Otomasyon kontrol problemi

Başlatan bugra64, 11 Aralık 2009, 18:32:13

bugra64

mrb.
bn bir bant sistemi yaptm üzernde kaieleme yapcak.bantıda DC24 woltla cevirecegim. okuldan optik sensor aldım ama devresini yapamıorm.
bantın üzernden cisim gececek pıstonların yanını sensoru koyacagm we sensor cismi algıladıgnda motoru durdurcak.pıstonlar aynı anda gelıp kaseleyecek sicmi geri eski konumlarına geldıklrnde motor tekrar calısıp bant hareket etcek
işte bnm projem bu ama elktronk aksamında takıldım ltfen yardımcı olun cok acıl.dewre için neler gereklı nasıl dewre olması lazm yazarsanız sewinirm
tesekkrler şimdiden!!!

Klein

Devre için ne lazım ? bilmiyorum.  Ama yardım edebilmek için önce iletişim kurmak gerek. Seni anlayamadığım sürece sana yardım edebileceğim sanmıyorum.

ete

Türkçe yi doğru kullanmayanlara kesinlikle bundan sonra cevap vermeyeceğim. Bu benim kişisel kararımdır.
Genç nesile bakıyorumda konuştukları gibi yazıyorlar. Böyle diyeceklerine bole veya böle Değilmi diyeceklerine diilmi gibi kelimeler kullanıyorlar.

Bilmeyen nasıl konuşulacağını yada kelimelerin nasıl kullanılacağını öğrensin lütfen.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bugra64

sensör cismi gorunce bantı hareket ettrip durdurcak ve pistonları haret ettrecek bi sistem için gerekli!!

Klein

Şimdi biraz anlaşabiliyoruz.
http://img22.imageshack.us/img22/1358/cny70sekl.jpg
resimdeki "mikroişlemciye" yazan bağlantıyı bir transistör ile güçlendirip
roleye bağlayacaksın. rolennin ters kontağını kullanacaksın. cisim olmadığında role çekmediği için  normalde kapalı konaktan akım geçecek ve motorun çalışacak. Cisim CNY70'in altına geldiğinde; cisimden yansıyan ışık fototransistörün üzerine düşecek, transistör iletime geçecek ve role çekecek.
Bu kısmını çalıştır, piston kısmını daha sonra konuşalım.

bugra64

ama bnm elimde  "S51-PA/PR SERİES" adlı optik sensor war bunun cıkıslarnı bilmiorum.buna baglı olarak bi dewre olması lazm.

bugra64

bu sensore gore bi dewre tasarlayabilir miyiz peki.
basıt bi dewre mi olur bu?

Klein

Az önce ne güzel anlaşmıştık. İletişim kurabileceğimi zannetmiştim. Ama sen yine aynı şekilde yazmaya başladın. Sesli harfler kulanmadığın , 'v' yerine 'w' kullandığın zaman seni anlamakta zorlanıyorum.

bugra64

tamam düzeltirim ama yardımcı olurmusunuz ltfen?

Analyzer

Selam,

Forumun dili Türkçe'dir. Türkçe yazarak, tek başlık altından devam ediniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Klein

Dil konusunda anlaştığımıza sevindim!
Elindeki sensörün ne olduğu önemli değil. Bağlantı hemen hemen aynı.
Sensörün 1 numaralı ucu +V. Buraya 10-30V aralığında gerilim verebilirsin.
3 numara GND.  2 numarayı boş bırakırsan veya +V'a bağlarsan: Nesne sensörün önüne geldiğinde çıkış verir , GND ile birleştirirsen: Sensörün önü açıkken çıkış verir.
Sensör çıkışı NO.  Hem NPN hem de PNP çıkış verir dediğine göre totem-pool cıkış veriyor olmalı.

Buradan sonra yapacağın şey  standart NPN (isteğe bağlı olarak PNP olur ama NPN ile çalışmak daha kolaydır) transistörlü anahtarlama devresi ile bir role anahtarlamak. gerisi daha önce bahsettiğim gibi.
DC motor süreceksen ,  role kullanman frenleme açısından kolaylık sağlar.  Motorun bir ucunu GND'ye, diğer ucunu rolenin ortak ucuna bağlarsın. Rolenin NC ucunu + ya NO ucunu da GND'ye bağlarsın. Böylece motora giden akım kesildiğinde motor uçları kısadevre olur. Motorun uçlarını kısadevre etmek motoru frenlemeni sağlar.

bugra64