PBP ve MCSP bir sorunum var bakarmısınız.

Başlatan Nibun, 03 Aralık 2009, 18:41:18

Nibun

pbp ve ms yardımıyla yazdığım programı compile ediyorum hiç bir sorun olmuyor ancak elde ettiğim hex dosyasını pic veya isite çalıştımak istediğimde hernedense çalışmıyor 2 tane pic değiştirdim ama proteustada çalışmıyor kurulum sitenizdeki anlatım şekillerine göre ne yapmalıyım??

ete

Önce yazdığın ve çalışmamış olan programları buraya koyman gerekiyor. Ayrıca devre şemalarınıda buraya koyarsan nerede hata olduğunu bulup birisi sana söyleyecektir.

Mutlaka senin henüz öğrenmediğin eksiklerin vardır. Bizimde bunları görebilmemiz için devreleri ve programları bir yere koyup görmemizi sağlaman gerekiyor.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Nibun

okulda öğrendiklerimi tekrar ediyorum okulda yaptığım devre çalışıyor ama evde aynı şekilde deneyince çalışmıyor en basit devreler bile butona basılınca led yanıyor çekince sönüyor sanırım pic basic programından kaynaklanan bir sorun var zaten pbp benim pc de nedense hiç açılmıyor

Nibun

PBP DOS OLARAK HİÇ ÇALIŞMIYOR MPLAB TAN VE MCS DAN KULLANABİLİYORUM AMA HİÇBİR İŞİME YARAMIYOR

ete

Arkadaşın sorunu PBP yu bir editör programı gibi kullanarak işi çözmek. Ama biliyorsunuzki PBP,  yalnızca bir derleyicidir. Editör gibi açılmaz. Yani onu kullanarak bir program yazamazsınız. Ne DOS ta açılır nede Windows ta.

Zaten kendi de itiraf ediyor ancak MPLAB yada MCS den kullanabiliyorum diyor ama hiç bir işime yaramıyor diyor. Bu konuda ön fikirli davranıyor .Sanıyorki oralardan kullanınca bir işe yaramıyor. Halbuki bilmiyorki Bu PBP Yalnıca bir editör ile kullanılabilir ve bu işi yapabilecek bir iki programdan birisi MPLAB ve MCS[/u] dir.

Arkadaşım, zaten yapman gereken PBP yu MCS üzerinden kullanmaktır. Bunu doğru şekilde yapabilmen için ;
- Önce C ana klasörüne PBP yu kur.
- Sonra MCS yi çalıştırıp ekrana getir.
- View menüsünden  "Compile & Program Options" seçeneğine tıkla.
- Ekrana gelen menüde Manual yada Automatic find opsiyonlarından herhangi birini seç. Manual seçersen PBP klasörünün yerini programa senin göstermen gerekir.  Auto seçersen makina kendi bulacaktır.
- Bu iş tamamlandıktan sonra menüleri kapat ve çık.
- Şimdi derleme yapmaya hazırsın demektir.
- Programını yükle yada yaz. Yeni yazarsan bir isim altında kayıt et.
- Ekranın üstünde derle butonu vardır (üzerinde * işareti olan buton) hemen onun yanında bi kutucuk göreceksin. Kutunun sağ yanındaki ok'a tıkla ve program için kullanacağın işlemciyi listeden seç.
- SOnra "derle" butonuna bas.
- Ekranın sağ alt köşesinde şayet Sucess : xxx word used   gibi bir ifade var ise programın başarı ile derlenip hex dosyan oluşturulmuş demektir.
Yok aynı yerde bir takım hata mesajları sıralanmış ise programında hatalar vardır demektir onları düzeltmen gerekir. Orada genelde hatanın olduğu satır numarasıda verilir. Ama sen buna pek kulak asma genelde yanlış şeylerde çıkabilir.
- Hex dosyam nerede dersen programın BAS hali nerede ise hex de aynı klasörde oluşturulur.

Şimdi bütün bunları yapıyor ve yinede başarılı olamıyor isen kimseyi suçlama ve kimse birşey bilmiyormuş deme sakın. Buradakilerin hepsi bir şeyler biliyor ama anlatma kaabiliyeti kıt olanlara bir şey anlatamıyorlar maalesef.
Senin makinanda ne olduğunu veya neler yaptığını bilmeden, yazdığın programın nasıl bir şey olduğunu görmeden biz sana nasıl yardımcı olalım.
Bak biraz açıklama verdin ve cevabım hemen geldi. Baştan neden vermedin bu açıklamayı?. Anlayacağın cevap alabilmen için kişilere ip ucu vermen gerek. Vermediğin müddetçe cevap alma ihtimalinde epeyce düşecektir nitekimde öyle oldu.
Sen kusuru program ve derleyicide arıyorsun. Asıl kusur muhtemelen sende . Her şeyi bildiğini sanıyorsun ama şimdi anladınki  sen bir şey bilmiyorsun öyle değilmi?.

Sorunun devam ediyor ise  istersen mesajlara devam edip gerçek sorununu bulmaya çalışırız. Yok bizi yine bir şey bilmiyor diye suçlayıp kızarsan bırak bu işi ve kendin eşelen ve bulmaya çalış derim.

Ama yinede senin için olumlu düşünüyorum ve başarmanı umuyorum.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com