Aynı kaboladan video görüntü ve besleme gerilimi iletimi

Başlatan enderun, 20 Kasım 2009, 11:27:31

enderun

S video çıkışlı kameraya 12v besleme gerilimi gönderdiğim coaxial kablodan
kameranın video sinyalini almak istiyorum.Receiver Lnb ikilisinde olduğu gibi

aslan_korhan

Video Sinyalini RF bir Sinyal ile Kablodan taşıman gerekecek.
Yani LNB olayında olduğu gibi.

Gerçi ben bir ara RF kullanmadan bu işi yapabilen bir şema bulmuştum fakat çok özel bir optokoppler ve başka özel malzemeler olduğundan denemesini yapamamıştım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

drmp

yüksek geçiren filtrelele yapılabileceğini düşünüyorum lisedeyken böyle bir diafon yapmıştım

floresan

basitce çizdim. biliyorsunuz kondansator dc akım geçirmez, bobinde ac geçirmez. böylelikle sinyal önce karıştirilip sonra ayrılabilir. buradaki kondansatör ve bobinler video frekansına göre seçilmesi lazım.

birde şase ortaksa oraya eleman bağlamaya gerek yok.

aslan_korhan

Bu şekilde kullanabilmek için çok yüksek değerli Bobinler kullanman gerekecek çünkü Video sinyalin içinde çok düşük Frekanslarda oluşuyor.
Yani DC'ye yakın Frekanslar da var ve buda basitçe bir Bobin ile DC hattına geçmemesini engelleyemezsin.
İstediğin değerdeki bir Bobini bulupta kullansan bile çok net bir görüntü elde edemezsin.

Ayrıca şemada 4 Bobin kullanmak gerekmez. Şaseler zaten ortak olduğundan 2 Bobin yeter...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ipek

Svideo (Y C)chroma yani renk bilgisi Luminance aydınlık bilgisi içerir,
Composit video bu iki sinyalin karıştırılmış halidir.
S video 8..10 Mhz arasındadır (Jitter ve Ghost effect) yani girişim ve renk distorsiyonu minumum düzeydedir. görüntünün videoya nazaran iyi olmasının bir bedeli vardır teorik olarak uzatılabir fakat pratikte sorun yaratır kablonun c,cl sinin cok düşük foam ve velosity faktörünün düşük olması gerekmektedir 20 ila 50 metre ehven bir kablo ile sağlanabilir ötesi oldukça pahalı bu iş için yapılmış kablolar gerkir.
gelelim Composit video'ya  4...7 mhz arası hayalet gölge effektine yatkın
yatkındır uzun mesafede resmin(focus) netliği bozulur fikir vermek için bir kaç şema buldum bu iş için özel entegreler ile uğraşmışlar. uygun şok bobini ile arkadaşların önerdikleri devrelerde çalışır. kolay gelsin böyle bir devre ile uğraşmışlığım yok sadece okuduğum makaleleri aktardım..
http://rapidshare.com/files/309874084/Desktop.rar.html