300A ölçen sensör

Başlatan sebo, 15 Aralık 2009, 19:21:03

sebo

Merhabalar,

300A DC ölçmem gerekiyor, voltajda max. 100V, shunt direnç kullanmadan nasıl yapabilirim, üzerinden geçen akım yolundaki akımı okuyan sensörlerden isim örnekleri verebilir misiniz?

azimli

ölçülmek istenen akım AC 20kHz. üzeri frekansda ve bu frekansda genliği sürekli değişkenlik gösteren 1000 ile 5000 amper arası değişen değerlerde bir akımsa bu akımı nasıl ölçebiliriz.

z

Bahsettigin akimi da LA 200 ile olcebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

azimli

o zaman alalım varsa LA 20 sini 10-20 amper ölçenini her amperi ölçtürelim değilmi ne güzel olurdu

ölçeceğim 5000 amperin kablosu LA 200 ün deliğine  girmez

akım trafosu kullanacak olduktan sonrada bu sensöre gerek kalmaz

aslında ben opamplı gerilim düşüm yöntemli bir çözüm biliyorum
izolasyon sorunu çıkarmadığınıda görüyorum daha düşük akımlar için devamlı kullandığım bir yöntemde

ama varsa hiç elektriksel bağlantı olmadan yalıtılmış şekilde 5000 amperi ölçme yöntemlerini bilmek isterim belki teknoloji gelişmiştir bilmediğim bir yöntem çıkmıştır

geçenlerde bir IC gördüm üzerinden geçen kablodaki akımı gösteriyordu
hemde kablonun içinden geçeceği kapalı bir alanda oluşturmuyordu

ama bu IC çok düşük akımlar için üretiliyor.

daha farklı bir çözüm öneriniz olurmu?

z

Alıntı yapılan: "azimli"o zaman alalım varsa LA 20 sini 10-20 amper ölçenini her amperi ölçtürelim değilmi ne güzel olurdu

ölçeceğim 5000 amperin kablosu LA 200 ün deliğine  girmez

akım trafosu kullanacak olduktan sonrada bu sensöre gerek kalmaz

aslında ben opamplı gerilim düşüm yöntemli bir çözüm biliyorum
izolasyon sorunu çıkarmadığınıda görüyorum daha düşük akımlar için devamlı kullandığım bir yöntemde

ama varsa hiç elektriksel bağlantı olmadan yalıtılmış şekilde 5000 amperi ölçme yöntemlerini bilmek isterim belki teknoloji gelişmiştir bilmediğim bir yöntem çıkmıştır

geçenlerde bir IC gördüm üzerinden geçen kablodaki akımı gösteriyordu
hemde kablonun içinden geçeceği kapalı bir alanda oluşturmuyordu

ama bu IC çok düşük akımlar için üretiliyor.

daha farklı bir çözüm öneriniz olurmu?

Olur LA20 de olur.

Ana akimi N kola ayirir ve kollardan gecen akimlardan bir tanesini olcersen, ana akim olctugun akimin N kati olur. Yapilan hata da, olcum hatasinin N kati olur.

Icinden akim gecen iletken etrafinda magnetik alan olusturur. Bu alani olcebilirsen gecen akimi da bilmis olursun.

Bara uzerinde dusen gerilimden de akimi olcebilirsin. Hepsinde de  kalibrasyon sorunu olur.

Kalibrasyonu kendin de yapabilirsin yada daha iyisi kalibrasyon kuruluslarina basvurabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

azimli

akımı kollara ayırıp ölçmek ve düşük akımlı hazır sensör kullanmak evet buda gayet güzel bir yöntem kendimden düşünememiştim siz hatırlatınca kafamda birşeyler canlandı paralel bara kollarının giriş çıkışları tek ve dirençleri eşitse akımlarıda eşittir teorisi

bazı şeyleri birileri hatırlatmadan insan kendiliğinden düşünemeyebiliyor