye yollarsın.
İmza.

cenkishan

Hocam neden lazer düşünüyorsun.loadcell ile tartım yoluylada  yapabilirsin.tam dolu kac kg geliyor bilirsen ona gore sınırlandırma yapıp bosaltıma gecersin.PLC ile loadcelli okuyup  iyi izoleli PLC röle kartından da motorlarını sürersin.Tam doluluğu denetim için otomatik bozulursa en dolu kısma bir sensor koyarsın panoda bir lambayı yaktırırsın oto bosaltıma gecmezse manuel geçirtirsin PLC ile
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

gtekdemir

Load cell kullanmam mümkün değil çünkü siloların yerinden oynama ihtimali yok. Lazer sensör kullanacağım o yüzden. Ben hala PIC konusunda ısrar ediyorum ama kaygılarımda yok değil. Projenin oldukça yüksek bi maliyeti var PIC kullanarak risk almak istemiyorum ama PIC ile çok daha hızlı bitirebilirim projemi. Eğer endüstri standartlarında güzel bi kart tasarımı yapabilirsem sorun çıkacağını sanmıyorum, denemeden bişey söylemekde zor. Deneyip göreceğiz artık.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Load cell kullanmam mümkün değil çünkü siloların yerinden oynama ihtimali yok. Lazer sensör kullanacağım o yüzden. Ben hala PIC konusunda ısrar ediyorum ama kaygılarımda yok değil. Projenin oldukça yüksek bi maliyeti var PIC kullanarak risk almak istemiyorum ama PIC ile çok daha hızlı bitirebilirim projemi. Eğer endüstri standartlarında güzel bi kart tasarımı yapabilirsem sorun çıkacağını sanmıyorum, denemeden bişey söylemekde zor. Deneyip göreceğiz artık.

kapasatif sensörde alternatif olabilir sülolarda kullanilir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gtekdemir

Kapasitif sensör ile 13mt lik bi mesafede seviye ölçümü yapmak mümkün olmasa gerek. 1mt aralıklarla sensörler yerleştirilse 13*16silo=208 adet sensör kullanmak gerekir ki bu pek mantıklı değil.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Kapasitif sensör ile 13mt lik bi mesafede seviye ölçümü yapmak mümkün olmasa gerek. 1mt aralıklarla sensörler yerleştirilse 13*16silo=208 adet sensör kullanmak gerekir ki bu pek mantıklı değil.

aklimda yanlis kalmis ollabilir ama 20 metreye kadar olanlari  var die biliorum yoksa benmi yanlis hatirliyorum bakmak gerek pic konusunda ise eger ortamda fazla gürültü yoksa ve yapacaginiz tasarima güveniorsaniz bencede pic kullanmak mantikli gelebilir ama en azindan silolarin kapagini acip kapayan motorlar bile epey bi gürültü yaratabilir diye düsünüyorum kolay gelsin

Salih

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Load cell kullanmam mümkün değil çünkü siloların yerinden oynama ihtimali yok. Lazer sensör kullanacağım o yüzden. Ben hala PIC konusunda ısrar ediyorum ama kaygılarımda yok değil. Projenin oldukça yüksek bi maliyeti var PIC kullanarak risk almak istemiyorum ama PIC ile çok daha hızlı bitirebilirim projemi. Eğer endüstri standartlarında güzel bi kart tasarımı yapabilirsem sorun çıkacağını sanmıyorum, denemeden bişey söylemekde zor. Deneyip göreceğiz artık.

PIC kullanmanın bu projeyi hızlandırmaktan daha ziyade yavaşlatacağı
kanaatindeyim.  Çünkü bir problem oluştuğunda hem pic tarafını hemde Plc tarafını ayrı ayrı kontrol etmek gerekir. Fakat sadece plc kullanıldığında plc üzerinden problemleri çözmek daha hızlı olur.

fatihkuzucu

Zaman az ise PLC ile zamanın coksa PIC le yap. PIC le yaparsan baska yerlerede satarsın kendi urunun olarak. Çözülmeyecek sorun insanın kafasındaki sorunlardır.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

cdurakbasi

Maaliyet çok problem değil ise kılavuz telli veya kılavuzsuz mikrodalga seviye ölçüm sensorları tozlu ortamlar içindir. Eğer sadece bilinmesi gereken alt veya üst seviyede ürün olup olmadığı ise iki adet profesyonel tip kapasitif sensor bu seviyelere konarak var/yok bilgisi alınabilir.

gtekdemir

Alıntı yapılan: "cdurakbasi"Maaliyet çok problem değil ise kılavuz telli veya kılavuzsuz mikrodalga seviye ölçüm sensorları tozlu ortamlar içindir. Eğer sadece bilinmesi gereken alt veya üst seviyede ürün olup olmadığı ise iki adet profesyonel tip kapasitif sensor bu seviyelere konarak var/yok bilgisi alınabilir.
Sanırım yönlendirilmiş radar sensörlerden bahsediyorsunuz. Bu sensörleri biraz araştırdım SGM LEKTRA diye bi firmanın  RWL 51 PA kodlu ürününü buldum. Sensörün Tr distribütörünü aradım fakat ellerinde olmadığını temin edemeyeceklerini söylediler. Fiyatları hakkında ve nereden temin edebileceğim hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

cdurakbasi

En çok kullanılanlar VEGA veya ENDRESS + HAUSER diye biliyorum. fiyatları kalite-markaya göre 1200-1500€ lardan başlıyor sanırım...Bunun yanında daha ucuz bir metod olan eski -ağırlıklı ipi sal değdiği noktada çıkart ölç- mantığının motorize ve haberleşmeli versiyonları olan mekanik halatlı seviye ölçerler de var...

gtekdemir

Alıntı yapılan: "cdurakbasi"En çok kullanılanlar VEGA veya ENDRESS + HAUSER diye biliyorum. fiyatları kalite-markaya göre 1200-1500€ lardan başlıyor sanırım...Bunun yanında daha ucuz bir metod olan eski -ağırlıklı ipi sal değdiği noktada çıkart ölç- mantığının motorize ve haberleşmeli versiyonları olan mekanik halatlı seviye ölçerler de var...
1200-1500€ 16 adet sensör için çok büyük bi rakam yapar müşterinin kabul etmesi imkansız. Lazer sensörün 600€ luk fiyatı bile beni düşündürüyor açıkçası. Mekanik halatlı seviye ölçerlerin fiyatlar ne civarda tahmini bi rakam verebilir misiniz?